1.İsviçre yönteminde tur sayısı,2.Yönergenin değişkenliği
Bir Yıldırım turnuvasının teknik toplantısında 36 oyuncunun katıldığı açıklanıyor.
Yarışmanın 10 tur oynanacağı ifade ediliyor.Ben de neden oyuncu sayısına tekabül eden
tur sayısı tespit edilmediğini sorduğumda arka sıralardan bir ses "biz buraya oynamaya
geldik"diyor.Demek ki bu işi ben bilmiyorum.O ses daha iyi biliyor.Acaba "2 üssü n eksi 1"
formülü neden icad edilmiş?Kim icad etmiş?Veya böyle bir formül yok da ben mi icad ettim?
36 kişi 6 tur oynar.5 veya 7 de olabilir.Bu 3 ihtimalden biri olduğunda itiraz edilmesi
ihtimali azdır.Ama 10 tur olduğunda mutlaka bir eleştiri gelecektir!
"Biz buraya oynamaya geldik" diyen arkadaşım medeni cesaretin varsa burada da bana yanıt ver!
Madem oynamak istiyorsun o zaman 35 tur oynayalım!Var mısın?Hiç yemek arası vermeden 35 tur
oynar mısın?Ben halen 35 adet 3 dakikalık oyun oynayabilecek durumdayım.
Kuralları neden kendi kafamıza göre icad ediyoruz?Hadi icad ettik,neden itici yanıtlar
veriyoruz?Neden hakemlerimizin de kendilerini geliştirmelerine izin vermiyoruz?
Birtakım sorunlar yaşıyoruz.Birtakım şikayetleri olanlar var.Bu şikayetleri olanlar benim
gibi hızlı ve uzun yazamadıklarından yöneticilerimiz belki de herşeyin yolunda olduğunu
düşünüyor.
Bir Hızlı Satranç turnuvasının tüzüğünde düşünme süresinin 20 dakika olacağı yazılıyor.
Teknik toplantıda süre 10 dakikaya indiriliyor.Bu duruma takılan başkaları da var.Ama onlar
benim gibi tüm Türkiye'nin okuyabileceği yazılar yazmıyorlar."Ya olacağın gibi yaz!Ya yazdığın
gibi ol!"
20 dakika ile 10 dakika arasında ne fark var?Bazıları sadece 20 dak.turnuvalarına katılmak
istiyor.Arada bir 10 dak.turnuvası da olacaktır.3 dak.turnuvası da olacaktır.Süresi az olan
yarışmalar dikey gelişmeye önemli bir yarar sağlamaz.Bunu herkes biliyor.Kemer'deki 2012
Türkiye Birinciliğinde özellikle üst masalarda çok çekişmeli oyunlar sergilendi.Hemen bir
bakışta "bir oyuncu hamle kaçırdı"diyebildiğimiz oyun olmadı.Çünkü düşünme süresi 90 dak+
30 dak idi.Oysa düşünme süresi 90 dak.olan İstanbul Birinciliğinde basit kazanç yollarının
kaçtığı oyunlar oldu.Şu halde hep birlikte dikey gelişmeyi hızlandırmak istiyorsak planımızı,
programımızı buna göre yapalım!
Herkesi yarışmalara katılmaya teşvik edelim!Birbirimizin hevesini kırmayalım!İtici ve
gereksiz ifadeler kullanmayalım!
Ateş Ülker
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
1.İsviçre yönteminde tur sayısı,2.Yönergenin değişkenliği - Yazar: Ateş Ülker - 19-02-2012, 02:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 19-02-2012, 10:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 19-02-2012, 23:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GkMn - 02-03-2012, 10:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi