UKD Enflasyonu
Teknik Kurulun Değerli Üyeleri,

Uzun zamandır UKD hesaplamalarıyla ilgim olmamıştı. Ancak neredeyse 5-6 yıldır ELO puanımla, UKD puanım arasında ciddi fark var ve bildiğim pek çok oyuncunun da aynı durumda olduğunu gözlüyorum.

UKD hesaplamaları için verilen İsviçre Sistemi örneğini (herhalde özettir) inceledim.

http://ukd.tsf.org.tr/index.php?t=ukdh
adresinde verilen hesaplama yöntemi oldukça sakıncalıdır. Bu metodolojiyi geçmişte kullandım ama tıpkı ELO'suzların oynadığı döner turnuvaya uygular gibi yapmıştım.

UKD'li oyuncu az, UKD'siz çok ise, UKD(ort)-300=UKD'sizlerin ortalaması diyemezsiniz. Belki 5 UKD'li oynar, ortalama 2200'dür ama kuş uçmaz kervan geçmez bir kasabanın en iyisi 1000 UKD kuvvetinde bir kalabalık toplamışsınızdır. Siz bunların ortalaması 1900 olsun diyorsunuz.

Diyelim ki, kolaylık adına dediniz. Ama hepsi eşit değil, aldıkları puana göre (o kabul puanını kullanarak) performansları hesaplayacak aralarındaki farkları tesbit edeceksiniz. Sonra bu performansları GKD kabul edip, gerçek performansları hesaplayacaksınız. Doğrusu böyle olur. UKD'li oranı düşük bir kaç turnuvada deneyin, doğrulayın isterseniz.

Bu haliyle enflasyona yol açan bir sistematik kullanıyorsunuz. Bu tür turnuvalarda havadan alınan puanlar, oynadıkça yukarı doğru aktarılıyor. Benim UKD puanım da kuvvetimin hep üzerinde kalmış oluyor. Az oynadığım için düşmüyor zannetmeyin, 2200 UKD'yi geçeli en az 20 oyun oynamışımdır. Düşeceğine artmışsa ve ben kuvvetlenmediğime göre, sizin hesabınızda bir (sistematik) hata var demektir.

ELO sisteminde enflasyon olduğu yıllardır konuşulur. Eskiden, verdiğiniz tablodan hesaplanırken oyuncu farkları aynen kullanılırdı. Sonradan fark çoksa, fark 350 imiş gibi kabul edelim dendi. Bu demektir ki, bir GM bir zayıfı yendiğinde hiç olmazsa 1 puan alsın. Bu uygulama enflasyona yol açmaktadır, çünkü boş oyunlara da rating vermektedir. Oysa hiç bir usta bir zayıfı yenince kuvvetlenmez.

Siz de İsviçre Sistemi turnuvalara 300 fark kuralı getirmişsiniz. Rating sistemi matematiksel olarak 400 fark üzerine temellenmiştir. Bundan gayrı tüm farklar enflasyona yol açmaktadır.

Bu kadar karıştırmayalım, hesabı kolay olsun derseniz, o zaman FIDE gibi yapın. Farklı olarak UKD'li oyunculara karşı oynanan oyunlar dikkate alınarak GKD puanı hesaplansın. UKD'sizlerin aralarındaki maçları dikkate almayın. Tüm UKD'sizlerin GKD puanı olmayabilir.

Eskisi gibi değil artık, ben ilk UKD listesini çıkarttığımda 600 civarında oyuncu vardı.

Değerlendirmenize sunarım, saygılarımla
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi