Turnuvalar 5 yıldızlı otelde yapılmazda nerede yapılır ?
Bir kaç kullanıcının ulusal turnuvaların 5 yıldızlı otelde yapılmasını parasal sebeplerel beğenmediğini okuyorum.

Herkes gariban edebiyatı yapmış kimse bir çözüm bulamamış peki 5 yıldızlı otelde yapılmazda nederde yapılabilir?

1-Kapalı spor salonunda yapıldığını düşünelim. bu sefer Turnuvaya katılanlanların %100 konaklama, ulaşım sorunlarını kendileri çözmek isteyecek ozmanda "bu nasıl federasyon bir hotel bulamadı bizi yollarda otellerde telef etti" demiyeceklermi?

2- 3 yada 2 yıldızlı daha ucuz otelde yapıldığını düşünelim. bu kadar insanı barındırabilecek, yeme içme nin altından kalkabilecek, satranççılar için büyük kapalı alan sağlayabilecek 2-3 yıldızlı otel varmı?

3-5 yıldızlı otel fiyatı turnuva ile daha ucuza geliyor yani 2 yıldızlı otel fiyatına geliyor. Mesela türkiye şampiyonasında bu sezo fiyatın 1500 lira olurken turnuvatya ile 500 lira oluyor. 5 yıldızlı otel zaten 2 yıldızlı otel fiyatına geliyor. Bundan daha iyi konaklama dışarıda nasıl sağlansın
Ara
Orduevleri olabilir.
Ara
Ben şunu anlamıyorum.

-İnsanlar sayfalarca "Gariban edebiyatı" yapıp , Tek bir kişinin bile şu soruyu

"Peki sizin öneriniz nedir? Turnuvalar 5 yıldızlı otelde yapılmayacaksa nerede yapılabilir?" sormamış

-TSF 5 yıldızlı otelin en ucuz olduğu sezon üstelik sezon fiyatından daha

aşağı fiyata otel ayarlıyor. bundan daha iyi hizmet olabilirmi?

Ayrıca o otel yaz sezonunda günlüğü 150-200 lira yani siz 5 yıldızlı otelde

2 yıldızlı otel fiyatına kalıyorsunuz. Daha iyi konaklama hizmeti düşünemiyorum..

-SBS, OKS için 3-4 bin lirayı dersaneye sayarken sorun yok, bir turnuva

için 1000 lira çok paramı oluyor?
Ara
Ne yapılabilir? Esasında yapılabilecek bir sürü şey düşünülebilir. Ben aklımdan geçenleri söyleyeyim mesela.

Mesajınızı okuduktan sonra 2010 yaş gruplarının katılımcı sayısı kontrol ettim. TSF'nin sporcu listelerine göre geçen sene bu müsabakalara 1039 sporcu iştirak etmiş. Herhalde satrancın okul düzeyinde yaygınlaştığı düşünüldüğünde önümüzdeki yıllarda bu rakam da artacaktır.

TSF kaynaklarını en çok lisanslı satraççı bulunan illerden birisine (örneğin Antalya'ya) 1500-2000 sporcunun aynı anda satranç oynayabileceği bir salon inşa etmeye kanalize edebilir mesela. Bu muhtemelen çok maliyetli bir projedir ve federasyonun bunun altından tek başına kalkması da pek olası olmayabilir. Fakat öneğin federasyon 2012 Satranç Olimpiyatlarını İstanbul'a kazandırdığı için 21.000.000 TL ödenek alabilmiştir. Salon projesinin uzun vadeli getirileri yetkililere anlatılabilirse devlet tarafından federasyona birçok kolaylıklar sağlanabilir. Olimpiyatlar 2-3 hafta sürüp bitecek. Fakat eğer Türk satrancına böyle kalıcı bir eser bırakılabilirse bundan sonra TSF'nin organize edeceği yaş grupları, Türkiye birinciliği seçmeleri, satranç ligi, Avrupa şampiyonaları vb. için yer sorunu otomatik ortadan kalkmış olacak. Siz sadece turnuvanın tarihlerini ilan edersiniz. İnsanlar ölü sezonda Antalya'ya gelip istedikleri yerlerde konaklarlar.

TSF dünyanın en zengin federasyonlarından biri olmakla övünmektedir. Hatay'da son organize edilen şampiyonanın ödül havuzu 450.000 dolardı. Eğer TSF'nin kaynaklarını FIDE ya da ECU başkanı olmak için cömertçe çarçur etmez iseniz bu paralarla satranççıların hayatını kolaylaştıracak birçok proje üretebilirsiniz.

Son olarak asgari ücretin 630 lira olduğu bir ülkede bir satranç turnuvasına katılmak için 1000 lira gerekiyorsa evet bu miktar çok bir paradır.
Ara
Bir çok kişi biliyordur ama yine de bilmeyenler için ''scholastic chess'' nedir ne değildir dilim döndüğünce anlatayım.

Scholastic sözcüğünün Türkçe karşılığı okul ve öğrenciye ait olan demektir. Bu tür satranç turnuvaları organizatörler tarafından çok sevilmektedir çünkü bunlar iyi ''para bırakırlar''. Nasıl mı? Şimdi yaklaşık 800 sporcunun katılmasını beklediğiniz bir yaş grupları turnuvası düzenlediğinizi farz edelim. Ebeveynler yaşları ufak olan çocuklarını bu turnuvaya yalnız gönder(e)meyecekleri için veliydi antrenördü derken ''otelde'' konaklamaları gereken kişi sayısı atıyorum 1500'ü bulacaktır. İsviçre sistemiyle bir turnuva düzenlediğinizde elde etmenizin olanaksız olduğu bir rakam. Üstelik herhangi bir maddi ödül de koymanıza gerek yok. Turnuva nedeniyle otelde kalan kişilerin bıraktığı paradan yüzdenizi alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

İnsanlar bizim örneğimizde -benim anladığım kadarıyla- 5 yıldızlı otelde konaklamaktan değil, federasyonun bu turnuvalardan kar etmeye bu kadar hevesli olmasından şikayetçiler.

Şimdi bakın TSF son yıllarda bir çok uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapmış ve çok büyük ödüller dağıtmış olmakla övünen bir federasyon. Eğer bu doğruysa bir de yaş gruplarına katılan satranççıların üzerinden kar etmelerine gerek yok. Eğer bu yanlışsa yani TSF o kadar da zengin olmayan, bu tip organizasyonlardan para kazanması gereken bir kurumsa o halde de bu kazandıkları parayı uluslararası turnuvalar düzenleyerek yabancı satranççılara dağıtmalarının anlamı nedir?

İşin gerçeği TSF ayağını yorganına göre uzatmadığı için maddi olarak iyi durumda değil ve bu yüzden bu tür turnuvaları düzenlemeye mahkum durumda. Zaten geçen seneki Türkiye birinciliğine 0 TL ödül koyarken bir yandan da yeni yeni yaş grupları turnuvaları icat etmeleri (Türkiye Çocuk Ligi) maddi bilançolarının vaziyetinin en somut kanıtı olsa gerek.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi