Şampiyonların Antrenörü Abdullah İlhan...
*

[color=brown][size=24]Şampiyonların Antrenörü Abdullah İlhan...[/size][/color]

İzmir'li satranç severlerin büyük saygı ve sevgisini kazanmış, genç yaşta aramızdan ayrılan değerli antrenör ve spor adamı Sayın Abdullah İlhan anısına, vefatının yıl dönümünde yapılan turnuvaların 3'üncüsü, 8/9-Ocak-2011 tarihlerinde Halkapınar Stadyumunda İl müdürlüğü tarafından Satranç İl Temsilciliğine ayrılmış olan alanda yapılacak.

Ege Satranç Merkezi ismi ile 1996 yılında Bornova'da açmış olduğu satranç eğitimi verdiği kurum, ilk yıllarında açık satranç turnuvalarının düzenlendiği bir satranç cafe olarak da İzmir'li satranç severleri ağırlamıştı.

Satranç antrenörlüğü konusunda bilgi birikimini ve yeteneğini, edindiği deneyimler ile kısa sürede geliştiren İlhan, gençlere ve satranca yeni başlayan yaşça küçük sporculara yönelik verdiği derslerde kendine özgü yaklaşımları ve yöntemleri ile fark yaratmıştı.

Sadece satranç temel eğitimi ve ileri düzey satranç eğitimi konusunda çalışmaya karar vererek, sahibi olduğu kurumun yapısını değiştirdiği 1998 yılında, önce İzmir'de Yaş Grupları İl Birinciliği, Milli Eğitim İl Müdürlüğü turnuvaları ile özel turnuvalarda şampiyonluklar alan ve üst dereceleri paylaşan sporcuları, aynı yıl Tsf Türkiye Yaş Grupları Birincilikleri ve Milli Eğitim Bakanlığı Okullar arası Türkiye Bireysel Turnuvası gibi üst klasman turnuvalarda da benzer başarılar elde etmişlerdi.

Abdullah İlhan, İzmir İl Karması adı ile 1994- 1997 yılları arasında Tsf Türkiye takımlar 1. ligi karşılaşmalarında sporcu olarak takımını temsilen başarılı bir performans sergilemişti. Daha sonra kurulan Tsf takımlar 2. ligi karşılaşmalarına Bornova Belediyesi Spor Kulübü adına idareci olarak yetiştirdiği genç sporcular ile birlikte uzun yıllar katıldı.

Günümüzde, üst klasman turnuvalarda kuvvetli oyuncular olarak yer alan, yirmi yaş civarı ve altında bulunan, aktif spor yaşamını başarı ile sürdüren, bir çok İzmir'li Şampiyon sporcunun Antrenörü olarak saygı ile andığımız, Sayın Abdullah İlhan anısına bu yıl 3'üncüsü yapılan turnuva üç gruba ayrılmış. 1300-1600 Ukd ve altı ile 1600 Ukd üstü olarak.

Bu ukd gruplarında yarışmak isteyen tüm sporculara açık olan turnuvalar; İl Yaş Grupları Birinciliğine katılarak devamında Antalya'da Şubat ayında yapılacağı duyurulan 12 yaş ve altı Tsf Türkiye yaş grupları birinciliğine katılmayı planlayan genç sporculara, bu turnuvalar öncesi oyun güçlerini yaşça büyük sporcuların da katıldığı, ukd gruplarına ayrılan bu turnuvalar da son bir kez sınama olanağı da verecek.

İzmir'den ve diğer illerden sporcuların yoğun katılımının olduğu kayıtlara bakılınca hemen anlaşılıyor. Şampiyonların Antrenörü namıyla gönüllerde taht kurmuş olan Sayın Abdullah İlhan anısına yapılan bu turnuvaya katılan sporculara başarılar diler, organizasyona emeği geçenlere teşekkür ederim.

Hüseyin Gümüştekin-İzmir

------------------------------------

Notlar:

1)Öncelik ile bir sitem.

Sayın Abdullah İlhan değişik dönemlere milli takım kamplarında, milli takım antrenörü olarak da bulunmuş yurt dışından gelen antrenör ile birlikte yapılmaya başlanan bu ilk hazırlık kampı dönemlerinde büyük bir başarı ile çalışmıştır. Ayrıca yurt dışında yapılan turnuvalara Tsf adına kafile başkanı-antrenör olarak da katılmıştır.

Bu anlamda ülkemiz satranç ortamının da yakından tanıyıp sevgi ve saygı ile andığını bildiğimiz Sayın Abdullah İlhan anısına yapılan turnuvanın Tsf web sayfasında adının dahi geçmediğini görüyoruz. Sportif satranç harici bazı haberlerin yayınlanması dolayısı ile eleştirilen Tsf web sayfasının ana haber bölümünde yer almayan bu etkinlik, her nedense ''İl Haberleri'' yan başlığında da yer bulamamış?!

Tsf yönetimini veya web sayfasını yönetenleri eleştirmek ne haddime... İşleri başlarından aşkın olmalı. Avrupa ve Dünya satrancın da fırtında gibi eserken, geçmişte Tsf'ye ve ülkemiz satrancına kendince katkıları olmuş İzmirli'lerin büyük önem ve değer verdiği bir kişiyi unutmuş olabilirler. Ben dönüp dolaşıp kafayı taktığım İzmir satranç İl yönetimine kızıyorum.

Gerçi onlar ile iletişim ''...... ..... ....., dağın haberi olmamış''' deyimine benzer bir şekle sahip görünüyor veya öyle olduğunu var sayıyorlar. Fakat bende (bizle de) o küçük canlıya emsal değiliz.!!!

2) Turnuvanın yönergesi gereği yapıldığı gruplar ve tarihi yönünden İzmirli genç sporculara sağlaması muhtemel önemli katkılara da değinmiştim. Başarılı bir antrenörün anısına yapılan bir turnuva için bizleri ayrıca memnun eden çok önemli bir durum bu.

Gönül isterdi ki bu turnuva Kasım ve Aralık ayları boyunca devam eden İl Birinciliği Açık-İl Yaş Grupları Birincilikleri ve özel turnuvalarda tanıtılmış olsun. Ne gezer...

Gerçi,İzmir İl Faaliyet programında yer alan bu turnuva ''http://izmir.tsf.org.tr'' web sayfasında yer alan '' Faaliyet Planı 2010-2011'' başlığı incelenince de görülebiliyor. Ayrıca İzmir satranç ortamına zarar vermeye çalışan bir kişi... ve devamında bir kurum tarafından bastırılıp turnuvalarda bol miktarda dağıtılan İzmir İl faaliyet Programı broşürünün de tanıtım yönünde ki etkisini göz ardı etmemek gerekir.

Fakat, yıllardır uluslar arası katılımla ile yapılan ''İzmir Açık'' turnuvasının önce ertelendiği ve Kasım ayında yapılacağı duyurulduğu bu web sitesi daha sonra pek çok soru ve tepkili eleştiriye rağmen cevap-ek bilgi yayımlamayarak adeta sağır sultan kesilmişti. Ve bu yüzden inandırıcılığını yitirmişti.

Bir de bu web sayfasında önce il faaliyet programı içinde yer alan daha sonra yapılan bir değişik ile programdan birden yok olan Sıracettin Bilyap Anı turnuvası vardı. Bunu da düşününce programdaki günü bekleyip birde turnuvanın yapılacağını ummak ilgili kişiler yönünden safça bir davranış gibi kalıyor.

Görevi ifa yeterliliği açısından bakılınca; turnuvaya beş gün kala, 02-Ocak-2011 Pazar günü 23:37'de adı geçen web sayfasına eklenen ''...turnuva 8-Ocak cumartesi günü Halkapınar spor salonunda başlayacak'' duyurusu bile taktire şayan, teşekkürü hakkeden bir duyuru olarak kalıyor.

3) Son söz:

4-Ocak-2008 tarihinde açılan yorum sayfasına ''Şampiyonların Antrenörü'' Abdullah İlhan anısına yazılanları http://izmir.tsf.org.tr/2008/01/sevgili-...kaybettik/ bağlantısını tıklayıp okuya bilirsiniz. Tekrar okuyunca içimi derin bir üzüntünün kapladığını belirtmek isterim.

Ben sadece bir kaç tanesini seçerek sizlere sunmak istiyorum.

Saygılarımla...

Abdullah ARIK
04 Ocak 2008, 00:00'de yazılmış. | Permalink
İnsanın hayallerinin olması ne güzel!
Hayallerinin peşinden koşabilmesi ne güzel!
Hayallerini yakalayabilmesi ne güzel!
Böyle birini tanımış olmak ne güzel!

Sevgiyle kal Abdullah İlhan!

ismail can
04 Ocak 2008, 09:43'de yazılmış. | Permalink
onurlu yaşadın.ideallerin uğruna çok şeyler feda ettin.seni sevenleri üzdün.arkanda çok keşkeler bıraktın.
seninle gurur duyuyoruz. can ailesi

Alper Efe Ataman
04 Ocak 2008, 11:13'de yazılmış. | Permalink
Bu Dünya'dan Abdullah İlhan geçti?

Belki de yetkilerimi aşarak, Analiz köşesinde ilk defa bir satranç partisinin analizleriyle karşınızda olmayacağım. Ancak bu tutumumu anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum?

Yaklaşık 1 aydır İzmir ve Manisa'da ki satranç severlerin moralleri çok bozuktu. Kiminin çok sevdikleri öğretmeni, kiminin uzun zamandır dostu, kiminin ''asi'' ruhuyla idolü olmuş Abdullah İlhan hocamızın amansız bir hastalıkla savaşa başladığını öğrenmiştik.

Dün gece, tüm hayatı boyunca onurlu bir şekilde sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Ama arkasında Betül Cemre Yıldız, Burak Fırat, Ataman & Erkmen Aydoğdu, Selin Kaya, Selen Sop, Burcu Şaşmazel, Cankut Emiroğlu, Burak & Kaan Komut, Baran Suat Sevgil Gökhan Akdağlı ve daha ismini şu anda hatırlayamadığım sayısız yetenekli satranç oyuncusunu bırakarak. Arkasında, kendisini örnek almış birçok satranç antrenörünü, kendisinin dostluğunu kazanmış birçok satranç hakem ve yöneticisini bırakarak?

Sadece, hastanedeki günlerinde onu hiç yalnız bırakmayan öğrencilerini, velilerini, hakemlerimizi ve antrenörleri görmek bile bu kısa ömründe Abdullah İlhan hocamızın başardıklarını ortaya koymaya yeterdi. Zaten, insan başka ne için yaşar ki bu dünyada?

Bizler, satrancı sanal Fritz?lerin, anlamsız ünvanların, geçici ELO puanların sayesinde sevmedik.

Bizler, satrancı bizlere sevdirmeye çalışan, bu gerçek satranç gönüllülerin çabalarını gördükçe sevdik?

Geride kalan ailesine sabırlar, satranç camiasındaki öğrencilerine ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

Alper Efe Ataman
(TSF Analiz Köşesine)

ALİ HAN - ÜSED
04 Ocak 2008, 12:39'de yazılmış. | Permalink
. Açtığınız Ufuklar Hepimize Örnek Olacak ve Seni Yaşatacak .Rahat Uyu Hocam.

Özgür Akman
04 Ocak 2008, 14:47'de yazılmış. | Permalink
Sevenlerinin, İzmir satranç ailesinin, satranç camiasının başı sağ olsun. Türkiye’de satrancın üzerinde bıraktığı güzel izleri öğrencileri taşıyacaktır.

Fırat Salepci
04 Ocak 2008, 17:30'de yazılmış. | Permalink
Biz bir aileyiz!
Dün gece aile fertlerimizden birisini kaybettik…Abdullah İlhan
İzmirin belkide türkiyenin en iyi hocası.Şu an tüm türkiye satrançta izmirin başarılarını konuşuyorsa bunda en büyük emek ve özveri Sayın Abdullah İlhan’ındır!
Hepimizin başı sağ olsun!

BARIŞ AKYILDIZ
04 Ocak 2008, 18:29'de yazılmış. | Permalink
izmirli satranç anternörleri cok değerli bir abisini kaybetti

hepimizin başı sağ olsun

Süleyman KAHRAMAN
04 Ocak 2008, 20:55'de yazılmış. | Permalink
İyi bir araştırmacı,satranç sporunun örnek davranışı ile
sevecenliği ile örnek insanı Dostum Abdullah Hocamız,Daha Aliağa Turnuvasında çok yönlü olmanının örneğini verdin ve benden Bir Dama oyun sorusu almıştın ve o surunun güzeliği karşısında hayran kalmıştın ve seninle Satranç ile birlikte Dama da oynamıştık o notlar tutuğun defterin gözünün önünde şu an Bizler seni sadece bedenen kayıp ettik ruhen her zaman yanımzda yaşayacaksın ve mekanın cennet olsun.Yattığım yerde rahat uyu çünkü geride bıraktıkların seni her zaman yaşatacak
YALNIZ Biz İzmirli Satranççıların bir birinden kopuk olmalı nedeniyle son yolculuğunda yanında olamAdık ve senden özür diliyor bu anlamda İzmir Satranç Yönetimini Elinde bulunduran Arkadaşlarımızı böyle konularda daha duyarlı ve dayanışma içinde olmaya çağırıyorum.
Süleyman KAHRAMAN Buca-İzmir

mehmet şanal
05 Ocak 2008, 16:26'de yazılmış. | Permalink
Sevecen gülüşlerini asi bakışlarını Ağzından ne çıkacağı belli olmayan Yanlışa tahammül etmeyen gözlerini Biz kabullenmiştik her halinle seni…

Bu sefer işin zorunu bize bırakıp gittin ABDULLAH hocam.Acı haberi Vahap a nasıl söylemeliyim diye uzun uzun düşünürken cemaate sordum nasıl öylemek lazım çocuklarımıza kolay olmayacak dedim, Akşamdan çok rahatsız dersin sabah kalkınca söylersin dediler.Bende aynen öyle yaptım.İçi uruk yatırdım onu öperek o akşam.Sabah benden önce kalkmış sevinçle beni kaldırdı baba baba ben sabaha kadar dua ettim.ABDULLAH hoca iyileşsin diye ara sana bakalım nasıl olmuş sor sana dediğinde ağlayarak sarıldım.Artık ABDULLAH hocayı sizler yaşatacaksınız oda sizlerle yaşayacak………

Ruhu şad olsun tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Ümit Karşıyaka
09 Ocak 2008, 21:18'de yazılmış. | Permalink

Tanışalı sadece iki buçuk yıl oldu.

Çay eşliğinde sohbetlerden ve son bir aydır yaşananlardan uzun dersler, anılar çıkar.

Hayat bir satranç oyunuymuş öğrendim. Sen elinden geleni yaparken mücadelende, biz kazanmanı çok istedik. Küçükler büyükler tüm dostların. Turnuvadaki çocuklarımızı bekler gibi bekledik seni. Süreden kaybetti dediler. Acımızı hafifletir mi artırır mı anlayamadık önce. Yaşamında bu kadar dost biriktiren bilge biri nasıl kaybedebilirdi ki, süreden başka.

Yaşamanın erdemini ve amacını bu kadar iyi bilerek sevgi ve saygıyla anılırken. Sonra teselli ettik kendimizi.o zaten kazanmıştı yaşam oyununu diye. Biz keş kelerle önceki hamleleri düşünürken sen neden, niye ben demeden oyundan ayrıldın. Hakeme ve rakibe saygı duyarak.

Satrançta en büyük unvan “Büyük Usta ” ise, senin hayat oyunundaki unvanını, “Adam Gibi Adam” olduğunu herkes biliyordu zaten.

Bu hafta sonu uzun bir süre sonra ilk kez geç kalkma lüksümüz oldu ve sevinemedik. Erkenden kalkıp oturduk. Meğer sana ve kulübe ne kadar alışmışız. Turnuvalardan sonra kime koşarız notasyonlarla, nöbetçi hoca kim olur bayramlarda, tatillerde, akşamları, kime götürürüz madalya kazanınca. Kim bilir…. Şair doğru söylemiş hocam ” Ölüm Allah'ın emri. Ayrılık olmasaydı.” Mekanın cennet olsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi