TSF NEREYE GİDİYOR?
"Bu yol Pasin'e gider
Döner tersine gider..."

[size=18]Değerli Satranç Topluluğu,[/size]

27 Kasım 2010 tarihinde, TSF Mali Genel Kurul'unda "Yönetimin aklanması" (ibra edilmesi) oylaması, sayın Kuvay SANLI tarafından, kararın iptali yönünde dava edilmişti.
Mahkeme sayın SANLI'nın itirazını yerinde bularak, kararı iptal etti.

27 Kasım 2010 Mali Genel Kurulu sırasında, yönetimin aklanması (ibra edimesi) için yapılan oylamada, 67 eveet eline karşı, 52 hayır'et eli kalkmıştı.

Hazırun cetvelini imzalayan 140 delegeye göre, salt çoğunluk 71 iken, el kaldırmayan 21 delegeyi göz ardı ederek, "67 saf çoğunluk" ile "yönetim ibra edilmiştir" kararı veren Mali Genel Kurul Divanı, sanırım satranç kamuoyuna bir özür borçlandı.

Hukuki süreç "teknik anlamda" henüz bitmemiş olsa da, bilirkişiye de dayanan mahkeme kararı çok büyük bir olasılıkla, yargıtay tarafından da onanacaktır. Yine de mevcut TSF yönetimi, yargıtaya yapacağı itiraz doğrultusunda, yargıtay kararı gelene değin, 67 arkadaşını teselli etmeye devam edebilir. Ancak kendilerine "bir amorti bile" çıkmayacağı neredeyse kesindir!

Şimdi tüm satranç topluluğunun önünde yanıtlanması gereken bir dizi soru var:
- Mevcut yönetim yargıtaya itiraz etmeyip, usulen etse de, sonucu beklemeyip istifa edecek mi?
"Burası Japonya mı Hüseyin Bey?" diye bir ses duyar gibi olsam da, muhalefetin 25 oy bile alamayacağını söyleyenlerin, esasen 67'ye 52 oylama sonucundan sonra istifa etmesi gerekirken, bu aşamadan sonra kalmaya çalışmaları bence çok anlamsız. Ancak;

Önümüzde Dünya Satranç Olimpiyatı var. 27 Ağustos-10 Eylül 2012 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan bu etkinliğin layıkıyla yerine getirilebilmesi ve ülkemizin bu işten yüz akıyla çıkabilmesi için muhalefet de yönetim de "kılıçları bir tarafa bırakarak" neler yapabilir? Dikkate alınması gereken konulardan biri budur. Yönetim ve muhalefet bu konuda neler düşündüğünü açıklamalıdır.

Daha bir çok soru var.
Yargıtayın da yerel mahkeme kararını onaylaması durumunda mevcut yönetim, yapılacak olan seçimlerde yeniden aday olacak mıdır?

Mali Genel Kurul'dan sonra mevcut yönetim, hukuken "yok" hükmündedir!
Yok hükmünde olan bu yönetimin aldığı kararlar ne olacak?
Yok hükmünde olan bu yönetimin verdiği cezalar ne olacak?
Bu cezalar yüzünden seçimde aday olamayacak arkadaşların seçime katılma hakkı ne olacak?

Yönetimin bu cezaları verirken kendisine rakip gördüğü bir çok arkadaşı hukuk ile "duşaklamak" niyetinde olduğu herkesçe aşikardır. Diyebilirler ki "cezaları disiplin kurulu vermiştir". Buna "hiç güleceğimiz yok" demek gerekir. Çünkü Mali Genel Kurul'dan sonra oluşan ya da devam eden tüm TSF organları geçersizdir. Belki bu konuda da mahkemelerden bir derse ihtiyacı olanlar olabilir...

En önemlisi; satranç topluluğunun "saf çoğunluğu" hak etmese bile, bu ülkenin çocukları daha iyi bir TSF yönetimini hak eder!
Daha iyi bir TSF yönetimi için kim ne öneriyor?
Yeni bir çehreye, yeni bir anlayışa, yeni bir yönetime şiddetle gereksinmemiz vardır. Sözlerimi şimdilik Spartacus'un bir sözüyle noktalıyorum:

"Özgürlüğün en büyük düşmanı, halinden hoşnut olan kölelerdir!"
Hukuktan hiç anlamam..

türkiye'de hukukla ilgili bildiğim bir şey varsa, o da her kararın ardışık olarak iki ters bir düz olacak şekilde her an iptal edilip sonra geri alınabilecek olmasıdır..

Yarın bir bakmışsınız, federasyon mahkemenin son kararı için "yürütmeyi durdurma" kararı aldırmış oluverir mesela.. Sonra bir daha bakmışsınız "yürütmeyi durdurmaya yürütmeyi durdurma" kararı alınıverir..

Yani iş yargıdaysa, tüm süreç bitmeden ne olacağı tam bilinemez..

...

Diyelim ki Ali Nihat Başkan sonuçta her şeyi kaybetti ve aday olamayacak hale geldi..

Açık konuşuyorum, ben bunu pek de istemem..
Ali Nihat Yazıcı'ya karşı tüm hukuki yolları kullanan muhalefetin bu çabasını tabii ki saygıyla karşılıyor ve destekliyorum..
Ancak ben, Ali Nihat Yazıcı'yı mahkemeyle falan değil düpe düz sandıkta devirmedikten sonra bunu bir zafer olarak görmeyeceğim..

Bir Ali Nihat Yazıcı gider, başka bir Ali Nihat Yazıcı gelir..
Gerisi teferruat..

Saygılarımla..
Ara
141 delegenin ancak 67 olumlu oyunu alabilmiş. Hemde bir mali genel kurulda. Ayrıca toplam delege sayısı 183. Bunun ancak 67'sini getirip kendine olumlu oy kullandırabilmiş bir yönetim söz konusu olan.71 delege olumsuz.

Açık oylama olduğunuda göz önüne bulundurun. Bizim geleneğimizde mali açıdan ibra etmemek pek yoktur.

İbrahim bey, tablo çok net galiba Ali Nihat bey sandıktan çıkamamış zaten.
Ara
Sayın Hüseyin AKTAŞ Beyin yazdıklarına katılmamak elde değil. Tamam TSF ' nin bu kararı temyiz etme hakkı var ama bunun hiç bir sonuç vermeyeceğini kestirmek için hukukçu olmak gerekli değil.Zİra TSF ana statüsünde mali genel kurulda ibra içini 'toplantıya katılanların yarıdan bir fazlasının' ibrası gerektiği yazmaktadır.Toplantıya katılanların sayısı sanırım 140 idi, yarıdan bir fazlası olan 71 olumlu oya ulaşılamadığı için TSF nin ibra edilmediğini daha genel kurul anında söylemiştim.

Bu durumda mevcut yönetimin, mali genel kuruldan sonraki tüm işlem ve kararları da sakat olmuştur.Tamamı hakkında dava açılıp iptal edilebilir.

Önümüzde olimpiyat gibi çok önemli bir organizasyon var. Bu olimpiyatı artık bu şekilde ' hukuken sakat' bir yönetim düzenlenmemelidir.Aksi takdirde ' sakat bir olimpiyat' sonucu ortaya çıkabilir.

Ali Nihat Yazıcı yçnetimi gerçekten kendini ' ibra etmek ' ve aklamak istiyorsa, mahkememnin bu kararından sonra derhal istifa ederek seçimli genel kurula gitmek zorundadır. Temyiz ederek, ' daha fazla iktidarda kalmak için çırpınmak' ise beyhude bir çaba olacak, çırpındıkça batacaktır.

Zira her geçen an yaptığı her işlem her eylem hukuken sakattır...
Ara
TSF'nin nereye gittiği, sayın başkanın köşe yazılarındaki üsluptan anlaşılabiliyor.

TSF'nin gidişatını "Kosmogonia" bize anlatabilir: Nereden gelip, nereye gidiyoruz?

Mali Genel Kurul sürecinde yönelttiğimiz soruların hiçbirisi yanıtlanamamıştır. O soruları artık biz değil, "hukuk" soruyor.

"Ethika" ise bize şu soruyu yöneltir: Şimdi ne yapmalıyız?

Şimdi birileri: Gündemle ilgili olmayan eski tarihli yazıları yukarı taşıyarak, görüntüyü düzetlmeye çalışıyor.

Şimdi biz: "Hukuk"tan yakın zamanda çıkacak diğer kararları bekliyoruz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi