Şah gambiti neden tercih edilmez?
Şah gambitini günümüzde büyük ustalar tarafından ve Türk oyuncular tarafından neden tercih edilmediğini merak ediyorum?

Şah gambiti ile oynan inanılmaz maçlar var.
Bir listede tüm zamanların iyi maçı gösterilen ve herkesin bu maçı gördüğünde hayran kaldığı Anderssen - Kieseritsky (London 1851) şah gambiti ile başlamış.

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1018910

yada

Shirovun 2 fedalı maçı
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1074916

Günümüzde büyük ustalar veya türk oyuncular bu zevkli açılışı tercih etmez?
Ara
Yalnız Shirov yıllar önce Fedorov'la oynadığı bir maçta (siyahtı) beyazların f4 hamlesine (?) koyarak şöyle bir yorum yapmıştı "maybe my judgement is too harsh but then it is up to the others to correct it" (değerlendirmem çok sert olabilir ama bunu düzeltmek isteyene kalmış).

Spassky 1970'lerde bu açılışın önderiydi ve sanırım 2500 seviyesinin altında gizli silah olarak her zaman repertuara alınabilecek bir açılıştır.
Ara
Kasparov Nakamura'yı çalıştırdığı dönemde Nakamura (sanırım) London Classics turnuvasında Adams'a karşı Şah Gambiti oynamış ve kazanmış. Kasparov bunu duyunca çok sinirlenmiş ve haberim olsa kesinlikle izin vermezdim demiş. Ama Nakamura 2009 2012 arasında bu açılışı beyazlarla 7 defa uygulamış ve dört galibiyet üç beraberlik yapmayı başarmış.

Kasparov şöyle diyor: "King's Gambit'e karşı siyahların en az 10 farklı devam yolu var ve hepsi de gayet yeterli!"

Nakamura sonradan şöyle yorumlamış: "İyi de bunlardan ancak bir tanesini seçebilir, ve her seçtiğinin altında en az on tane de tuzağım var!"

Sonuçta Nakamura artık Kasparov'a ihtiyacı kalmadığını düşünüp ayrıldı. Çok tartışmışlar belli ki.

Bence de Şah Gambiti çok klas bir açılış... Hiçbir açılış tamamen "reddedilmediğine" göre neden oynanmasın değil mi?
Açıkçası önceleri dünya satrancında ön planda olan oyuncular arasında şah gambiti değil bir çok açılış veya gambit tam olarak bilinmiyordu. Şah gambitindeki doğru savunma yöntemleri son zamanlara doğru oyunlar üzerinde analiz edilmeye başlandı. Örneğin: Şah gambiti oyununda ilk yıllarda dünyaca ünlü büyükustaların bile g5 gibi savunmalara girdiğini görüyoruz. Fakat şu zamanımızda 1500 eloya veya ukd ye sahip oyuncuya sorsak 1000 kişiden 1 i belki tercih eder. Çünkü doğru savunma yöntemleri geliştirilmiştir. Sorunuzun tam cevabına gelecek olursak bu konudaki fikrim şah gambiti şahın ölümcül çaprazını açtığı ve doğru varyantlar oynandığı takdirde büyükustalarca siyahlara alternatif oyunun oluşacağı düşüncesi hemen hemen hüküm sürüyor. Bana sorarsanızda şah gambitini iyi bir oyuncu karşısında denemeye kalkarsanız rakip hata yapmadıkça oyunu kolay kolay kazanamazsınız. Ben her durumda şahın ölümcül çaprazının açılmasına karşıyım. Üstelik 2. hamlede !
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi