1-2-3 Kademe Antrenör Kursları
1.Kademe antrenör sayısı sanırım 70 bin civarında. 2005 yılında başlatılan bu proje kapsamında, hepimizin bildiği gibi, 4 günlük bir (30 Saat toplam-Satranç Dersler 20 saat)
Eğitimle, müfredatı Olgun Bey’in kitabıyla sınırlı kurslarla bu rakama ulaştık.Bu rakamın % 20 sinin kurs sorumlusuydum. Benim dışımda 2-3 arkadaşımız da benim kadar, beklide benden daha fazlasını yaptılar. Benzeri diğer proje kapsamında, Adalet Bakanlığı mensuplarına (Gardiyanlara) yaklaşık sayısı 1500’e ulaşan Antrenör belgesi verdik. Bunların kurs süreleri 9 gün ve sabahtan akşama kadar sürdü. Sevindirici yanı, bu arkadaşlarımız bu görevleri bihakkın yerine getirmekteler. Nedeni de projenin denetim ayağı Adalet Bakanlığınca yürütülmesi. Öğretmenlerimize yönelik olan da bu unsur yoktur. Ancak öğretmenlerimizin hakkını da yemeyelim. Anadolu’nun en ücra köy ve kasabalarında, eksik veya yanlış da olsa bu dersleri veriyorlar.

2.ve 3.kademe Antrenör kurslarına gelince. 80 yılların son yarısından Kütahya’da açılan monitör kursu, sanırım 10-12 gün sürmüştü. 90’lı yılların sonunda Ankara’da açılan hocalığı Vasikov olan kurs 8-10 günü, 2000’li yıllarda yine Ankara’da düzenlenen ve Gurevich hoca ve üstad Turan Yılmaz tarafından verilen kurs 10-12 gün ve sabahtan akşama kadar sürmüştü.
Aramızdan ayrılan ve henüz sağ olan bazı ağabeylerimiz ise bunlara ilaveten 70 li yıllarda yurtdışında eğitim almışlardı.

Bu emeklere gerek yokmuş! 1.kademe antrenör olup da, gerekli süreyi tamamladığınızda, 150 veya 300 milyon liraya 3 kademe FIDE diploması alıyormuşuz. Trainer veya str. Olunuyormuş. Son örneği Olimpiyatlar.4 günlük bir süreyi içerdi.

1.Kademe kurslarının süre ve verilen eğitimin niteliksizliğini tartışırken, bu kursların neden hızlandırılması gerekliliğini, ne şartlar altında yapıldığını da göz önüne almak, 2 ve 3. kademe kursları da gündeme getirmek uygun olur sanırım.

Saygılarımla.
Ara
Merhaba Avni Abi,

Öncesinde görüşmüştük İstanbul'dan Ankara'ya gelişimizde geçen sene. ANkara'ya geldiğimde görüşelim demiştiniz. Telefonunuza ulaşamadım.

Antrenörlük ve hakemlik belgesi almak için ne yapmam gerekiyor. Başvurular ne zaman yapılacak?

Bilgilendirirseniz sevinirim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi