Kamuoyuna önemli açıklama
Değerli Dostlarım,

1990 Uluslararası Kuşadası 1. Altın Piyon Açık Satranç Turnuvası organizasyon açısından mükemmel gerçekleşmiştir. Turnuvaya SSCB dahil toplam 19 ülke ve o dönemde ELO sıralamasında ilk 50'de bulunan 22 Büyük Usta katılmıştır. TRT turnuva ile ilgili toplam 180 dak. yayın yapmış, Sovyet Tass Ajansı dünyaya her gün haberini geçmiş ve Roman TV’si 1990 Novi Sad Olimpiyatında tüm ülkelere organizasyon açısından örnek turnuva olarak video sunumunu yapmıştır. Şahsımdan istenen bu organizasyonun gerçekleşmesi ve yayın yolu ile gerekli tanıtımların yapılmasından ibarettir ve benden isteneni en iyi şekilde yaptığım inancındayım.

Ancak turnuvanın ödül ve giderleri ile ilgili olarak turnuva esnasında Kuşadası Belediye Başkanlığı ile Meclisi arasında çıkan tartışmalar neticesinde Başkanın aldığı tüm kararlar veto edilince bu turnuvayla ilgili hiç bir ödeme yapılamamıştır. O yıl Kuşadası Belediye Başkanı ibra edilmemiştir. 1990 yılında yaşanan bu olay neticesinde Türkiye Satranç Federasyonu olağan üstü genel kurul kararı almış, genel kurulda mal varlığımı satarak olayın büyük ölçüde yaralarını sarmamdan ötürü gösterdiğim özveri nedeni ile ibra edilmiş ve Haysiyet Kuruluna seçilerek ödüllendirilmiştim. Bu olağanüstü olay üzerine dönemin Maliye Bakanı Adnan Kahveci devreye girmiş, soruşturma başlatmış ve Devlet Bakanı İlhan Aküzüm'e gönderdiği tavsiye yazısı ile TSF' nin GSGM bünyesinde yeniden yapılandırılmasına ve resmileşmesine karar verilmiştir. 1991 yılında yeni kurulan federasyonun başına seçilmiş TSF yönetim kurulu yerine atamalı kişi getirilmesi büyük olaylara neden olmuş ve FIDE Türkiye’nin üyeliğini askıya almıştır. Aynı yıl İsviçre’de yayınlanan ve FIDE’ye gönderdiğim olayları açıklayan mektubum The Schachwoche dergisinin Ekim sayısında üç sayfa yayınlanınca FIDE Kasım ayında Berlin’de olağanüstü toplanma kararı almış ve TSF’yi üyeliğe yeniden kabul etmiştir.

1994 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'nın bu turnuvanın bakiye kalan borcunun ödenmesi için yaptığı iade-i itibar turnuva girişimi TSF tarafından engellenmiştir. TSF yetersiz faaliyetlerinden ötürü tasfiye edilecek federasyonlar arasında gösterilmesinden sonra TSF Başkanı beni yönetim kuruluna almış ve SGM faaliyetleri TSF faaliyetleri gibi gösterilerek tasfiye edilmekten kurtulmuştur. 1996 yılında TSF Capitol Alışveriş Merkezinde düzenlediğim Can Arduman - Turhan Yılmaz Türkiye Şampiyonası unvan maçı düzenlemesinin ödül töreninde herkesin huzurunda şahsıma Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı organizatörü ve öğretmeni plaketi vererek ödüllendirmiştir. 1996 yılında Bülent Ecevit ile yaptığım yazışma neticesinde 2000 İstanbul Olimpiyatlarının ülkemizde düzenlenmesi kararını aldırttım. Daha önce bu onayı alamadığı için istifasını geri alan dönemin TSF Başkanı Erivan’a giderek olimpiyata talip olmuştur. Orada Eski Dünya Şampiyonu Karpov ve GM Eduard Gulfeld ile yaptığım temaslar neticesinde Genel Kurul üyeleri ikna edilmiş ve olimpiyat düzenlemesi kazanılmıştır. 2002 yılında organizasyon komitesini kurarak başlamasına neden olduğum Uluslararası İstanbul Satranç Festivali ardından Tuzla Kafkale Spor tesislerinin açılışı için davet ettiğim Anatoly Karpov kız kulesinde verilen yemekte tüm konuklara bu olimpiyatın benimle nasıl temasa geçilerek kazanıldığını anlatmış ve sözlerini şu şekilde tamamlamıştır “Hayatımda ilk kez farklı bir ülkenin başarısı için çaba gösterdim ancak nedense hayatımda davet edilmediğim tek olimpiyat İstanbul Olimpiyatı olmuştur ve bunu anlamakta hala güçlük çekmekteyim” demiştir. 1998 yılında düzenlediğim Uluslararası Edirne Satranç Festivali ardından yeni bir iade- i itibar turnuvası için anlaşmaya vardığım Sitebank ile turnuvası ( ek'te protokol ve diğer belgeleri bilginize sunulmaktadır) yine TSF tarafından engellenmiştir. ( İstanbul Olimpiyatlarının usulsüz ve ihalesiz biçimde organizasyonun yapılmasına karşı çıkmamdan kaynaklanan nedenlerden ötürü ) 2005 yılında mali Genel Kurulda Onursal Başkanlığa seçilen merhum Kahraman Olgaç tüm herkesin huzurunda kürsüden şahsımdan yapılan haksızlıklardan ötürü özür dilemiştir. Üzerimden kısmi yasakların kalkması ile düzenlediğim Uluslararası Adalar Satranç Festivali giriş ücretleri TSF banka hesabında toplanmış yine tüzükte yer almasına rağmen mahsuben de olsa parayı almaya gelen GM Evgeni Vasyukov'a daha önce kimseye bilgi verilmeden TSF tarafından ödenmemiş ve para alıkonulmuştur. Hala bu para TSF kasasında emaneten durmaktadır. Olimpiyat takımından haksız yere çıkarılışımdan, kazandığım ELO puanlarının gasp edilmesinden, getirilen yasaklardan, Danıştay da iptal ettirdiğim saçma ve haksız milli takıma seçilme kriterlerinden ve yine daha pek çok üzerime atılan iftiralar ve haksızlıklarla ilgili açıklamalarım içinde bulunduğum şartlar nedeni ile bunlarla ilgili detayları şu an açıklayamamaktayım, hukuki sürecim tamamlanınca bunlarla ilgili açıklamalarımı ileri bir tarihte yapacağımı bilgilerinize sunarım. TSF’nin hakkında çok az şey bildiğiniz, sadece oyunculuk yönü ile tanıdığınız Suat Atalık konusunda aldığı kararların doğru olduğuna inanmaktayım.

Sevgi ve saygılarımla
H. Sertaç DALKIRAN
hsdalkiran
ek belgeler
ecevit_yaz_sma_001.jpg

image.jpg

s2_copy.jpg

image.jpg

s4_copy.jpg

image.jpg

s6_copy.jpg

s7_copy.jpg

image.jpg

image.jpg

s10.jpg

s11.jpg

s12.jpg

s13.jpg

s14.jpg

s15.jpg

s16.jpg

s17.jpg

s18.jpg

s19.jpg

s20.jpg

s21.jpg

s22.jpg

s23.jpg

s24.jpg
hsdalkiran
Sertaç,

Umarım iyisinizdir.

Görüşmek üzere,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Sayın (?) Taner,

Bu başlığın altına yazdığınız mesaj bana çok ilginç geldi.

Merak ettiğim; bu mesajı aşağıda yer alan “Satranç Kamuoyuna Bir Duyuru da Bizden” başlığı altındaki açıklamayı okumadan mı yazdığınız.

Eğer okuduktan sonra yazmışsanız; korkarım satranç dışında da ortak paydalarınız olmalı.

Durum bu ise benim yapabileceğim; sizden uzak durmak ve yakınlarınıza ‘iyi şanslar’ dilemekten ibarettir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi