1.İsviçre yönteminde tur sayısı,2.Yönergenin değişkenliği
Bir Yıldırım turnuvasının teknik toplantısında 36 oyuncunun katıldığı açıklanıyor.
Yarışmanın 10 tur oynanacağı ifade ediliyor.Ben de neden oyuncu sayısına tekabül eden
tur sayısı tespit edilmediğini sorduğumda arka sıralardan bir ses "biz buraya oynamaya
geldik"diyor.Demek ki bu işi ben bilmiyorum.O ses daha iyi biliyor.Acaba "2 üssü n eksi 1"
formülü neden icad edilmiş?Kim icad etmiş?Veya böyle bir formül yok da ben mi icad ettim?
36 kişi 6 tur oynar.5 veya 7 de olabilir.Bu 3 ihtimalden biri olduğunda itiraz edilmesi
ihtimali azdır.Ama 10 tur olduğunda mutlaka bir eleştiri gelecektir!
"Biz buraya oynamaya geldik" diyen arkadaşım medeni cesaretin varsa burada da bana yanıt ver!
Madem oynamak istiyorsun o zaman 35 tur oynayalım!Var mısın?Hiç yemek arası vermeden 35 tur
oynar mısın?Ben halen 35 adet 3 dakikalık oyun oynayabilecek durumdayım.
Kuralları neden kendi kafamıza göre icad ediyoruz?Hadi icad ettik,neden itici yanıtlar
veriyoruz?Neden hakemlerimizin de kendilerini geliştirmelerine izin vermiyoruz?
Birtakım sorunlar yaşıyoruz.Birtakım şikayetleri olanlar var.Bu şikayetleri olanlar benim
gibi hızlı ve uzun yazamadıklarından yöneticilerimiz belki de herşeyin yolunda olduğunu
düşünüyor.
Bir Hızlı Satranç turnuvasının tüzüğünde düşünme süresinin 20 dakika olacağı yazılıyor.
Teknik toplantıda süre 10 dakikaya indiriliyor.Bu duruma takılan başkaları da var.Ama onlar
benim gibi tüm Türkiye'nin okuyabileceği yazılar yazmıyorlar."Ya olacağın gibi yaz!Ya yazdığın
gibi ol!"
20 dakika ile 10 dakika arasında ne fark var?Bazıları sadece 20 dak.turnuvalarına katılmak
istiyor.Arada bir 10 dak.turnuvası da olacaktır.3 dak.turnuvası da olacaktır.Süresi az olan
yarışmalar dikey gelişmeye önemli bir yarar sağlamaz.Bunu herkes biliyor.Kemer'deki 2012
Türkiye Birinciliğinde özellikle üst masalarda çok çekişmeli oyunlar sergilendi.Hemen bir
bakışta "bir oyuncu hamle kaçırdı"diyebildiğimiz oyun olmadı.Çünkü düşünme süresi 90 dak+
30 dak idi.Oysa düşünme süresi 90 dak.olan İstanbul Birinciliğinde basit kazanç yollarının
kaçtığı oyunlar oldu.Şu halde hep birlikte dikey gelişmeyi hızlandırmak istiyorsak planımızı,
programımızı buna göre yapalım!
Herkesi yarışmalara katılmaya teşvik edelim!Birbirimizin hevesini kırmayalım!İtici ve
gereksiz ifadeler kullanmayalım!
Ateş Ülker
Ateş Ülker
Ara
Ateş Bey merhaba,

Dün arka sıralardan tam olarak dediğiniz şekilde yükselen 2 ses vardı ve biri de bendim.

Teknik toplantı sırasında tur sayısı 9 diye ilan edildi çünkü o sırada kayıt yaptırıp orada olan 20 küsür kişi varmış başhakemin söylediğine göre. Sonra kişi sayısı biraz daha artınca tur sayısının da artmasını talep ettik ve başhakem bu talebe itirazı olan var mı diye sorduktan sonra herhangi bir el kalkmayınca 10 tur olarak değiştirdi tekrardan. Siz o sırada itiraz etseydiniz emin olun satraççılar size olan saygısından, sevgisinden ses çıkartmazlardı. En azından ben öyle yapardım.

İşin teknik yönünü bir kenara bırakırsak 3dk + 2sn bir turnuvada formüle göre 5-7 tur arası oynamak tabir-i caizse bizi kesmiyor. Amaç gerçekten satranç oynamak. Çok sevdiğimiz satranç ile makul olmak kaydıyla mümkün olduğu kadar vakit geçirmek. Kendi açımdan makul olma kaydını da kaldırıp insani bir ihtiyaç olan yemek arası verildikten sonra 36 kişinin 35 tur oynaması gibi güzel bir öneriye katılmadan edemeyeceğim. Ne değişirdi peki? Doğan Reyhan 10da 10 ile değil 35'te 35 ile şampiyon olup rekor kırardı. "1 günde 35 turluk turnuva" diye turnuvanın da adı duyulmuş olurdu ve bir dahaki sefere daha çok katılım olurdu.
Ara
Sevgili Tutku,
Bu konuda önemli olan kuralı ve ilkeyi hatırlatan birisine verilmiş olan itici
yanıttır.Fazla oyun oynamanın çeşitli yolları vardır.İki oyuncu aralarında çift maç da yapabilir.
Doğan Reyhan adıgeçen turnuvanın favorisi idi.Lig usulü de oynansa sonuç değişmezdi.Ancak İsviçre yönteminde tur sayısı ile oyuncu sayısı arasındaki bağlantı bozulduğu zaman, ustanın aleyhine bir sonuç da ortaya çıkabilirdi.Benim hatırlattığım formül esas itibariyla ustaları koruyan bir formüldür!Gereksiz uzatılmış tur sayısında aşağıdan gelen bir oyuncu hiç favorilerle oynamadan üst derecelere çıkabilir.
1973 de katıldığım İstanbul Birinciliği 45 gün devam etmişti.Seçme aşaması ile Final aşamasının toplamı ortaya uzun bir süreç çıkarmıştı.
Günümüzde artık herşeyin çabuk bitmesi isteniyor."Hem 3 dakikalık oyun olsun hem de çok oyun oynayalım" isteği bence haklı değildir.Yıldırım Satrancın bir yan dalıdır.Oyun sayısının artması uğruna İsviçre yönteminin ilkeleri göz ardı edilemez.
Çok oyun oynamak isteyenler için başka yan dallar da vardır.Deneme amacıyla birkaç gün önce internet sitesinde düşünme süresi 1 dak olan bir oyun oynadım.Oyun aynen şöyle oldu:1.e4 e5 2.Vf3 Ac6 3.Vxf7+ Şxf7 1-0 (benim bayrağım düştü)Şimdi bu da bir daldır.Ben bu dalda 20 oyun oynamaya karar verebilirim.Ama iki kişi arasında oynanan oyunun kuralları ile İsviçre yöntemi yarışma kuralları farklıdır.
Yola kural dışı devam etme isteği hiç değilse senden gelmemeli..Bir hukukçu olduğundan Gelecekde Satranç toplumuna önemli yararlar sağlayacağına inanıyorum...
Ateş Ülker
Ara
merhaba,
adı geçen turnuvanın teknik toplantısına katılmamamla birlikte tur sayısı ile ilgili yorumumu katmak istedim.
bahsi geçen 2 üzeri n eksi 1 formülü turnuvada beraberlik olmaması durumunda birinciyi belirlemek için uygulanan formüldür. eğer eş puansız oyuncuların sayısını arttırmak istersek tur sayısı bir bir arttırılmalıdır. 10 tur muhtemelen en iyi 4 ü veya 5 i belirler.

aceleyle yazdım harf düzeninden dolayı özür dilerim.

Gökmen MUŞ
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi