Neden Hep Çocuk turnuvaları yapılıyor.
Son zamanlarda dikkat ediyorumda istanbul ve diger bir çok şehirde surekli 12 yaş alltı 16 yaş altı gibi turnuvalar düzenleniyor. tabi ben ve arkadaşım katılacak turnuva bulamıyoruz.
örnegin istanbulda çok nadiren büyüklerin katılabildigi turnuvalar var. var olan bir kaçıda cafe turnuvası (özel teşebbus) yada avukatlar turnuvası, doktorlar turnuvası gibi dışarıdan gelenlere kapalı turnuvalar.

istanbula yakın bir kaç il temsilcisi ile telefonda gorusme fırsatım oldu. (örnegin tekirdağ il temsilcisine dedimki )neden surekli cocuk turnuvaları yada 18 yaş altı turnuvalar yapıldıgını sordum cevap: "büyükler için turnuvalara katılım az oluyor 2 -3 kişiyle turnuvamı yapcaz." şeklinde cevaplar aldım.

aynı kişiye dedimki "mademki büyükler az katılıyor neden yönergede katılmaları engelleniyor bırakın katılsınlar. karışık turnuva olur"
Ara
Siz de o dışarıya kapalı turnuvalara girmeyi deneyin. Sahtekarlık gibi olur ama en azından oynamış olursunuz (?!)
Ara
Mehmet bey,
Yerinde bir soru sorduğunuzu düşünüyorum.Sorunuzun birden fazla yanıtı vardır.
“Bizim bulunduğumuz yerde büyükler katılmıyor”şeklinde verilecek bir yanıt bence doğru
değildir.Koşullar uygun olursa büyükler yarışmalara katılmaktadır.Katılımı etkileyen pek çok etken vardır.Ulaşım imkanları,konaklama masrafları,verilen ödüllerin sayısı,düşünme süresi,zamanlama gibi birçok etken katılımı azalmakta veya çoğaltmaktadır.
Bir ilde usta oyuncu bulunmaması ve Satranca gönül vermiş, seve seve turnuva düzenleyen yönetici olmaması, yarışma düzenlenmemesinin nedenleri arasında sayılabilir.
Size şöyle olumsuz örnekler de verebilirim:
Düşünme süresinin 3 dakika olduğu,
Konaklama masraflarının günde 100 TL dan başladığı,
Sadece yarışmanın birincisine ödül verilecek olan,
Eşitlik bozma yöntemlerinde yanlışlık yapılan,
Oyuncu sayısı az iken tur sayısının gereğinden fazla olduğu,
Oyuncu sayısı çok iken tur sayısının olması gerekenden az olduğu,
tatil günleri tur oynatılmadan iş günlerine tur konan yarışmalara katılımın az olması beklenir.
Bahar ve yaz aylarına giriyoruz.Büyüklerin katılabileceği turnuvalar düzenlenecektir.
Bizi izlemeye devam ediniz!
Ateş Ülker
Ara
Değerli Arkadaşlar,
Bu başlık altında açılan konu aslında illerimizin satranç oyuncu profilini de sorgulamaktadır. Ben bir il temsilcisi olarak il merkezi ve ilçelerimizde düzenlediğimiz turnuvalara baktığımda katılan oyuncularımızın %70'ini 14 yaş altı ve %30'unu 15 ve üstü yaş oyuncularımız oluşturduğunu görmekteyim. %30'u meydana getiren 15 ve üstü yaş bölümünde 15~19 arası %60, 20 ve üzeri yaş grubu da %40 olarak yer almaktadır. 100 Kişilik bir turnuvada 70 kişi küçük yaş, 20 genç kategorisi ve ancak 10 kişi kadarı büyük yaş oyuncularımız olmaktadır. İlimizin büyük yaş azami “turnuva oyuncusu” sayısı 30'u bulmamaktadır.
%70'lik küçük yaş potansiyeli, gerek eğitim sistemimizin ağır yükü ve gerekse “satrançtan kopma” nedeniyle yaş büyüdükçe azalmaktadır. Ülkemiz geneli düşünüldüğünde de durum aynıdır. Binlerce küçük yaş oyuncumuz, yüzlerce genç ve yıldız kategoride oyuncumuz ve onlarca büyük yaş oyuncumuz vardır.
İstatistiksel bilgi görünümü ile sunduğum bu rakamlar ilimin oyuncu potansiyelinin ortalama analizidir. Bizler her ne kadar oyuncu sayımızı arttırmak gayreti ile çaba göstersek de artışlarda da küçük yaş oyuncularımız büyük bir çoğunluğu oluşturmaktadır. Aynı bir piramit gibi tepeye doğru bir azalış sözkonusudur. Bu ne federasyonun ne de illerimizdeki yönetici arkadaşlarımızın elindedir, doğal akış yönü bu şekildedir, ama değiştirilebilir mi bu da tartışılabilir tabi ki, sonuçta büyük yaş grubu ( usta olsun olmasın, turnuva oyuncusu sıfatı taşısın yeter ) oyuncu sayımız artmamaktadır. Bu durum büyüklere turnuva düzenlenmemesini gerektirmez haliyle, belki de düzenlenmediği için artış olmamaktadır.

Naci Erdem
Balıkesir İl Temsilcisi
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Değerli Arkadaşlar,
katılan oyuncularımızın %70'ini 14 yaş altı ve %30'unu 15 ve üstü yaş oyuncularımız oluşturduğunu görmekteyim. %30'u meydana getiren 15 ve üstü yaş bölümünde 15~19 arası %60, 20 ve üzeri yaş grubu da %40 olarak yer almaktadır. 100 Kişilik bir turnuvada 70 kişi küçük yaş, 20 genç kategorisi ve ancak 10 kişi kadarı büyük yaş oyuncularımız olmaktadır. İlimizin büyük yaş azami “turnuva oyuncusu” sayısı 30'u bulmamaktadır.
Naci Erdem
Balıkesir İl Temsilcisi

bazı illerde 18 yaş üstü katılım çok düşük olabilir dediginiz gibi. benim dikkat çekmek istedigim konu 18 yaş üstü katılımın yüksek oldugu illerde neden yaş sınırlaması var.
ayrıca sınırlamaya ne gerek var. hiç bir yaş ayrımı olmadan yapılmazmı?turnuvalar.
Ara
Allah aşkına neyi tartışıyorsunuz siz? İstanbul Barosu'nun düzenlediği kapalı turnuvaya yönergede belirtilen şartları taşımamanıza rağmen "kaçak" olarak giriyorsunuz. 3 tur oynadıktan sonra durum ortaya çıkınca turnuva direktörüne "Benden başka hukukçu olmayanlar da var" diyerek iki emekli avukat Kerim ve Selim Altınok'u "şikayet" ediyorsunuz. Üstüne üstelik "Yönergeyi okumadınız mı, niye katıldınız?" diye sorulduğunda "Bize yönelik hiç turnuva yapılmıyor ki" diyerek haksız durumda başkalarını suçlamaya başlıyorsunuz. Sonra burada gelip "Dışarıya kapalı turnuvalar yapılıyor" ve "Neden bunlara herkesin katılımı yönergelerle engelleniyor" diyorsunuz.

Yönergeler sizi pek engeller gibi görünmüyor! Takmayın bu kadar kafaya, katılırsınız bir 8 yaş altı turnuvasına olur biter.
Ara
Tutku Dinçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Takmayın bu kadar kafaya, katılırsınız bir 8 yaş altı turnuvasına olur biter.

yok ben almıyım siz isterseniz katılın.
sizi çok sıkıntılı sitresli , sinirli gördüm abur cuburu bence biraz azaltın.
aburcubur hem sitres yapar hemde fazla kilolalara sebep olur.

siz bukadar takmayın kafınıza hangi turnuvalara katılacagımı zaten pek satranç turnuvalarına katılmıycam bundan sonra tavla turnuvalarını dusunuyorum şansımda iyidir ha!!
belki orda derece yaparım ne dersiniz.
hem tavlada artık akıl sporları kategorisine girmiş .
ne dersiniz başarılı olurmuyum? acaba Smile
Ara
Bu konu ciddi,üstünde durulması gereken bir konudur.Son 10-15 yılda Türkiye'de satrancın geldiği konuma bakarsak popülaritesi çok artmıştır.Eskiden hobi olarak zevkle oynadığımız bu oyun artık ciddi paraların kazanıldığı bir iş sektörü haline geldi.Satranç okullarda seçmeli ders olduktan sonra,satranç kulüpleri talebi karşılamak üzere bir çok 18 yaş altı satranç sporcusu yetiştirdi.Şuanda lisanslı 18 yaş altı sporcu sayısıyla,18 yaş üstü sporcu sayısını karşılaştırırsak,turnuvaların neden genelde küçük yaş grubuna yönelik olduğunu anlarız.Bu benim şahsi tespitimdir.Peki biz yetişkinler satranç oynamıycak mıyız turnuvalarda?Bence bu Federasyonun ve ona bağlı olan Federasyon Temsilcilerinin görevidir.Her ilin şartlarına ve yapısına göre yetişkinler içinde turnuvalar yapılmalıdır.İzmir'de yıllardır süre gelen ve ilk defa Sayın Atilla Alpaslan Bey'in girişimleri ve maddi destekleriyle başlatılan İlk haftasonu turnuvalarını size örnek gösteririm,bütün federasyon temsilcilerine.Bence Mehmet Bey'in doğru sorusunu doğru kişilere sormalıyız.

Saygılarımla
Fırat SALEPCİ.
firatsalepci Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bu konu ciddi,üstünde durulması gereken bir konudur.Son 10-15 yılda Türkiye'de satrancın geldiği konuma bakarsak popülaritesi çok artmıştır.Eskiden hobi olarak zevkle oynadığımız bu oyun artık ciddi paraların kazanıldığı bir iş sektörü haline geldi.Satranç okullarda seçmeli ders olduktan sonra,satranç kulüpleri talebi karşılamak üzere bir çok 18 yaş altı satranç sporcusu yetiştirdi.Şuanda lisanslı 18 yaş altı sporcu sayısıyla,18 yaş üstü sporcu sayısını karşılaştırırsak,turnuvaların neden genelde küçük yaş grubuna yönelik olduğunu anlarız.Bu benim şahsi tespitimdir.Peki biz yetişkinler satranç oynamıycak mıyız turnuvalarda?Bence bu Federasyonun ve ona bağlı olan Federasyon Temsilcilerinin görevidir.Her ilin şartlarına ve yapısına göre yetişkinler içinde turnuvalar yapılmalıdır.İzmir'de yıllardır süre gelen ve ilk defa Sayın Atilla Alpaslan Bey'in girişimleri ve maddi destekleriyle başlatılan İlk haftasonu turnuvalarını size örnek gösteririm,bütün federasyon temsilcilerine.Bence Mehmet Bey'in doğru sorusunu doğru kişilere sormalıyız.

Saygılarımla
Fırat SALEPCİ.

Fırat Bey teşekurler.
ben herhangi bir yaş sınırlamasını mantıklı bulmuyorum. zaten satrancın bir yaşı yok . hatta bazı kucukler 40-50 yaşındakilerden daha iyi oynuyorlar.
yani turnuvalar tamamen açık olmalı.

zaten kapalı turnuvalardaki elo-ukd hesaplamaları gerçegi yansıtmaz.
mesela: bir ulke içinde sürekli kapalı turnuva yaparak ordaki bazı kişilerin ratingini çok arttırabilirsiniz. ama uluslararası bir turnuvaya gittiklerinde dökülürler.

dediğiniz gibi izmirde gerçekten bu işe gönül vermiş insanlar var.
tabi bişeyler yapmak isteyenin önüne taş koymak isteyen insanların önüne sürekli engel çıkarmak isteyenlerde var.
Ara
Sayın Site Yöneticilerinden mesajların SİLİNMEMESİNİ ve DEĞİŞTİRİLMEMESİNİ talep ediyoruz. Söz konusu olayın ve sonrasındaki gelişmelerin takibi İstanbul Barosu Satranç Grubu tarafından şimdilik sadece Disiplin Hukuku yönünden yapılacaktır.
Ara
konuyu kilitlemeye gerek yok burda insanlar goruslerini bildiriyorlar tabi konuyla alakası olmayan mesajlarda yazılıyor böyle malasef.
Ara
Büyük harflerle yazdığı gibi SİLİNMEMESİ ve DEĞİŞTİRİLMEMESİ

Yanlış okuyup silmeyiniz sayın site yöneticileri
Ara
MehmetTurk Nickli Kullanıcıdan Alıntı:hiç gerek yokken konunun silinmesi anlamsız.
saldırgan mesajlarınıza ve konu ile ilgisi olmayan mesajlarınızı kastediyorsanız evet silinmeli.
konuyu degiştirmeye çalışmayın ...
konuyla ilgili yazıcagınız bişey varsa buyrun yazın.
Büyük harflerle yazdığı gibi SİLİNMEMESİ ve DEĞİŞTİRİLMEMESİ

Yanlış okuyup silmeyiniz sayın site yöneticileri
Ara
tamam sakin ol.
aynı mesajı tekrar tekrar yazmana gerek yoktu.
Ara
Yer yer kişisel sataşmalar da olmuş ama bir kişi bile çıkıp bu sorunun gerçek cevabını vermeye çalışmamış!

Sadece birkaç soru, birkaç cevap:
Turnuvalar hangi yaş kesimine hitap ediyor? -12
Nerelerde yapılıyor? AVM'lerde.
Turnuva ne kadar sürüyor? 1 ya da 2 gün.
8 yaşındaki çocuk turnuvaya yalnız gelebiliyor mu? Hayır.

Çocuk ailesiyle geliyor, masaya oturuyor, aile ise hiçbir şey yapmasa, AVM'nin pahalı çayını içmek zorunda kalıyor. Ya da, birkaç tur atıp alışveriş yapıyor, orayı canlandırıyor. AVM hedefi 12'den vuruyor.

Oysa yetişkin satranç sporcularından ancak yiyecek-içecek geliri elde edilebiliyor, yani o kategorinin turnuvaları AVM'lere pek cazip gelmiyor.

Örnek olarak İstanbul'dan City's AVM turnuvalarını vereyim. Bir ay yetişkinler, bir ay -12 grubu olarak planlandı ve birkaç ay gerçekten böyle gitti. Daha sonra ne olduysa oldu ve turnuvanın yetişkin kategorisi iptal edilerek -12 olarak devam etti.

City's AVM yetkilisiyle telefonda görüştüm ve yetişkin turnuvasının iptal sebebini sordum, "yetersiz katılım" şeklinde bir cevap verdi. Oysa ilgili turnuvanın kayıtları internete duyurulduktan en geç 10 dakika sonra doluyordu ve katıldığım üç seferde de turnuva alanına gidip yedek olarak sonradan yazılabildim, katılım gayet yüksekti.

Yani sevimli hale getirmeye çalıştıkları "küçükler oynasın abisi" bahanesi tamamen palavra. İyi niyetten uzak ve tamamen ekonomik odaklı bir bakış vardır burada.

Diyeceksiniz ki o zaman herkese açık olsun, para harcayan-harcamayan gelsin. O zaman da 9 yaşındaki minik ilk 10'a giremeyecek, ekonomik çarkın önemli parçası olan ailesi de 1-2 denemeden sonra çocuğunu turnuvaya getirmeyecek. Onların bakışına göre bu, altın yumurtlayan tavuğu kesmekle eğdeğerdir.

Ondan sonra da çıkıp derler, "biz minik satrancını destekliyoruz" diye. Bu kadar destekle 3 yıldır şimdiye kadar en azından CM ünvanlı bir sporcu çıkması lazımdı bence, ama o da yok!

Olan biten budur. AVM Çocuk turnuvalarına devam...

İstanbul'da yetişkinlere yönelik yapılan tek AVM turnuvası, Menderes Sargın arkadaşımızın yoğun çabaları ile gerçekleşen Maltepe Carrefoursa Park Turnuvasıdır. Yanlış bilmiyorsam yılda bir kez, Temmuz ayında gerçekleşmektedir.
Ara
oktay arkadaşım öncelikle bazıları gibi konu dışı mesaj yazmadıgın için teşekurler.
eline saglık. çok dogru tespitler yapmışsın .
inşallah ilgili yere ulaşır gerçi pek umudum yok ama.
Ara
İzmir'de çocuklarımızın katıldığı turnuvalarla birlikete aynı mekanlarda yeetişkinler için de turnuvalar yapılmaktadır.Ama yetişkin katılımı her zaman çok düşük seviyede kalmaktadır.Ancak büyük ödüller olursa katılım artmakta ve hatta ülke çapında katılım olmaktadır. Ayrıca bazı turnuvalar yaş sınırlamasıyla değil UKD sınırlamasıyla yapılmakta, bu durumda, verilen hediyelere ihtiyacı olan bazı federasyon yetkileleri ve hakemleri UKD'lerini düşük gösterip 7-8 yaşındaki çocuklarımızla maçlar yapıp sonra da birinci oldum diye ortalıkta gezmektedirler.
Ara
turnuvalara yetişkin katılmı az olursa olsun bu problem degil.
turnuvaya yaş sınırlaması koymazsın buyukler ister katılır ister katılmaz bukadar basit.
isterse turnuvaya 2-3 tane buyuk katılsın gerisi cocuk olsun ne farkeder.
arz olmazsa talepte olmaz elbette.
tabi bu soylediklerim istanbul için geçerli degil buyuklerinde katılabilicegi bir turnuva olunca internetten kayıtların açıldıgı ilk yarim saatte bile kontejyan doluyor..
mesela bazı şehirlerde buyuklerde katılım az oluyor diyorlar ancak!
katılmak isteyenide sen 18 yasından buyuksun katılamazsın diye geri gonderiyorlar. bu şartlarda tabiki buyukler turnuvalardan sogur.
Ara
İzmir'de açık turnuvalar yapılıyor ve isteyen herkes yaşı ne olursa olsun katılabiliyor.Ama yine de katılım çok düşük oluyor.Ayrıca yukarıda yazdığım olay da cabası. Bu arada yaş grupları tarzında turnuvalar dünyanın her yerinde yapılmaktadır resmi olarak.
Ara
bencede bu konu gün geçtikçe daha çok önplana çıkıyor. Son 4 aydır turnuvaları takip ediyorum ve gözüme çarpan 30 turnuvadan 24-25 i neredeyse küçüklere düzenlenen satranç turnuvaları. Bir yandan küçüklere bol satranç turnuvası düzenlenmesi faylasıyla güzel birşey fakat, bu etkinliklerde 14 veya 16 yaş üzeri sporcularada yer verilmelidir. Benim düşüncem ise büyüklerin katılacağı turnuvalarda bekledikleri ödüllerde büyük olacağı için, turnuva yapımcısı kuruluşlar bunlardan biraz kaçıyor gibi geliyor bana. Belki daha belirgin sebebi olabilir fakat bana göre en belirgin neden budur. Aksi takdirde yaşça küçük sporcuları kayırmak diye bir olay düşünülemez bile..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi