1.İsviçre yönteminde tur sayısı,2.Yönergenin değişkenliği
Ateş Bey merhaba,

Dün arka sıralardan tam olarak dediğiniz şekilde yükselen 2 ses vardı ve biri de bendim.

Teknik toplantı sırasında tur sayısı 9 diye ilan edildi çünkü o sırada kayıt yaptırıp orada olan 20 küsür kişi varmış başhakemin söylediğine göre. Sonra kişi sayısı biraz daha artınca tur sayısının da artmasını talep ettik ve başhakem bu talebe itirazı olan var mı diye sorduktan sonra herhangi bir el kalkmayınca 10 tur olarak değiştirdi tekrardan. Siz o sırada itiraz etseydiniz emin olun satraççılar size olan saygısından, sevgisinden ses çıkartmazlardı. En azından ben öyle yapardım.

İşin teknik yönünü bir kenara bırakırsak 3dk + 2sn bir turnuvada formüle göre 5-7 tur arası oynamak tabir-i caizse bizi kesmiyor. Amaç gerçekten satranç oynamak. Çok sevdiğimiz satranç ile makul olmak kaydıyla mümkün olduğu kadar vakit geçirmek. Kendi açımdan makul olma kaydını da kaldırıp insani bir ihtiyaç olan yemek arası verildikten sonra 36 kişinin 35 tur oynaması gibi güzel bir öneriye katılmadan edemeyeceğim. Ne değişirdi peki? Doğan Reyhan 10da 10 ile değil 35'te 35 ile şampiyon olup rekor kırardı. "1 günde 35 turluk turnuva" diye turnuvanın da adı duyulmuş olurdu ve bir dahaki sefere daha çok katılım olurdu.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 19-02-2012, 10:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 19-02-2012, 23:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GkMn - 02-03-2012, 10:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi