"BU POZİSYON EN AZ 500 RUBLE EDER"
İngilizce'den (Rusça aslıyla karşılaştırmalı) kısaltılmış çeviri: İ.Doğantuğ

“This Position Costs Not Less Than 500 Rubles”. Mark Dvoretsky’s Stories
http://chess-news.ru/en/node/7746

"Bu Pozisyon En Az 500 Ruble Eder"

MARK DVORETSKY:

... mesela, iki oyuncunun ELO reytinglerini yükselttiği meşhur bir turnuvayı anımsayabiliriz. Turnuvada dört kişi oynuyor, ikisi oyun ve reyting satıyor, diğer ikisi bunları satın alıyordu. Evet, bu gerçekten çok meşhur bir turnuva, bu nedenle bu oyuncuların adlarını söylemeye gerek yok, onları herkes biliyor.
Buna benzer çok hikaye var. Fakat, bu arada, önde gelen oyuncular arasında böylesine olaylar daha az. Adını belirtelim, şimdilerde Budapeşte'deki Aday Turnuvasının sonuçları yaygın olarak tartışılıyor - Bronstein, Boleslavsky,olayda Veinstein'in rolü. Fakat tartışma konusu sadece hileli satranç değil de, birinci ve en önemlisi bunun dış güçler tarafından organizasyonu çabalarıdır.
...

Tamam, size bir tane isim söyleyim. Uzun zaman tartışılan bir hikaye. 90'lı yıllarda Andrei MAKAROV'un, Kasparov'un desteğiyle Rus Satranç Federasyonu'nun yönetimine gelmesi planlanıyordu. Böylece, bundan önce satranç kalifikasyonunu iyileştirmeye ve ya Usta, ya da Uluslararası Usta ünvanı (hatırlamıyorum) almaya karar verdi. İki turnuva vardı; mesele bu turnuvaların oynanmamışlığı gerçeği değil, fakat kurallara göre oyuncunun ünvanı alabilmek için oyunlarını göstermek zorunda oluşuydu. Böylece, işin erbabına gösterildiğinde oyunların daha önce oynanmış olduğu bulundu. Demek istiyorum ki bundan daha açık bir delil olamaz. Buna rağmen hiç bir sonuç (suçlama) gelmedi. Müracaat FIDE'ye gönderildi ve onlar da bunu onayladı, bu kadar açık delillerle...
...
Sanırım Boris Gulko anlattı, ama isim vermedi. Hikayeyi detaylı olarak biliyorum, çok komik...
Nüfuzlu ve zengin biriydi. Odessa yakınlarında Burevestnik Topluluğu'nun bir şampiyonası vardı. Ve bu Usta Adayı, Usta ünvanı almaya karar verdi. Kendine iyi bir antrenör desteği sağladı: kuvvetli bir Usta Konstantin LERNER o zamanlar ordudaydı, ve o, turnuva sırasında Lerner için izin aldı. Fakat alışılmış yardım yetersizdi, böylece yönlendirmeyi kolaylaştıran bir işaretleşme sistemi geliştirdiler.

Bir defasında Konstantin bir hamle önerdi, yardım alan kişi neden öyle oynaması gerektiğini anlamadı ve o hamleyi oynamayı reddetti. Daha sonra hamlenin çok güçlü olduğu anlaşıldı. Bundan sonra yardım alanın tüm tavsiyelere tereddütsüz uyması kararı alındı.
Sonraki turda Lerner ona bir piyon fedası önerdi, Usta Adayı gene neden öyle oynaması gerektiğini anlamadı, fakat bu sefer antrenörünün tavsiyesine uydu.
Her nasılsa bu ona bir şey kazandırmadı, böylece turnuva başındaki tüm bu maceralardan sonra, Usta Adayı ünvanı almanın zor olacağını düşündü
- bu nedenle de oyun satın almaya karar verdi.

Sonuç olarak ünvanı almak için sadece yarım puana ihtiyaç vardı - Gulko ile berabere yapması gerekiyordu. Gulko'ya para teklif edildi, baskı yapıldı; her şeye rağmen Gulko puanı satmayı kesinlikle reddetti. Böylece, oyun oynanacaktı.
Oyun çok karmaşıklaştı; Gulko neredeyse bir taş gerideydi, fakat çok keskin bir hücumu vardı. Oyun ertelendiğinde Gulko'ya beraberlik için 300 Ruble teklif edildi. Boris gene teklifi kabul etmedi. Oyuncunun Odessa'da Lev Alburt'a ulaştığını ve pozisyonu dizerek ona şöyle dediği söylenir: "Şuna bak, burada ne oluyor? Bir taş fazlayım, ona 300 Ruble teklif ediyorum fakat o reddediyor!" Alburt pozisyona baktı ve kısaca şöyle dedi: "Bu pozisyon en az 500 Ruble eder." Böylece oyuncu Gulko'ya kaybetti ve ne iyi ki ünvanı alamadı, ABD veya Kanada'ya yerleşti, başarılı bir avukat oldu ve hayatı olabileceğinden çok daha iyi.
(...)

Size başka bir komik hikaye daha anlatabilirim. Turnuvalardan birinin son turunda Sveshnikov bir Usta veya Usta Adayı ile oynuyordu : BEIM, sanırım şimdi GM bile oldu. Şimdi Avusturya'da oturuyor. Sveshnikov siyahlarla Çelyabinsk Varyantını oynamıştı (o zamanlar çok nadir rastlanan bir açılış sistemiydi). Beim çok sinirliydi ve oyun salonundan her sefer ayrılıyordu. Onun salondan çıktığı bir zaman, Sveshnikov yanına hakemi alıp Beim'i takip etmiş. LERNER ile aynı odada kaldığı ortaya çıkmış. Kapı kapalıymış; içeriden sesler duyunca kapıyı çalmaya başlamışlar. Kapı açılmış. Lerner yatakta yatıyor, Beim masada, taşların üstüste atıldığı bir satranç takımı karşısında oturuyormuş. Sveshnikov masaya koşmuş ve oyun sırasında değişmiş oldukları taşların halen takımın yanında durduğunu göstermiş.
Bu, hakemin Beim'e kayıp vermesine yetmiş. Fakat gene de ben orada değildim ve size bu öyküyü bana anlatıldığı gibi anlatıyorum, bu nedenle hikayenin yüzde yüz dakik doğrulukta olduğunu teyid edemem, her halükarda gene de çok komik.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi