Antrenörler dışarı
Merhaba arkadaşlar,

Hepiniz ayrı ayrı çok güzel noktalara değinmişsiniz. Ben de bir-iki ek yapmak isterim:
Salonlara antrenörlerin alınmaması kararının arkasındaki tek nedenin hamle söylenmesi gibi durumlar olduğunu sanmıyorum. Alan yetersizliği daha makul bir gerekçe gibi geliyor bana, çünkü söylenecek olduktan sonra, oyuncular da birbirlerine hamle söyleyebilirler. Böyle bir mantıkla hareket edecek olduktan sonra turnuva salonuna oyuncular da dahil kimse alınmasın, olsun bitsin, değil mi ya!

Demo board ve kamera sistemi dikkate değer çözüm önerileri ama bahsedildiği gibi hem görece pahalı, hem de kanlı-canlı izlemekle aynı tadı vermediğine herhalde herkes katılacaktır. Bana göre ideali, isteyen herkesin turnuva salonuna girip, oyuncuları rahatsız etmeyecek bir şekil ve uzaklıkta, serbestçe izleyebilmesi. Satrançtan söz ediyoruz, papa seçiminden bahsetmiyoruz ki kapalı kapılar ardında olsun.
Üstelik bu durum antrenörler özelinde çok daha önemli çünkü antrenmanın bir parçası da oyun disiplini. Antrenör, öğrencisinin maç boyunca nasıl davrandığını, psikolojik durumunu, kritik konumlarda neler yaptığını ve saireyi de izlemek durumunda olan kişi. Öğrencinin örneğin, analiz ederken birdenbire analizi kesip eline gelen ilk hamleyi yapmak gibi bir alışkanlığı varsa, oyunları izleyememiş olan antrenörün bu sorunu belirleyip düzeltme yoluna gidebilmesi çok uzun sürebilir.
Elbette diğer arkadaşların da değindikleri gibi, antrenörün bunları yapabilmesi için biraz satranç biliyor da olması gerekir.
Çocuğunuza (örnekliyorum) kayak dersi aldıracak olsanız, daha önce hiç kayak yapmamış birine teslim edip "al, kayak yapmayı öğret!" der misiniz? Demezsiniz. Gel gör ki konu satranç olunca bu söyleniliyor.
Kabul, antrenörler GM olmak zorunda değil, hatta bence ELO aranması bile biraz acımasızca, ama adamda en azından 1400-1500 UKD de aransın; bu kadarcığı da insafsızlık değil. Yani antrenör olmak isteyen kişi, en azından geçmişinde bir-iki turnuvaya katılıp, hamle yapmak için tahtaya oturulduğunda nasıl hissedildiğini deneyimlemiş olsun, konumdan da biraz anlasın. Bunlar zaten olması gereken, olmaması tuhaf olan şeyler.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Antrenörler dışarı - Yazar: firatsalepci - 25-03-2011, 14:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 25-03-2011, 21:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Şahin Sever - 25-03-2011, 22:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 25-03-2011, 22:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 27-03-2011, 23:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 28-03-2011, 23:18
Seyircisiz Spor olmaz! - Yazar: Ateş Ülker - 29-03-2011, 09:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 30-03-2011, 01:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 18-04-2011, 22:37

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi