Gönüllü aranıyor haberi
TSF'nin sitesindeki ''olimpiyat için gönüllüler aranıyor'' duyurusu dikkatimi çekti.
http://www.tsf.org.tr/component/content/...r-araniyor
Gönüllülerde bazı yabancı dilleri bilme şartı aranıyor ve değişik alanlarda görevlendirilecekleri söyleniyor.
Bu alanlar; Bilgi teknolojisi,ofis hizmetleri ve diğer hizmetler diye adlandırılmış. Tabi bu alan diye tabir ettiğim başlıkların bir de alt başlıkları var.
Benim anladığım kadarıyla Olimpiyatta hakem dışında görev alacak herkesin gönüllü olması hedefleniyor.
Aslında bu konuyla ilgili kesin birileri yazar diye düşündüm ve bekledim ama kimse yazmadı. Başlığı ben açtım değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Ara
Tüm dünyada uygulanan bir sistem. Yaz ve kış olimpiyatlarından tutun daha küçük olimpiyat ve organizasyonlarda da gönüllü desteği alınır. Bu hem organizasyonun daha az maliyet ile gerçekleşmesi adına, hem de ülke tanıtımına destek olmak için kişilerden ve kuruluşlardan yardım alınır.

Sponsorluk ve ihale ile satın alınan hizmetlerden farklıdır. Etkinliğe katılan kişiler açısından maaş olmasa da yol ve yiyecek gibi temel ihtiyaçları karşılanır. Katılanlar açısından iyi bir referans olur. Böylesi bir etkinliğe yakından tanıklık ederler.

Ders verdiğim Üniversitedeki öğrencilerimi yönlendirdim. Onlarda hem satrancın içinde olduklarından hem de bu tür bir organziasyonda yer almak istediklerinden başvurdular.

Ancak, gönüllüler ile federasyon arasında bir sözleşme yapılması gerekli. Eğitim süreci ve benzeri çalışmalar da yapılacaktır. Organizasyon tecrübesi çok yüksek bir federasyonumuz var, bu nedenle olimpiyatların satranç adına sorunsuz geçeceğini düşünüyorum.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara
Kalacak yer açısından da yardımcı olunması gerekmez mi?
Genelde uygulama şu şekilde işler; Eğer organizasyonun yapıldığı şehirden yeterli sayıda ve nitelikte gönüllü sağlanıyorsa o zaman konaklamaya az ihtiyaç duyulur. Ama organizasyonun yapıldığı şehirden katılım az ise diğer şehirlerden gönüllüler organizasyona dahil edilir. İşte o zaman konaklama kaçınılmaz olur.

Bazen aynı şehirde olsa bile gönüllülerin yapacakları işlere göre bazen konaklama verilir. Örneğin; kafilelere eşlik edecek gönüllülerde konaklama hizmetlerinden faydalanabilirler.

Saygılarımla.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi