Basında Çıkan Haber
Avrupa bireysel kadınlar şampiyonası ile ilgili çıkan haberin linki.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/7...i-mat-oldu

Ben bir hayli tebessüm ile okudum.
Ara
İlk defa turkiyede uygulanmasi İyi olmamis.
İmpossible is nothing..
Ara
Benim anladığım kadarıyla ilk defa Türkiye'de uygulanmamış. Sadece Türkiye'de uygulanan yerel bir uygulama gibi. Başka bir ülkede de baş örtüsüyle maça çıkıldığından bahsedilmesinin sebebi bu sanırım.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Haberi okuyunca gerçekten çok üzüldüm.Biraz araştırma yaptım ve diğer gazetelerde çıkan yazıları da okudum.İşler anladığım kadarıyla biraz karışık Özet olarak:Avrupa satranç birliği böyle bir karar almış ve uygulamaya koymuş.Fakat Sayın Ali Nihat Yazıcı (Gazetedeki röportajını aynen buraya aktarıyorum) : yasağın Dünya Satranç Federasyonu’nun da yasağı desteklemediğini belirterek, “Ciddi anlamda belirsiz olan bu kurallar arasında, kıyafetlerin aşırı olmaması ve delik olmaması gerektiği şeklinde çok garip anlaşılmaz ifadeler var. Türk makamlarının da bu konuyla hiç ilgisi yok. Avrupa Satranç Birliği Genel Sekreteri de resmen boşboğazlık yapmış” diyerek uygulamayı desteklemediğini belirtmiş.Konunun birde böyle boyutu var! Ama asıl burda konuşulması gereken bu yasakların gerekliliği?Amaç : oyuncuların dikkatinin dağıtılmasının engellenmesiymiş.Parmak arası terlik bile var yasaklar arasında,topuklu ayakkabı bile var.Polemiğe çok açık bir konu.Kravat acaba dikkati dağıtır mı?Kırmızı renk peki?yırtık kotlar?...Bana kalırsa sıfır dakika kuralı gibi, satrancı standartları olan bir spor haline getirmek için giydirilen bir kural sanırım.
Birkaç arkadaşımızın bu konuyu burada yazmalarına sevindim.Çünkü konuşulacak konuları pek konuşmuyoruz.Son yıllarda FİDE oyun kurallarında bazı değişiklikler yaptı.Bu yeniliklerin bazıları benimsendi.Ama bazıları hala tartışılıyor.Genel olarak söylemek gerekirse yasakların artmaya başlaması sıkıntılı günler yaşayacağımızı gösterir.
Hanımların kısa etek giymelerinin ve turban takmalarının sakıncası ve amacı ne olabilir?İlk akla gelen rakibin dikkatini dağıtmaktır.Bu varsayım da daha çok kadın erkek karma oynanan yarışmalar için söz konusu olabilir!Bir sporcunun kıyafetinde sıradışı ve başkalarını rahatsız eden bir durum varsa bunu bugünkü kurallar ışığında önlemek mümkündür.Yeni yasaklar getirmeye gerek yoktur.Şu anda aklımıza gelmeyen her çeşit garip davranış için yeni bir yasak veya kural getirmek sizce mümkün müdür?Sporcu, kıyafeti FİDE'nin istediği normlara uygun iken salona 30 cm uzunluğunda ve 10 cm kalınlığında bir tükenmez kalem ile gelse ya da kalemin büyüklüğü normal olmakla birlikte üzerinde kısa etekli bir bayan resmi varsa hakem kendisine şikayet edilen bu durum karşısında ne yapacaktır?Böyle önceden kestirilemeyen ama hakeme şikayet edilebilecek durumlar için yeni yasaklar mı getirmek gerekir?
Ben de bazı arkadaşlarımız gibi Avrupa Satranç Birliğinin bu yasakları ilk defa Türkiye'de başlatmış olmasından rahatsız oldum!Özellikle tartışmaların içinde turban kelimesinin de bulunması rahatsızlığımızın daha çok artmasına neden olmaktadır.Benim gibi düşünenler varsa hassas olduğumuz konular Federasyonumuz aracılığı ile FİDE'ye ve Avrupa Satranç Birliğine bildirilmelidir.Kanımca,Avrupa Satranç Birliğinin bu yasağı ilk defa Türkiye'de başlatmasında ince hesaplar vardır.ECU,yasağının ilk provasını arasının çok iyi olmadığı Türk Federasyonunun evsahipliğinde yapmış olmaktadır.Ancak adıgeçen yasakların Avrupa Satranç Birliği ile hiç ilgisi yoksa biz bu kurumu haksız yere eleştirmiş olacağız.Okuduğumuz haberlerde yasağın kaynağı FİDE ve ECU olarak iki farklı kaynak şeklinde anlaşıldı.Eğer bu yasak uygulanacaksa bundan sonra turnuva yönergelerinde etek boyları,kravat zorunluluğu,ayakkabı çeşitleri de yazılması gerekecektir.Habere göre Turban ve başörtüsü yasaklanmıştır.Sıra saç tokasına da gelecektir.Kıyafeti düzgün ama makyajı çok koyu,tırnak ojesinde herkesin gözüne batan bir renk kullanan bir hanım karşısında ne yapacağız?ECU veya FİDE bu defa kozmetik yasağı mı getirecek?Yeni yasaklar getirmek yerine mümkün olduğunca mevcut FİDE kuralları kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.
Ateş Ülker
Ara
"Şu Maşad'ın kızları
Baygın bakar gözleri
Gözlerine bakarken
Yitirdim öküzleri"

Mini etekli sporcuların bacaklarına bakarken maç kaybeden sporcuların, bir daha maç kaybetmemek için, daha sonraki maçlara, bu konudaki sorunlarını(?) çözmüş olarak geleceklerini de varsayarsak, mini eteğin kültürel gelişime katkısı olacağını bile varsayabilirsiniz.Big Grin

Şaka bir yana, Ateş abinin eleştirilerine katılıyorum.

Sporcu isterse mini etekle gelsin, sana ne?
Dikkati dağılıyormuş! Bakma!
Sorun etek giyende mi etekten aşağıda bir kafa yapısına sahip olan insanda mı?

Sporcu giysilerine yönerge ile sınırlama getirilmesi, bu konuda yönerge çıkarılması, insanlığın ortak zekasına ve kültürüne yapılmış hakaret ve tecavüzden başka bir şey değildir!
Erdem Pekol Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Avrupa bireysel kadınlar şampiyonası ile ilgili çıkan haberin linki.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/7...i-mat-oldu

Ben bir hayli tebessüm ile okudum.

:=) haberden çok haberin verildigi sitedeki yorumlar enteresan. geldi. aynen şoyle

Misafir12 Mart 2012 Pazartesi 13:20
satranç saçma bir oyundur ve hiçbir şekilde zekâyı falan da ölçmez...
Misafir12 Mart 2012 Pazartesi 11:32
etek neyse ama gömlek dikkat dagıtabilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi