Yavruvatan Kıbrıs
Alıntı:Üniversite öğrencilerinin Ocak ayı bursları dahi yatmadı: "Para yok!"

KKTC Maliyesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üniversite öğrencilerine ödenen bursları karşılayacak parayı denkleştirmekte zorlanıyor. Daha önce üç ay gecikmeli olarak ödenen burslar, yine gecikti. Lisans ve lisansüstü öğrencilere ödenen eğitim burslarının Ocak ayına ait bölümü henüz yatırılmadı.

9 Mart 2011, Çarşamba 08:12

Kıbrıs gazetesini arayan öğrenciler ve aileleri bursun yatırılmamasından dolayı çok icddi sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Bir öğrenci velisi, “En azından bize bir yanıt verilsin, ‘paramız yok, bu ay ödemeyeceğiz’ desinler, başımızın çaresine bakalım” diye tepkisini ortaya koydu.

Mart ayına gelindiği halde Ocak ayına ait bursun dahi yatırılmadığını anlatan öğrenciler, maddi açıdan zorda kaldıklarını ifade etti.
İngiltere’den arayan bir master öğrencisi, “Bin TL’ye yakın bir para veriyorlar, bu paraya çok ihtiyacımız var, lütfen devletimiz bize sahip çıksın” dedi.

“BORDROLARI GÖNDERDİK”

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Dışilişkiler Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait burslaırn yatırıldığını belirterek, Ocak ayı için de bordroların hazırlanarak Maliye Bakanlığı’na gönderildiğini kaydetti.
Maliye Bakanlığı’ndan ödeme yetkisi beklediklerini söyleyen Kavaz, aktarma yapılır yapılmaz öğrencilerin burslarının yatırılacağını ifade etti.

MALİYE’NİN KASASI TAMTAKIR

Maliye Bakanlığı’na yakın kaynaklar, ödemenin bir-iki gün içerisinde gerçekleşme ihtimalinden söz ederken, bir başka kaynak, “Maliye’de para yok, herkes bunu gayet iyi biliyor, içeriye para gelirse burslara da aktarılacak ama ne zaman kimse bilemez” dedi.

Kıbrıs Gazetesi

Dr Harun Taner
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yavruvatan Kıbrıs - Yazar: Dr Harun Taner - 07-03-2011, 20:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 07-03-2011, 21:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 08-03-2011, 10:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 09-03-2011, 09:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 09-03-2011, 09:20

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi