Antrenörler dışarı
Ne yazık ki ,Spor olduğunu öne sürdüğümüz Satrancın görselliğini kaldırıyoruz.Seyretme hakkını insanların elinden alıyoruz.Yalnız bu uygulamanın haklı nedenleri de vardır.Sorun kanımca bir antrenörün oyuncusuna hamle söylemesi de değildir.Hamle söyleyecekmiş gibi bir tablo yaratmasıdır.Antrenörü olan bir oyuncunun maçını o antrenör seyrederken,antrenörü olmayan rakibi psikolojik baskı altında kalmaktadır.Bu da eşit olmayan bir durum yaratmaktadır.Beni 45 yıldır rahatsız eden ve bu kadar çok yazı yazmama neden olan da bu eşit olmayan durumlardır.Salonda benim gibi,antrenörü olmayanların eksik yönünü kompanse edecek bir görevli olsa o zaman bu sözünü ettiğim eşitsizlik belki bir parça azalır.Önemli olan sporcunun psikolojik baskı altında bırakılmamasıdır!Kanımca hamle söylenmesi çok seyrek olmaktadır.Ama bir oyuncunun diplomalı antrenörü maçı seyretmeye başlayınca,bu durum diğer sporcuyu rahatsız eden bir tabloya neden olmaktadır.
Salona kamera konulması çok yerinde bir uygulamadır.Ancak bu uygulamayı oybirliği ile kabul etmemiz zordur.Cesaret ister.Bu cesaret de bizim Satranç toplumunda yoktur!Kameranın yararı ne olur?Kötü niyetli kimseler için caydırıcı olur.Çünkü yapacakları yanlış hareketin yakalanma ihtimali olacaktır!Ben kamerayı esasen Avrupa ülkelerine de önermek istiyorum.Çünkü birtakım deneyimler yaşadım.Ama şunu da biliyorum ki Türk sporcusu baskı altında kaldığında kamera görüntüyü kesecektir!
Her salona kamera koymak maliyeti yükseltecekse o zaman kenarları camlarla çevrilmiş ve dışardan içerisi görünen salonlar bulmamız gereklidir.Çünkü seyircisiz spor olmaz.Salonun içi uzaktan da olsa seyredilmelidir.yarışmanın eşlit koşullar altında sürdürüldüğü mutlaka gösterilmelidir!Diplomalı antrenöre özel ayrıcalık tanımak yapılabilecek büyük yanlışlardan biridir.Federasyon sadece diplomalıların Federasyonu değildir.Diplomalı ya da diplomasız tüm satrançcıların Federasyonudur.Federasyon herkese eşit mesafede olduğunu hissettirmelidir!Benim düşüncelerim özü de budur.Yönetim bunu hissettirmedikçe sorunlar,anlaşmazlıklar,başarısızlıklar devam edecektir!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Antrenörler dışarı - Yazar: firatsalepci - 25-03-2011, 14:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 25-03-2011, 21:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Şahin Sever - 25-03-2011, 22:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 25-03-2011, 22:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 27-03-2011, 23:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 28-03-2011, 23:18
Seyircisiz Spor olmaz! - Yazar: Ateş Ülker - 29-03-2011, 09:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 30-03-2011, 01:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 18-04-2011, 22:37