2 At Savunması..
Uzun süredir analizini yaptığım bir açılış hakkında bilgi isteyeceğm sizden. Siyah olduğum oyunlarda Fc4 'e karşı oynadığım Fc5 oyunlarımın neredeyse yarısından fazlası berabere bitiyor. Ben ise italyan açılışını aldığım tavsiyeler ve yaptığım analizler sonucu pasif bir açılış olarak buluyorum ve pasif olarak bulduğum bir açılıştada siyahta beraberlik sonucunu almak istemiyorum. Şu anlık Af6 ile 2 At Savunması'nı oldukça sağlam olarak görenler ve önerenler var. Saldırgan oynayanlarlar Ag5 ile saldırıya geçerse 1 er fedası yapmak zorunda kalıyoruz. Ben ise bir piyon geride kalmanın avantajmı yoksa dezavantajmı olacağı konusunda sizlerden fikir istiyorum. Siyah belki pozisyon olarak üstün olabilir ancak hem 1 piyon geride olması hemde oyunsonunda 1 izole er olması açısından kafamda şüphe uyandı.
Ara
Ben usta bir oyuncu değilim. Ama İtalyan açılışını pasif bulmuyorum. Gayet hareketli ve değişik konumlara sürüklüyor. Belki de benim gibi teoriyi iyi bilmeyenlere karşı oynadığım içindir.

İtalyan açılışının siyah tüm doğru hamleleri biliyorsa beraberlikle biteceği bence de doğrudur. Bu durumda 3..Fe7 ve hatta 3..Fd6 oynamak da ilginç oyunlara sürükleyebilir.

Ben siyahsam Fe7 oynuyorum şahsen.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi