Murat Kul - Ali İpek
Ali İpek, kıymeti kendinden menkul, şişirilmiş egolu, küçük dağları ben yarattım kalabalığının içinde bir mütevazılık abidesi idi. Sn Kul köşesinde böyle buyurmuş.

Bu "kalabalık" camia içinde ne kadar kalabalıktır ? Sn Kul neyi kastetmiştir?

Ayrıca Montaigne de mütavazilik için şöyle buyurmuş;
Kendini olduğundan az göstermek, tevazu değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır. kendini olduğundan fazla göstermek de , çok defa gururdan değil budalalıktandır.
Ara
Gereksiz bir tartışma diye düşünüyorum.Herkesin kendine göre
bir yorumu var ve yazdıkları yazılara bu yorumlarını katıyorlar
saygı duymak lazım.

Montaigne 'nin sözü için ise yeri geldiğinde doğru yeri geldiğinde yanlıştır diye düşünüyorum.
İmpossible is nothing..
Ara
Bu arada yanlış anlaşılmasın Ali İpek üstadımızı tartışmaya değmez.Onu bilen biliyor.Ne kadar iyi bir oyuncu ve insan olduğunu.
İmpossible is nothing..
Ara
Sevgili FM Ali İpek adına yanıt veriyorum.Her konu da esprisi hazır olan İpek şöyle derdi eminim :
'' Burda da rahat vermiyorsunuz adama''..Mekanı Cennet olsun,Adını yaşatmak en büyük görevimiz.Nilüfer Çınar
Ara
Sayın Çınar ve saygıdeğer Türk Satranç Camiası

Sn M . Kul Patagonya Satranç Federasyonu As Başkanımıdır? Ya da bu yazıyı “İnce Fikir“Gazetesindeki köşesinde mi yazmıştır?
Sn Kul bu camianın, ya da kendi deyişi ile “kalabalığın” dışında mıdır? Dışındaysa o makamda neden oturmaktadır? İçindeyse bu kıymeti kendinden menkul, şişirilmiş egolu, küçük dağları ben yarattım kalabalığının neresindedir? A.İpek in mütevazılık abideliğini şimdilik geçelim, Sn Kul, kendisini de mütevazılık azınlığının içindemi varsaymaktadır? Sn Kul ne kadar mütevazıdır? Abidesi dikilecek kadar mı?
Daha rahmetlinin yedisi çıkmadan, onun üzerinden bu camiaya böyle yüklenmek Sn Kul a yakışmış mıdır? Bu bir mütevazılık örneğimidir?
Sayın Çınar, yazımı böyle bir sonla noktalayacaktım. En son söyleyeceğimi en başta söylettiniz. Diğerlerini de yazacağım.
Ara
Sayın Aydın,
Bu "kalabalığın" çok kalabalık olduğunu sanmıyorum. En son "67'ye 3" bir "kala-balık" sağlamışlardı, sanırım onlardan ibarettir...

Boş verin, değmez...
Sayın Forum Yorumcuları,

Ne düşünüp ne yazdığınız değil, yazdıklarınızdan karşı tarafın ne anladığı önemlidir.
Karşı taraf benim.
Ben bir şey anlamıyorum kardeşim.
Ne demek istiyorsunuz.
Yoksa forum 5-10 kişi için açıldı da benim haberim mi yok.
Yoksa kalabalık kelimesini anlamayan çok küçük azınlığa mı mensubum.
Bir türlü karar veremiyorum.

TSF’nin internet sitesini önemsiyorum.
Satranç sevenlerin aynasıdır veya öyle olmalıdır.
Bu aynaya muğlak buğular, lekeler serpiştirilmesini, anlamsız kelimeler, cümleler yazılmasını hoş karşılamıyorum.
Çünkü ne denilmek istendiğini anlamıyorum.
Biz anlıyoruz diyorsanız buyurun anlamaya devam edin
Körler ve sağırlar birbirlerini ağırlamaya devam etsinler.

Saygılarımla,
Ara
Feti Bey,
Tartışma bu linkteki yazıdan dolayı çıkmış durumda:
http://www.tsf.org.tr/component/koseyazi...21&task=yg

Bu linkteki yazıda şöylesi bir paragraf var:

"Ali İpek, kıymeti kendinden menkul, şişirilmiş egolu, küçük dağları ben yarattım kalabalığının içinde bir mütevazılık abidesi idi. Logosunu tasarladığı TSF bugün 210 bine yaklaşan lisans sayısıyla farklı bir yere gelebildi ise onun gibi satranç işçilerinin, emektarlarının sessiz mücadelelerinin attığı temel üzerinden yükselerek geldi."

İlgili satırların altını ben çizdim. "Tartışmaya değmez" demiştim ama sizin (f,y)orumcuları suçlamanız da biraz beyin tembelliği içeriyor. Bu kadarını siz de bulabilirdiniz...
Ah, benim bu beyin tembelliğim yok mu.
Ne çekiyorsam onun yüzünden çekiyorum.
Mart'ın 8 inden beri TSF sitesindeki yazıda geçen kalabalık kelimesini ve Mart'ın 10 undan beri forumdaki yazılarda geçen kalabalık kelimesini okuyor okuyor fakat bir türlü anlayıp kafamda bir yerlere oturtamıyorum.
Kusura bakmayın yaşlılık işte.
Ara
Sn Aktaş,arzu ederseniz bu “anlatma” meselesini Sn As Başkanımız Murat Kul ‘a bırakalım.Sn Kul bir alçak gönüllülük örneği gösterip, köşesinde yazdıklarını ,burada (forumda )anlayamayan arkadaşlarımıza daha anlaşılabilir bir üslupla izah eder mi ? Ne dersiniz?

Ya da kendi sözleri olan şu, kıymeti kendinden menkul, şişirilmiş egolu, küçük dağları ben yarattım kalabalığına omuzlarını silkip; Kardeşim anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az mı der ?
Ara
Bir lisan; bir insan
İki lisan; iki insan
Üç lisan; üç insan
Sürç-ü lisan; tökezleyen insan...

Ben Feti Bey'in son yorumunu okuyunca, bir önceki yorumunda beynimin sürçtüğünü, beyin tembelliği yapanın kendim olduğunu anladım. Bu yüzden Feti Bey'den özür dilerim.
Özür dilemeyi sevmeyen bir insanım... Ancak özür dilemek için uygun bir fırsat bulunca hiç kaçırmam...
Satranç sporcusu, yarışmacısı mütavazı olmalımıdır? Olabilir mi? Ayrıca satranççı neden sessiz olsun? Ülkemin genel eğitim, kültür, görgü vs ortalamasının çok üstünde olan satranç camiası neden “sessiz” kalmalıdır?

Bu Sn M. Kul un özel isteğimidir ya da TSF yönetiminin genel geçerimidir? Yani bundan anlamamamız gereken, antrenörlük ve hakemlik yapacak olanlar ve de sporcu olarak Milli Takımda oynamak isteyenler bu kriterler esas alınarak mı seçilecek?

Şimdi ben seneye Milli Takım seçmesi niteliğinde olan Türkiye Şampiyonasına girsem ve ikinci ya da üçüncü olsam ( birinci D.Solak olacak ya) da yine de Sayın Murat Kul un belirttiği mütevazılık barajına mı takılacağım? Pek öyle sessiz biride sayılmam. Şimdi ben yurt dışına turnuvalara gönderilmeyecek miyim?

Ülkemde yeterince mütevazı satranççı yetişememektedir de ihtiyaç yurt dışından mı karşılanmak zorunda kalınmıştır? Yurt dışından ithal edilen satranççılar “mütevazılık abidesi “dikilecek kadar mütevazı mıdır? Bu mütevazılık seçmelerini Sayın Murat Kul mu yapmıştır?

Bu” kalabalık” içinde bu soruları merak eden kaç kişi vardır?
Ara
Alıntı:"Ayrıca Montaigne de mütavazilik için şöyle buyurmuş;
Kendini olduğundan az göstermek, tevazu değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır. kendini olduğundan fazla göstermek de, çok defa gururdan değil budalalıktandır."

Alıntı:"Satranç sporcusu, yarışmacısı mütavazı olmalımıdır? Olabilir mi? Ayrıca satranççı neden sessiz olsun? Ülkemin genel eğitim, kültür, görgü vs ortalamasının çok üstünde olan satranç camiası neden “sessiz” kalmalıdır?"
Her iki alıntı da Sayın Aydın'ın iletilerinden... Şunları eklemeliyim:

"Aşırı tevazunun altında, filistenlik yatar" der Lenin.
Lenin'in Montaigne okuduğundan eminim...

Dante'nin İlahi Komedya'sında da "cimri de savurgan da aynı cezaya" çarptırılır.
Montaigne'nin de Dante okuduğundan eminim.

Hubbard'ın bir sözünü ise çok severim:
"Fedakarlık ve bencillik birbirinin ikiz kardeşidir, ikisi de doğru davranış denklemini aynı oranda olumsuz etkiler."
Hubbard'ın da kendinden önce gelenleri okuduğundan eminim...

Bu sözlerin sahiplerinin yeryüzünden gelip geçme sıraları şöyledir:

Dante
Montaigne
Lenin
Hubbard...

Dante "İlahi Komedya"sıyla, Montaigne "Denemeler"iyle yüzyıllara damgasını vurur.
Lenin 1917 Ekim Devrimi'nin önderidir.
Hubbard kendi başına "Diyanetik" adlı bir öğreti geliştirmiş ve bu öğreti bir dine dönüşmüştür.

"Ses çıkarmanın" altında kültür yatar.
Kültür yatar yatmasına da
bazılarının altındaki kültür
uyanışa neden olurken
bazılarının altındaki kültür
yatar da
uyuyakalır!...

Yabancı kaynaklara gerek yok, 100 Satranççı seçin de sorun, kaç tanesi "Nutuk" okumuştur örneğin? Oysa 1919'da bir satranç tahtasına dönen "Anadolu Plakası", hem kendi sahasında hem rakip sahada "müthiş hamlelere" tanıklık etmiştir ve Cumhuriyet, Anadolunun bir "azınlık hücumudur"! Bir satrançının bu deneyimden çıkaracağı çok ders vardır!

Ders çıkaran ses de çıkarır ancak ille de kültür!...
Sn Selçuk Aydın emin olun bu mütavazilik ile alakası yok, çünkü bu federasyon değil midir (Tanıyanlar bilir) belki sataranç camiyasının en mütavazi kişiliklerinden ve en çalışkanlarından birisi olan Sarhan Guliev'i ülkemize getirip 1 yıl sonra sen yoluna biz yolumuza diyip işine son verilmemişmidir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi