Hızlı gelişme nasıl sağlanır?
Türk Satrancının kısa zamanda büyük gelişme göstermesi ortak dileğimizdir.Birimizin ilerlemesi onun hemen yanındakinin de ilerlemesini kolaylaştırır.Satranç sporcusu "ben tek başıma ilerleyeceğim,
başkaları beni ilgilendirmez"diye düşünebilirse de bu düşünce yanlıştır.Benim her zaman oynadığım satrançcı ilerlemiyorsa,ben de yerimde saymaya devam ederim.Geçmişde de böyle olmuştur.Bugün durum farklıdır.Yurtiçinde ve yurtdışında birçok açık turnuva düzenlenmektedir.Bunlara katılan oyuncu sayısı nasıl artar?
Tartışmalar bu soru üzerinde yoğunlaşmalıdır.
Daha çok oyuncunun daha çok turnuvaya katılmasını kolaylaştıracak etkenlerden biri kurumlar arasında işbirliği olmasıdır.Dün yapılan İstanbul Satranç Derneği(İSD) Genel Kurulunda bu dileğimi dile getirdim.Ne
söylemek istediğimi anlamayanlar oldu.Kişiler arasında çeşitli anlaşmazlıklar olabilir.Amacı ortak olan kurumlar arasında ise anlaşmazlık olmaması gerekir.Daha açık bir ifade ile kişiler arasında kan davası olsa bile kurumlar arasında kan davası olmaz.1943 de kurulmuş İstanbul Satranç Derneği,1991 de kurulmuş resmi Satranç Federasyonu ile Satranç ile ilgili her konuda işbirliği yapmalıdır.Bu işbirliği zaman zaman yapılmıştır.
Ancak yakın zaman önce Bölgesel lig maçlarının Dernek salonlarında yapılması planlandığı halde,sonradan bundan vazgeçilmiştir.Dernek yönetimi bu karar değişikliğinin kendilerinden kaynaklanmadığını belirtmiştir.TSF ve İstanbul İl Temsilciliğinin çeşitli toplantı ve belli sayıdan fazla masa gerektirmeyen etkinlikleri için merkezi bir yerde olan İSD lokalinden yararlanılabilir.Bu konuda farklı düşündüğümüz takdirde "Biz bir aileyiz"sözünün anlamı kalmaz.
Hızlı gelişmeyi sağlamak için yerli dinamiklere daha çok imkan tanımalıyız.Daha çok görev ve sorumluluk vermeliyiz.1997-2000 döneminde yerli antrenörler nezdinde pilot kamp çalışması yapılmasını önermiştim.Bugün Altyapı geliştirme grubunun çalışmaları oldukça yararlı olmaktadır.Ancak hitap ettiği oyuncu sayısı kısıtlıdır.Toplu çalışmalara katılmak isteyen başkaları da vardır.
İstanbul'da düzenlenecek olan 2012 Satranç Olimpiyatı yaklaşmaktadır.Türkiye kaç takımla katılacak?
Çoğumuz merak ediyoruz.Bu takımlar seçilmiş midir?Diğer birçok Olimpiyat düzenleyen ülke gibi Türkiye'nin de
dört takımla katılması gerektiğini düşünüyoruz.Bu takdirde özellikle C ve D takımlarının hazırlık maçları yapması çok yararlı olacaktır.Bu maçlar çeşitli kulüp takımları,gençlerden oluşan takımlar,Emektarlar Ulusal takımı gibi takımlarla yapılabilir.Biraraya gelmenin zorlukları nedeniyle internet aracılığı ile de oynanabilir.Geçmişde Karadeniz Ereğli ve Antalya arasında internet ortamında düzenlediğimiz bir takım maçı Ereğli'de elektrikler kesilinceye kadar devam etmişti.
Hızlı gelişme için öncelikle bireysel çalışma gereklidir.Ancak toplu çalışmalar da yararlıdır.Toplu çalışmalar özellikle takım maçlarına hazırlanırken daha çok önem kazanmaktadır
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi