SBS Sınavında Satrançcılar...
http://www.ezberbozan.net/makale/iste-sa...ezgi-menzi

Kıvanç Haznedaroğlu ve Kübra Öztürk ile matamatik çalışma fırsatım oldu. İkisi de okula bile doğru dürüst devam edemediler, ancak ezberden o kadar uzak ve o kadar da yaratıcı idilerki. Acaba dedim.Selamlar....
Ara
Selam Nilüfer Abla,

Öncelikle konu dışı bir teşekkür ve bir istek: Web siten harika gidiyor ve sürekli takip ediyorum. Emeklerin için benim gibi düşünen tüm satranççılar adına sana teşekkür etmek isterim. "Günün Partisi" bölümünü özel bir ilgiyle izliyorum. Manşetlerden ben de payıma düşen iltifatı(!) almışım; teşekkür ederim.

Konuya dönerek: İyi satranççıların "baskı ve zaman sınırlaması altında, en doğru kararların verilmesine" dair bir sınavda başarılı olmalarında kanımca şaşılacak bir durum yok.
Satrançta başarılı olduğun kadar, matematik öğretmenliğinde de çok başarılı olduğunu yıllardır camia olarak biliyoruz. Bu konuda "Mavi Kale" dergisinde bir yazı da kaleme almıştın; orada kalmıştı. Öztürk'ten önce, örneğin -aklıma bir çırpıda gelenler; başkaları da mutlaka vardır- Ali Tamur ve Atakan Gürkan da var. Türkiye dışı örnek olarak da hemen aklıma John Nunn geliveriyor.

Sözün özü, etrafımızda bu işi yapsan herhalde en iyi sen yaparsın: "Hem satranççı hem matematikçi" portreleri incelesen, hem satranççı hem matematikçi gözüyle satranç ve fikir hayatımıza katsan, herhalde sana yalnız ben müteşekkir olmam.

Sevgi ve saygılarımla,

Can
Ara
Nilüfer Abla
Mesajı okuyunca pek bir gururlandım. Can İnce de John Nunn örneğini vermiş ki, böyle insan pek az bulunuyor. Mesele galiba satrancı nereye koyacağımızı bilemeyişimiz.

Derecelerle oynuyorsanız, milli takımdaysanız satranç bir meslektir, matematik de öyle, hatta SBS, ÖYS, LYS, PFS, KDS, VYS .. vs sınavlarında derece almak da geçici de olsa bir meslektir. Herhangi iki ayrı meslekte birden 75 milyon içinde en başlarda olmak için, bir kaç tahta fazlalık olması lazım. Ben almayayım :?

Bu başarılı kızımıza da devamında daha çok başarı diliyorum ama iki veya daha fazla dalda birden en başlarda olamayacağını peşinen bilmeli ve yoğunlaşacağı alanı belirlemelidir. Ya da, hepsine ve daha da yenilerine devam edip "keyif almayı" da seçebilir. Ama sakın sınav birinciliği büyüsüne kapılıp, profesyonel sınavcı olmasın. Sınav sonuç değil, sadece göstergedir.

Bizim eski genç yeteneklerden birisi olanca kabiliyetine ve zekasına karşı, yoğunlaşmadığı için satrançta 2200 seviyesinde kalmıştır. Yaşıtları Prof oldu, o çok daha erken olabilirdi ama akademik yolda da ilerleyemedi. Daha başka alanlarda da çok ileri gidebilirdi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi