"FORUM KÖŞELERİ"
Değerli Forumdaşlar
Sayın Başkan Ali Nihat Yazıcı, Yanıtlar 6 başlığında yazdığı son yazıdaki bi cümle çok zoruma gitti.Sayın Kuvay Sanlıyı hedef alan yazısında; "Forum köşeleri" diye bi tabir kullanmış. Forumda çok yazı yazmamakla beraber internete hemen her girdiğimde foruma bakan biriyim. Aslında bir çok meselede olduğu gibi birilerinin, en çokta Kuvay bey'in yanıt vereceğini bekledim. Belki de çok önemli birşey değildir ama ben O yazıyı okurken forumda yazı yazanların hepsinin aşağılandığını düşündüm.Eğer doğru anlamışsam Sayın Başkanın hepimize bir özür borcu var.Eğer ben yanlış anlamışsam şimdiden özür dilerim. Saygılarımla
Ara
Gün olur, devran döner.. Ali Nihat Bey başkanlıktan iner..
Bakmışsın "forum köşeleri"nde yazı yazmaya başlamış..

Kendisi bir zamanlar bizleri TSF Forum'dan atmıştı..
Buraya gelirse Özgür Forum'da kimse onu forumdan atmaz, merak etmesin..

Olur da atılırsa, önce ben karşı çıkacağım, söz!

Ferman padişahınsa, forumlar bizimdir :)

Saygılarımla..
Ara
Değerli Satranççılar,

Yukarıdaki satırlarda ifade ettiğiniz üslup, elbette güzel değil. Federasyon başkanı sıfatında kişi, bu şekilde insanlara hitap edebiliyor. Ben çok da uzun olmayan kendisiyle çalışma süremde farklı bir çizgi göremedim.

Kişileri aşağıdakiler ve yukarıdakiler şeklinde tanımlamak herşeyden önce: Yanlıştır. Bilgi ve görgü düzeyi artan herkes zamanla bu gerceğin daha fazla farkında olur.

Ben, sanırım birçok konuda gerekli yanıtları verdim. Bundan sonra bilgi vermek haricinde diyaloglardan kaçmak düşüncesindeyim.

Hemen iki bilgiyi daha sizlerle paylaşabilirim: 1. Ali Nihat Yazıcı'ya karşı manevi tazminat davası açmış bulunmaktayım. 2. Ali Nihat Yazıcı'dan alacaklarıma karşı da hukuki girişimde bulunmuş bulunmaktayım.

Bu insan; açıkça ifade ediyorum içerisinde bulunduğu zor durumda ancak bu şekilde bir yol izleyebilmektedir.

Çok yakında Türkiye Satranç Federasyonu'nu yurt dışında soktuğu zor durumda sanırım sizlere yansıyacaktır.

Bahtiyar Bey yazmış; diğer üyelerden ne haber diye... Ben Genel Kurul'da teftiş Kurulu raporundan bir bölümü naklen okumuştum. Başkaları adına bir yanıt veremem. İçlerinde görece daha yakından tanıdığım elbette çok değerli insanlar var.

Zaman en iyi turnusol kağıdıdır diyerek bitiriyorum.

Saygılarımı sunarım.

Kuvay Sanlı
Ara
Okuduğum paragraflardan aklımda kalanlar:
"Bana istediğinizi söyleyin ama sporcularıma laf söyletmem."
diyor,
"Bana hakaret edenlerle hukuk önünde hesaplaşacağız."
diyor,
sonra alaycı hakaretamiz ifadelerle muhaliflerine herşeyi söylüyor.
İnsanları bu taktiklerle etkileyeceğini, sindireceğini düşünüyor.

Mali Genel Kurulda muhalif İKİ konuşmadan fazlasına tahammül edememişti,
TSF web sitesinde aradan 1.5 ay geçmesine rağmen hala Mali Genel Kurul
Yanıtlar -6 şeklinde polemiklerine devam ediyor. Ne bitmez genel kurulmuş..
Ben yazılarından ikişer paragraftan fazlasını okumadığım halde sıkıldım, o bu kadar polemiği yazmaktan sıkılmadı..
Ara
.

Sayın Kasım Demircin;

Türkiye'de, sportif satrancı yasalar ile belirlenmiş kurallara bağlı olarak yöneten(..), ulusal ve ulusları sportif satranç faaliyetlerini bu yetkiye dayanarak sürdüren, spor olarak satranç ile ilgilenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının genel temsil yetkisini elinde bulunduran kurum, ''özerk yönetim yetkisi verilmiş devlet kurumu!!'' olan Türkiye Satranç Federasyonu'nun başkanı, sn Ali Nihat Yazıcı'nın resmi web sayfasında yazdığı bir yazıda ki detay gibi görünen, fakat parçadan bütüne gidilince bir kişinin ruh hali ve ahvali konusunda net veri sayılabilecek güncel durum ile de ilgili çok önemli bir tespit yapmışsınız.

Tespitinize konu olan ve ''forum köşeleri'' kelimeleri kullanılarak, yazarın adı geçen yazısında bahsettiği, bu şekilde kendince karalama yapmayı umduğu ve aklından geçirdiği şekliyle ''hakir'' görmeye çalıştığı forum tabi ki ''Özğür Satranç Forum'' dur.

Öncelikle Özgür Satranç Forum; kullanıcı gurubunu oluşturan kitle ve güncel nitel durumu bakımından:

I) Yazarların gerçek veya sanal isimler ile yazı yazabildiği bir forumdur. Bu konuda ki özgürlüğün verimli yönde ve dürüst yaklaşımlar ile doğru kullanılıyor olması ise yazarlar-üyeler-yöneticiler açısından bakılınca övünülecek, okurlar açısından bakılınca ise taktir edilecek bir konudur. Son aylarda, foruma okur olmanın yanı sıra sıkça yazılar yazarak katılan ülkemiz satrancının değerli isimlerinin katılımı da ilgi ile izliyoruz.

II) Haber-yorum yazıları içeriği yönünden ise forum; ''Ne yazık ki bir birinden kopuk, diyalogsuz bir sportif satranç yaşamına mahkum(!)'' ülkemizin yetişkin sporcuları ve sorunları benzer olan, ilgili, duyarlı spor yöneticileri için karşılıklı iletişimin tek aktif kaynağı. Forumu takip etmesinin sağlayacağı faydalar açısından da tartışmasız bir şekilde kaliteli içerik sunan bir ortam.

Her geçen gün hem içerik hemde haber ve yorumlar yönünden bakılınca iyi yönde ki hızlı gelişmeyi heyecan ile izliyoruz. Özellik ile bazı çok önemli konulardan, forumu takip edenlerin ilk defa haberdar olması, içeriği kaliteli yorumları hızlı bir şekilde ilk defa okuyabilmesi gibi bir avantajı da hep birlikte görüyoruz.

III) Her konuda ki fikir alışverişinin, ''dürüstlük-centilmenlik-gerçek veriler kullanma-sportif kaygı taşıyan içerikler-forumu takip edenlere ve satranç ortamına faydalı olabilme vb.'' ilkeler doğrultusunda ve yaşadığımız toplumun genel gerçeklerinin sunduğu kalitenin çok çok üstünde olarak, sportif satranca gönül verenler kişiler tarafından yapıldığını görmek ise geleceğe umut ile bakabilmemizi sağlayan bir güç kaynağı. ( Son üç Tsf seçimini yakın ilgi ile, gözlemler yapıp veri toplamaya çalışarak izlemiş olmam dolayısı ile, yaptığım çıkarımlar neticesinde bu son bölümü çok önemsiyorum.)

Bugün:

''Sn Ali Nihat Yazıcı, Türkiye Satranç Federasyonu başkanıdır.''

Bir gün bu cümleyi, ''Sn Ali Nihat Yazıcı, üç(...?) dönem Türkiye Satranç Federasyonu başkanlığı yapmış, yapılan son seçimlerde, şimdiye kadar yönetime muhalif bir konumu ve yapılanması olmayan ve bu nitelemeyi hakkeden bir duruş ve davranış içine hiç girmemiş, yapılan seçimlere kendilerinden aday çıkartarak hiç katılmamış, Türkiye satrancının ''asıl yapı taşı, sahibi olan'', yaşayan satrancın gerçek unsurlarının, ''sportif satranç ortamında son yıllarda yaşanan sorunları'' bir kısım duyarlı insanın, forumlarda inceleyip duyurmuş olmasının da sonucu olarak birleşmesi ile ''kendi federasyonlarını, kendilerinin yönetmesi gerekliliğinin önemini'' kavrayıp hissetmeleri sonucu, Türkiye Satranç Federasyonu'nun; ''satranç ortamında hiç görmedikleri, tanımadıkları kişiler'' ve ''bir spor olarak satranç ile hiç bir ilgisi olmayan(!)'', kendilerince bazı amaç ve çıkar ile yönetime gelip bu görev de ısrar sürdüren kişilere isyan ederek, yönetimde kalma konusunda ise her türlü yöntemi kullanarak büyük direnç göstererek şimdiye kadar bir şekilde bunu başarabilmiş yönetimin başkan adayı olarak A. N. Yazıcı'nın temsil ettiği yönetim listesinin, ezici oy çoğunluğu tarafından reddi ile, yani kazanan ''eski başkana ve yönetim anlayışına alternatif yönetim listesinin'' devlet ve bizzat eski yönetici sıfatını taşıyan delege oyları hariç neredeyse ''bütün delegelerin oyunu alarak'' yeni yönetimi seçmesi ve yönetimin değiştirmesi sonucu görevi son bulan, ''geçmişte yaptığı büyük hatalar ile çalışmalarının ülkemiz satrancına verdiği zarar-yarar ilişkisi yönünden'' uzun yıllar, sorgulanıp tartışılarak anılacak bir isim olarak gündemimiz de kalmaya maalesef devam edecek bir kişidir.. '' şeklinde yazacağımı, veya benzer şekiller de yazacağımızı biliyorum. Umarım böyle yazarız. Daha kötü bir durum oluşmaz! (''Mali Genel Kurul cevaplar'' seri yazısı tamamlanınca, gerekçelerim ile birlikte bu konudaki görüşümü sizler ile paylaşmak üzere yazılarımı hazırladım.)

Mevcut başkanın 28-Kasım-2010 tarihli ''Mali Genel Kurul'' başlıklı yazısı da, bir Cumhuriyet Bayramı öncesinde ''...tr'' uzantısı ile internet ortamında yayın yapan resmi bir yapının (Devlete bağlı özerk yönetimli resmi kurumun, kurumumuzun.) web sayfasında yer alan kendisine ayrılmış ve uzunca bir süredir ''Türkiye satrancı ve benzeri konularda yazılar yayımladığı'' köşesinde yayımlanmış, çoğunluğunu genç-çocuk sporcuların oluşturduğu bir spor dalının yöneticisi olmanın ağır yükünü taşımaktan yoksun ayıplı bir yazıdır. (Ben ilk öğretim 6-8'inci sınıfta okuyan kızlarıma internette gezinmenin sadece oyun-eğlence olmadığını söyleyerek onların Tsf sitesi gibi önemli web sayfalarını da izlemesinin önemini açıklayıp, onlara buralarda yer alan haberler ile ilgili sorular sorup yorumlar yaparak teşvik ediyorum. Bu web sayfasını pek çok çocuk ve genç sporcunun ziyaret ediyor olması ise tartışma kaldırmaz bir gerçektir.)

Mevcut başkanı, onun ruh halini ve yönetim anlayışını anlamak için yetişkinlerin tekrar tekrar okuyup hatta kopyalayıp yedekleyerek incelemesi gerektiğine inandığım bu yazı, yazıyı okuyan genç-çocuk sporcularımızın satranç ortamına, gelecekte ''nifak tohumu niteliği taşıyacak kötü bir üslup ve kırıcı-yıkıcı fiiller içeren davranış biçimi'' kazanmalarını engellemek kaygısı ile acilen yayından kaldırılması gereken bir niteliğe sahiptir.( Bu yazıyı eğer forum da yazmış olsa idi yazı kaldırılır ve yazara 3 ay++ uzaklaştırma cezası verilirdi diye düşünüyorum.)

Sayın Demircin; www.tsf.org.tr web sayfasında ''Başkanın Köşesi'' adını taşıyan yan başlıkta ''M.G.Kurul Yanıtlar 6'' başlıklı yazıda ''forum köşelerinde'' diye bahsi geçen forum tabii ki ''Özgür Satranç Forum'' dur.

Biz onun yazılarını ve aynı sütunda yer alan diğer yazarların yazılarının çoğunluğunu büyük bir üzüntü ile ve Türkiye satranç ortamının güzel günleri çok yakında göreceğine olan inancımızı pekiştirerek okuyoruz.

O ise forumda, ''Forum Köşeleri'nde'' yazılan yazıları , adım adım yaklaşan soyut iktidarının sonunu, saklanamaz somut gerçeklerin ışığında aydınlanan çarpık icraatlarının dökülüşünü izleyerek kızgınlık ile okuyor olmalıdır.

Saygılarımla.

Atilla Alpaslan
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara
Sayın Kasım Demirçin çok yerinde bir başlık açarak ortaya konan saygısız yaklaşımı gözler önüne sermiştir.

İşin saygısızlık boyutu sözün söyleyenini ilgilendirir, bize göstermek düşer.

Ama işin içerik yönü son derece manidardır. Adeta "Allah!ın sopası yok!" dedirtmektedir.

Zira bu söz, forum yöneticilerinin "İbra ettik kardeşim, böyle karar aldık biz." şeklinde çelişkili bir yaklaşım sergilediği ve Hüseyin Aktaş'ı yasakladığı zamana denk gelmiştir.

Şimdi başlarını ellerinin arasına alıp düşünsünler, "Biz ne yapıyoruz?" diye.
Satrancın temiz insanlarını yönetim vaatleri uğruna kendilerinden soğutanlar, yönetim kanadının bu büyük saygısızlığına ne cevap verecekler acaba?
Ya da, cevap verebilecekler mi? O yürek var mı?

[size=18]Özgür Satranç Foruma "bağımsız" oldukça "güçlü" olabileceğini hatırlatan bu cümleye teşekkür etmemiz gerekir.[/size]
Ara
Değerli Arkadaşlar
Ben ve gözlemlediğim kadarıyla muhafeletim diyen herkes genel olarak Sayın Ali Nihat Yazıcının başkanlık ettiği yönetimleri ik ana başlıkta eleştiriyoruz.

1-Satrancın(bilerek veya bilmeyerek) zengin sporu,elit sporu haline getirilmeye çalışılması,

2-Yönetime bi şekilde muhalif olanların; geçmişlerine, satranca vermiş oldukları emeğe bakılmaksızın ötelenmesi,saf dışı bırakılmaya çalışılması.

İşte bu "forum köşeleri" ibaresi yukarıdaki iki başlığı da içinde gizliyor.Ben Şahsen bu iki ana konu dışında bu yönetimi eleştirmenin haksızlık olduğunu düşünüyorum.Ve bu iki başlıkta istediğim kadar -ama terbiye ve nezaket sınırlarını aşmadan - eleştirme hakkını sağladığı için Özgür Satranç Forumuna teşekkür ediyorum.

Onun için bence biz forum üyeleri Özgür Satranç Forum'a destek olmalıyız.Elbette eleştirilecek tarafaları vardır,saygı sınırlarını zorlamadan hakaret etmeden sonuna kadar eleştirelim.
Biz çocuklarımıza satrancı öğretirken en başta rakibe saygıyı ve centilmenliği öğretmiyormuyuz?
Bu forumun çocuk üyeleri olduğunu ve bizim birer elit spor olan satranççı olduğumuzu unutmayalım.

Bu Forumun yarın kapatılacağını bi hayal edelim.
Sonraki gün kimi nasıl eleştirecez?
Ve bu olaya sizce en çok kim sevinir?
Saygılarımla
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi