2012 Olimpiyat Milli Takımı
Değerli Satrançseverler

2012 İstanbul Olimpiyatlarına 8 ay kadar bir süre kaldı. Bu organizasyonun eğer iyi değerlendirilebilirse ülkemiz satrancının geleceği adına olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. TSF geçen 12 yıl içinde doğrusu ve yanlışı ile bir çok faaliyetlerde bulunmuştur. Bunca faaliyet gerçek anlamda sportif bir başarı ile ödüllendirilememiştir. Siz ne yaparsanız yapın sportif başarı olmaksızın sesinizi iyi duyuramazsınız. Ancak ufak tefek başarılarla ve alınan bir galibiyetle çok büyük sevinçlerin yaşandığı basit bir durum olmaması lazım . Gürcistanı yeniyoruz .Çok güzel . Sonuç arkadan dördüncülük.. Bunları kimsenin moralini bozmak için değil, ülkemizi üst sıralarda görmenin özlemi ile söylüyorum. 2012 yılının bu sportif başarı açısından önemli bir dönemeç olduğuna inanıyorum. Gelin tüm silahlarımızı kullanalım. Nasıl mı ?
Olimpiyatların ülkemizde olması nedeniyle Sayın Yazıcı'nın gayretleri ile 3 ya da 4 takımla katılabiliriz. Asıl önemli olan ülkemizin başarısıdır, gerisi teferruattır fikrinden hareketle (Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır sözünden esinlenerek) güçlü takımlar oluşturabiliriz. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil.. Ülkemizin sportif başarısı için bir araya gelmiş profesyonel bir topluluk oluştulamaz mı?

Benim kafamdaki 4 takım ;
1.Takım
1-GM Dragan Solak
2-GM Mikhail Gurevich
3-GM Suat Atalık
4-GM Barış Esen
5-IM Mustafa Yılmaz

2.Takım
1-GM Emre Can
2-GM Kıvaç Haznedaroğlu
3-IM Mert Erdoğdu
4-IM Oğulcan Kanmazalp
5-IM Burak Fırat

3.Takım
1-IM Yakup Erturan
2-FM Selim Çıtak
3-FM Doğan Reyhan
4-CM Vahap Şanal
5-FM Cemil Can Ali Marandi

4.Takım
1-IM Suat Soylu
2-IM Can Arduman
3-FM Ata Seçer
4-FM Emrah Yağız
5-FM Hakan Erdoğan

Tecrübelisi, genci, profesyoneli, antrenörü kısacası her vasıftan oyuncu var.
Başkalarıda konabilir, değişiklikler olabilir.. Düşünün bir salonda bu oyuncularımızın hepsinin ülke başarısı için kenetlenerek mücadele ettiğini... Harika olur!

Ayrıca şu ana kadar yapılmayan bir şey daha yapılabilir. Başını Almanya ve Rusya'nın çektiği dünyanın önce gelen 5-6 ülkesinin yazışmalı Satranç milli takımıda bu etkinlikte yer alabilir. Emin olun masabaşı satranççılara kök söktürücek gizli saklı bazı varyantlar bu sayede ortaya çıkabilir.

Bence bunlar zor şeyler değil. Böylesi bir karar son ana bırakılmayıp en az 5-6 ay öncesinden açıklanabilirse çok sıkı bir çalışma ve dostluk ortamı yaratılabilir.. Uzun bir hazırlık sürecide meyvelerini verebilir.

Ben açıkcası böyle önemli bir konuda kamuoyu oluşturulması gerektiğine inanıyorum.

Saygılarımla

Dr.Murat Akdağ
Ara
Değerli Satrançseverler

Son gelişmelerden sonra düşündüğüm takım listesini revize etmek hasıl oldu .

1.Takım
1-GM Dragan Solak
2-GM Mikhail Gurevich (oynamasının faydalı olacağını düşünüyorum)
3-GM Aleksander Ipatov
4-GM Barış Esen
5-IM Mustafa Yılmaz

2.Takım
1-GM Emre Can
2-GM Kıvaç Haznedaroğlu
3-IM Mert Erdoğdu
4-IM Oğulcan Kanmazalp
5-IM Burak Fırat

3.Takım
1-IM Yakup Erturan
2-FM Selim Çıtak
3-FM Mert Yılmazyerli
4-CM Vahap Şanal
5-FM Cemil Can Ali Marandi

4.Takım
1-IM Suat Soylu
2-IM Can Arduman
3-IM Umut Atakişi
4-FM Hakan Erdoğan
5-CM Muhammed Batuhan Daştan

Yukarıdaki 20 isimden 3 ya da 4' ü gelişmelere göre revize edilebilir. 16 sının banko olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla
Murat Akdağ
Ara
Eğer bu kadar çok sayıda takımla katılma hakkımız olacaksa ben yasal bir sorun yaratmayacağı takdirde bu takımlardan birinde bizi yavruvatan Kıbrıs'ın temsil etmesinin çok güzel olacağını düşünüyorum..

Sevgiler..

Ataman Aydoğdu
Ara
GM Ipatov Ukrayna dan Ispanya Federasyona gecmis bir oyuncu. Bu Federasyon icin milli mac yapmamis. Bu ülkenin vatandasi olmayan ve kendi dedigine göre 2 sene süre varmis o ülke icin oynamaya. Türkiye icin nasil milli mac yapacak? ;-)
Ara
Mesajlar biraz fazla olmaya basladi. Burdan yazayim Smile

bu sayfada http://ratings.fide.com/fedchange.phtml?year=2009

GM Ipatovun ilk transferi yaziyor

14116731 Ipatov, Alexander ESP UKR 2009-01-23 2009-01-22
Last FIDE event: World Youth Championship 2007
Citizenship: UKR
Date of eligibility to participate
in the FIDE events under the new flag 2009-11-22
Transfer fee Euro 1600
Date starting from which a player
can represent the new federation fee free 2012-01-22

UKR vatandasi oldugunu görüyorsunuz. fide turnuvalarina bakarsaniz ESP icin milli mac yapmamis. bende bunu bilmiyordum. kendisine sordugumda bana kendisi dedi. bir ülke icin milli mac yapmasi icin o ülkenin vatandasi olmasi lazimmis bide federasyon degistirdiginde ceza varmis. aslinda mantikli.

simdik yeni transfer de bu yaziyor

http://ratings.fide.com/fedchange.phtml?year=2012

14116731 Ipatov, Alexander TUR ESP 2012-02-01 2012-01-25
Last FIDE event: World Youth Chess Championship 2007 Boys U-14
Citizenship: UKR
in the FIDE events under the new flag 2012-02-02
Transfer fee Euro 5000
can represent the new federation fee free 2014-02-02

halen UKR vatandasi. 2014 yilina kadar da baya var Smile
türk kanunu bilmiyorum ama ülkeye yeni gelmis bir insan hemen türk vatandasi olabiliyor mu? futbolu iyi izliyorum. Alex, Bobo, Aurelio hemen türk olmadi, olamadi. satranc da neden degisik olsun?

peki milli takim da türk isimli oyuncu olmasi mi daha iyi yoksa yabanci isimli oyuncu mu?
Ara
Takım önerisi..

1) Federasyon Başkanımız Ali Nihat Yazıcı (Büyük lider.. Her zaman bir numara olmak isteyecektir. İkinci masaya yazarsam darılır.. )

2) Gary Kasparov (Sayın Başkan'ın kendisini eleştirmesi iş hayatına yansımaz diye düşünüyorum. Kasparov da başkanımızı kırmaz bana kalırsa.. Zaten Sayın Başkan'ın "Kasparov" yerine "Gary aşağı, Gary yukarı" samimiyetiyle yazdığı yazılar halen federasyonun sitesinde mevcut.. Bu samimiyetten ülke olarak bize de bir şeyler düşmesin mi?)

3) Hüseyin AKTAŞ ( Takımı gençleştirmek lazım. Hüseyin Abi olmadan olmaz. )

4) İbrahim Ethem AY ( Gary --ben yapınca olmuyor-- ve Ali Nihat Yazıcı'nın yanına inanılmaz gelecek vaat eden bir satranççıyı takıma eklemek gerekiyordu. Haliyle müthiş bir zekaya sahip olmam ve inanılmaz bir deha olmam sebebiyle bu kişi ancak ve sadece ben olabilirdim. )

Takım kurarken maslahatı gözetmek gerekir. Ancak benim gibi sırtında yumurta küfesi olmayan bir kişi kendi maslahatı doğrultusunda takım kurabilir. Umuyorum bizim takım da benim takımlara benzemez..
Ara
Eldeki kaynakların verimli kullanımı yeni kaynak aramaktan her zaman daha mantıklı, daha ekonomik ve daha verimlidir. Bu genel yönetim ilkesi satrançta da geçerlidir, olimpiyatta temsil edecek takım ya da takımları belirlerken de.

FIDE Kanunlarında yer alan saçma boşluklardan dolayı oyuncular kulüp değiştirir gibi milli takım değiştirebiliyor. Bu yanlış uygulama bir türlü düzeltilemedi.

Karjakin'in olay bir biçimde Ukrayna Milli Takımından ayrılıp Rusya Milli Takımına geçtiğini hatırlıyoruz. Rusya Federasyonu bence kendisini komik bir duruma düşürmüştür. Eldeki kaynakları yeterince kullanamamıştır. Bu flaş(!) tranfere rağmen Rusya'nın kendi evindeki olimpiyatlarda nasıl başarısız olduğunu herkes gördü. Demek ki en üst transfer bile başarısızlığı engelleyemiyor, Şampiyon UKRAYNA!!! Smile Dünya satranç kamuoyu için şaka gibi, Ruslar için tokat gibi bir gerçekti.

Milli takımımıza dönersek, Dragan Solak transferini anlarım. Eş durumundan, Türkiye ile gönül bağı olan, olabilecek bir insan. Türkiye'de yaşamını sürdürdüğü takdirde muazzam fayda sağlayabileceği açıkça ortadadır. Hatta bu geç kalınmış bir transferdir, son derece doğrudur.

Ne var ki Alexander Ipatov transferine hiçbir anlam veremedim. Adamın Türkiye ile hiçbir alakası yok. Genç mi, genç. "Hani yeni jenerasyonun hakkı?" sorusu akla geliyor hemen. Bu adam olimpiyatlarda 11 maçta 11 puan alsa bile hiçbir anlam ifade etmez. Çünkü ülkeyle hiçbir bağı, alakası olmayan biridir. Ayrıca daha önce federasyon değiştirerek bu işlerden ekmek yemeyi sevdiğini açıkça göstermiştir. FIDE'nin bu tür cambazlıklara sert bir şekilde önlem alması gerekiyor bence.

FIDE Kanunlarındaki boşluklardan yararlanarak takım kurabileceksek önerim:
1) Wiswanathan ANAND (Böylece ilk kez bir Türk Milli Takımı oyuncusu, Dünya Şampiyonu olmuş olur!)
2) Magnus CARLSEN
3) Levon ARONIAN
4) Vladimir KRAMNIK ( Ama Ruslar onu vermez, söyleyeyim! Smile )
5) Anish GIRI (Genç yetenek kontenjanından!)
Oldu mu, oldu! Al sana takım! Big Grin

Şaka bir yana, Olimpiyatları ilk kez bu kadar ciddiye alıyor ve iyi hazırlanıyoruz.
Çok doğru işler yapılıyor, yürekten kutlarım.

*** Tematik kamplar oyunculara çok büyük yararlar sağlayacak. Gerçekten büyük antrenörler: Yusupov, Nikolic, Tregubov. Kadrolu antrenörlerimiz Gurevich ve Grivas.

*** Kondisyoner Murat Atıl'ın göreve başlaması. Federasyonumuzun bence en faydalı hazırlık hamlesi budur. Her zaman deriz: "Satranç bir spordur." diye. Ama hiçbir zaman bunun üzerinde çok durmayız ve içeriğini anlamayız. Dilerim kondisyoner Olimpiyatlardan sonra da görevine devam eder ve ulusal takımlarımıza uzun vadeli olarak büyük katkılarda bulunur. Satrancın sportif yönü ilk kez somut olarak anlaşılmış ve uygulamaya geçilmiştir.

*** Dragan Solak transferi. Yaşamına Türkiye'de devam etmesi sağlanabilirse ve bu konuda kendisine yardımcı olunursa sadece olimpiyatlar için değil, ülke satrancı için de çok büyük kazanım olur. Dilerim bu şekilde gerçekleşir.

Bu etkinlikler planlı ve titiz bir hazırlığın göstergesidir. Ipatov'un bence yanlış sayılabilecek transferi dışında çok dikkatli hazırlık hamleleri yapıldı.

Kadro o veya bu olsun, gerekli hazırlık sürecinden geçen her oyuncunun ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Avrupa Takımlar Şampiyonası gibi bir başarısızlıktan gereken dersler çıkarılmış ve tedbirler zamanında alınmış görünüyor. Takımımız ELO ortalamasının çok üzerinde bir performans sergileyecek, göreceksiniz.

Sporcularımıza şimdiden başarılar diliyorum!
Ara
Karjakin transferinde sorun görmüyorum. Kendisi Rus vatandasi

14109603 Karjakin, Sergey RUS UKR 2009-12-07 2009-12-02
Last FIDE event: 25th European Club Cup for Men
Citizenship: UKR/RUS
in the FIDE events under the new flag 2010-10-02
Transfer fee Euro 3200
can represent the new federation fee free 2012-12-02
Ara
Minareyi çalan kılıfına uydurdu zaten! Elbette Rus Vatandaşı... Big Grin

Bu arada, sayın Tuncer, Ipatov'la ilgili bazı iddialar ortaya attınız ama devamını getiremediniz.
Bence bunları açıkça ortaya koyun ki "ithamcı" olarak damga yemeyin.
Bir insanı itham etmek ve ortaya kanıt koymamak olmaz, değil mi?
Ara
Cocuk icin analiz ettim hakkimi almadim. Yeter mi bu?
Sonra bide olmayan bir dedi kodu cikardi. Patronuna sikayet ettim onu, özür dileme eMaili yolladi bana.
Ara
Değerli Satrançseverler

Olimpiyatlara 6 ay kadar bir süre kaldı. Oyuncularımızın son oynadıkları turnuva performansları göz önüne alındığında belirttiğim takım listelerinde bazı değişiklikler oldu.Bu vesile ile Barış ve Emre'yi Türk satranç tarihinde Aeroflat'ta gösterdikleri üstün performans için kutlamak istiyorum. Her şeyden önce olimpiyatlarda ülkemizi temsil edeceği ifade edilen GM Aleksander Ipatov'un oyun performası olarak 1.takım için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Gurevich 'ten de sadece antrenör olarak yararlanılacağı ifade edilmişti. Buna göre ;
1.Takım
1-GM Dragan Solak
2-GM Barış Esen
3-IM Mustafa Yılmaz
4-GM Emre Can
5-IM Mert Erdoğdu
Açıkcası bundan sonra 1. takım için en ideal ekibin bu olduğunu düşünüyorum. Sadece 1. ve 2.masa sıralaması değişebilir. Her şartta kazanç için oynayan hırslı ve riskli oyun yapısı ile Barış , Emre ve Mert'in yanında sağlamcı ve risksiz oyun tarzı ile dikkat çeken Mustafa ve Dragan bence çok iyi bir arkadaşlık ve uyum içinde pozitif bir hava oluşturarak çok iyi işler başarırlar. Herkesin kişilik olarakta çok beğendiği bu arkadaşlarımıza şahsen çok güveniyorum.

2.Takım
1-GM Aleksander Ipatov
2-GM Kıvaç Haznedaroğlu
3-IM Oğulcan Kanmazalp
4-IM Burak Fırat
5-IM Yakup Erturan

3.Takım
1-FM Selim Çıtak
2-FM Doğan Reyhan
3-FM Mert Yılmazyerli
4-FM Cemil Can Ali Marandi
5-CM Vahap Şanal

4.Takım
1-IM Suat Soylu
2-IM Umut Atakişi
3-IM Can Arduman
4-FM Hakan Erdoğan
5-CM Muhammed Batuhan Daştan

En son olimpiyatlarda Rusya 5 takımla oynamıştı. Son yıllarda TSF'nin yazışmalı satranca verdiği önem göz önüne alındığında TSF çok takımla katılma avantajını 5. takım olarak aktif yazışmalı satranç oyuncularından oluşturabilir. Böylece olimpiyat tarihinde bir ilke imza atmış olur. Benim önerim ;
5.Takım
1- GM Tansel Turgut (ICCF-2618)
2- SIM Murat Akdağ (ICCF-2558)
3- SIM Osman Kösebay (ICCF-2494)
4- IM Halil Özmen (ICCF-2456)
5- GM Fatih Atakişi (ICCF-2386)
Normlar ICCF normlarıdır.
Yazışmalı satrançta 2500 üzeri rating, oyun gücü açısından Fide Elo karşılığı 2200 üzerine denk gelir. Özellikle 2350 altında bu fark değişkenlik gösterir. Özellikle üst ratinglerde yaklaşık değer verir.

Bayan takım önerim şu şekilde ;
1- IM Ekaterina Atalık
2-WIM Betül Cemre Yıldız
3-WIM Kübra Öztürk
4-WIM Zehra Topel
5-WCM Kardelen Cemhan

Saygılarımla
Murat Akdağ
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi