GM SUAT ATALIK
Değerli Satrançseverler
Bilindiği üzere geçtiğimiz dönemlerde TSF Başkanı Yazıcı tarafından çeşitli gerekçeler ileri sürülerek GM Atalık'a 15 ay hak mahrumiyeti ve uluslararası alandaki turnuvalarda oynamaması için FİDE üzerinden yaptırımlar yapılmasına çalışılmıştır.
Satranç kamuoyumuz bu konuya bir kaç arkadaşımız dışında yeterli tepkiyi göstermemiştir.
Bu olaylar gelişirken eşinin milli takım kampına davet edilmesi ise ayrı bir çelişki oluşturmakta olup kanaatimce yeterli samimiyetten uzaktır.
Sayın Yazıcı sizden yaklaşan seçimler öncesi bir ricam var !
Yeni bir ekip ve başarılı çalışmaların devamından bahsediyorsunuz. Gerek sizin gerekse gelmesi halinde başka bir yönetimin önüne böyle bir sorun bırakmayın.
Suat Atalık'ı sevmeyebilirsiniz. Kişiliğinden hoşlanmayabilirsiniz. Sosyal empati ve iletişim kurma yeteneği düşük olabilir. Belki bir çok kişi böyle düşünüyordur. Şahsen bende satranç tahtası dışındaki duruşunu pek benimsememişimdir.Ama bunların hiç birinin değiştirmediği bir gerçek var. GM Atalık herşeyi satranç olan ciddi bir satranç kültür ve entellektüel birikimine sahip satranç saygısı üst düzey olan Türkiyenin bu konuda yetiştirdiği en önemli satranç adamıdır. Çoğu kere olan agresifliğinin altında ise satranca olan üst düzey saygısı yatıyor olabilir.
Sn. Yazıcı lütfen bir kere daha düşünün. GM Atalık'a olan bu yaptırımları lütfen kaldırın.
GM Atalık'ı ait olduğu yerde ülkesinde ve satranç tahtasının başında görelim. Çünkü bu değerler kolay yetişmiyor.. Ve emin olun zaman her şeyin ilacıdır.

Saygılarımla
Dr.Murat Akdağ
Ara
Ben Suat beyin artık aktif sporculuğu bırakıp antrenörlüğe yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Suat bey yapacağını yaptı, bundan sonra da 2700 barajını geçebileceğini sanmıyorum.

Türkiye'ye hizmet etmek istiyorsa kendi okulunu açmalı. Botvinnik satranç okulu nasıl satrancın geleceğini oluşturduysa. Türkiyede'de "Atalık Satranç Eğitim Merkezi" Türkiye'nin satranç geleceğini oluşturacaktır. 8)

Böylece Türk satrancına iyi bir federasyon başkanının yapabileceğinden daha büyük bir hizmet yapmış olacaktır.

Suat beye bu mesaj inşallah bir şekilde ulaşır.
Ara
Sayın Suat Atalık bir eğitim öğretim yılı boyunca o yıl görev yaptığım okulun satranç takımının antrenörlüğünü yaptı. Ben de hem kendisine yardımcı oldum, hem idari işlerle ilgilendim. Bu vesileyle kendisini tanıma fırsatı buldum. Şuna şahitlik ederim ki İYİ bir insandır. Ulusal takımımızda oynamaması büyük kayıptır. Aşağıdan gelenler (gençler) onu geçinceye kadar tüm enerjisiyle sporcu olarak ülkemize hizmet etmesi gerektiğine inanıyorum. Onun satranca verdiği değeri kimsede görmedim. Haksızlıklara, yanlışlıklara ve aptallıklara aşırı tepki verdiğine ve Türk satrancına zarar verdiğine inandığı kişilerle ilgili sansürsüz konuştuğuna da defalarca şahit oldum. Ama kimse mükemmel değildir ve ben onu böyle seviyorum. Hak ettiği değeri en kısa sürede görmesini dilerim.
Dz.Öğ.Bnb.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi