Antrenör kursları
Yazdığım konu hakkında yorum bekledim gün boyunca. Bir arkadaşımın şahsi durumu hakkında yanıt dışında cevap alamadım. Yazım yanlış forma mı gitti endişesi taşıyorum!
Ara
Sanıyorum bugün maç vardı. Mesaj yazmak için yanlış gün seçtim...
Ara
İyi uykular arkadaşlarım...
Ara
Avni Bey

Pası alıp, topa girerdim ama şehir dışındaydım yeni döndüm.
70.000 antrenör gerçekten çok büyük bir sayı.

Sadece sayısal büyüklüğü önemseyip, kaliteyi ikinci veya yapamadığımız için sonuncu plana atarsak gerçek başarıya ulaşamayız. Sadece kuru kalabalık oluruz o kadar.

Şu anda antrenör sayısı çok artmış durumda ve hepimiz biliyoruz ki, geçerken alma gibi karışık ve zor kuralları hepsi bilmiyor. Ve çocuklara satranç öğretir gibi yapıyorlar.

İlköğretim antrenörleri şu anda büyük bir sorunumuz ve çözüm geliştirirsek, iyileşme sağlarsak Türk satrancı için büyük bir fırsat aynı zamanda.

Benim önerim, tüm antrenörlere (ve hakemlere) yılda en az bir defa seminer verilmesidir.

Bu sayede
- kuralları tam bilmeleri sağlanabilir,
- satranç merkezleri/kulüpleri ile okullarda ders veren antrenörler arasında iletişim kurulabilir, bu da bize artan lisans sayısı ve turnuva katılımı olarak geri döner.

Bu kadar antrenörün yarısı aktif ise, 35.000 kişiye yaklaşık her yıl 1.000-1.500 kurs verilmesi gerekir.

TSF bu kadar kursu
planlayamaz - gerçekleştiremez
ama bir standard koyabilir ve bu kursları İl Temsilcileri yönetiminde kulüplere verdirebiliriz.

Kulüpler ile öğretmenler arasındaki yol kısalır, lisans sayımız artar ve de kurs gelirleri kulüplere ve il temsilciliklerine bırakılır ki, yerelde kaynak sıkıntısı olduğunu biliyoruz.

"Sürekli Eğitim"

Benim önerim, vaadim budur. Yoksa kalite gelmez, seviye yükselmez.
Ara
ChessBase Fritztrainer DVD serisinde büyükustalar videolu+sesli bir ortamda ders anlatıyorlar. Ben şahsen bu DVD'lerden bir müddet yararlandım. Son derece etkili bir eğitim metodu.

Sadece bir tek eksikliği var; ki o da eğitimin orta yerinde eğitimi veren kişinin sorduğu soruların izleyici tarafından cevaplanması için interaktif bir ortam yaratılmamış olması.

Federasyon buna benzer bir interaktif eğitim serisini Türkçe içerikle hazırlayıp antrenörlere ve hatta oyunculara dağıtabilir. Üstelik soru cevap ve hatta eğitim sonunda puanlama bile yapılabilir. Bunu yapmak istediklerini biliyorum, ama bu fonksiyonları sağlayabilecekleri bir yazılımın mevcut olmaması nedeniyle bunu yapmıyorlar, daha doğrusu yapamıyorlar...

Şimdi konuya geliyorum.

10.Ocak.2012 Tarihinde bu yukarıda bahsettiğim işi yapabilen ve bunun yanında daha birsürü şeyi (veritabanı, analiz, bir sürü farklı antrenman konsepti üstelik artırılabilir dinamik bir altyapı vs.vs.) yapabilen bir programı yazdığımı ve "sadece tanıtmak" istediğimi "beni yönlendirmeleri için bilgilerine ihtiyacım olduğunu" söylemek için Federasyondaydım.

O gün bu gündür federasyon konuya ilgisiz kaldı, konuşmadı bile...

Ne lazım?
Bir laptop, bir webcam, bir mikrofon, çay kahve ve sessiz bir ortam. Bir de anlatacak hoca! Programı indirin deneyin vallahi de çok kolay...

Elimizde bu programla eğitim konsepti hazırlayabilecek müthiş kapasiteli hocalarımız var, biliyorum. Webcamli mikrofonlu laptop benden olsun, ama sanırım çay kahve ya da sessiz bir ortam yok Sad

İşte size ÖNERİ ve işte size Federasyonumuzun bu gibi SOMUT, UYGULANABİLİR, ve BASİT bir çözüm önerisi karşısında takındığı tutum.
Abdulkadir Bener
avni katipoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İyi uykular arkadaşlarım...

Bence de iyi uykular... Allah rahatlıklar versin...
Abdulkadir Bener
abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İşte size ÖNERİ ve işte size Federasyonumuzun bu gibi SOMUT, UYGULANABİLİR, ve BASİT bir çözüm önerisi karşısında takındığı tutum.

Dün başkan'ın ofisinden arandım ve bu sabah (Salı) başkanla iki saati aşan bir görüşme yaptım. Sn.Emrah Yağız da bu görüşmeye katıldı. Oldukça gecikmiş ve artık kesinlikle beklemediğim bir görüşme de olsa bu görüşmenin samimiyetine inanıyorum. Bu nedenle federasyonla ilgili alıntıda belirttiğim cümlemi geri alıyorum. Federasyonun benim yukarıda belirttiğim uygulanabilir öneriye şu aşamada "kayıtsız olmadığını" bildirmek isterim.

Bu görüşmeden bir iki gün önce sn.Cengiz Keleş beyle de tanışma fırsatı buldum. Kendisiyle birkaç saatlik bir sohbet yaptık. Onun da aynı şekilde samimi düşüncelerini öğrendim, kendi planlarından projelerinden bahsetti. Cengiz bey'e seçilmesi durumunda gerçekleştirmek istediği, bana ayrıntılarıyla anlattığı malum büyük hedefleri için iyi dileklerimi buradan yineliyorum.

Her iki tarafa da başarılar diliyorum...

Hürmetlerimle.
Abdulkadir Bener

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi