Satrancın Mozartı Sahne Aldı
Bu konuyu açan arkadaşımız Carlsen'e övgü olsun diye onu Mozart'a benzetmiştir.Gerçi benzetmekte hata olmaz derler ama ben bu benzetmeye biraz itiraz edeceğim.Carlsen'in Geleceğin Dünya Birincisi adaylarından biri olduğunu herkes kabul ediyor.Oysa Mozart'ın büyük bir müzisyen olduğu Carlsen gibi genç yaşta değil yaşamının sonuna doğru anlaşılmıştı.Hatta bazıları Mozart'ın bir dahi olduğunun ölümünden sonra anlaşıldığını öne sürerler.Mozart'ın öldüğü gün yaşananlar hakkında değişik söylentiler var.Satrancı ilgilendirmediği için sözü uzatmayacağım.Ben Mozart'ın yaşamını okumaya çalışıyorum.Mozart'ın doğduğu evi ziyaret ettim.Onun yaşamını özetleyen küçük bir kitap aldım.Defnedildiği mezarlık Viyana kapılarına yakındır.Mezarın yeri ise bilinmemektedir.Bu konuda düzeltme veya katkı yapmak isteyenler varsa,şimdiden teşekkür ederim.Benim gibi bir satrançsever Mozart ile neden ilgileniyor?Tek bir neden var.Yaşarken veya ölümünde bazı haksızlıklara veya mağduriyetlere uğramıştır.Ben Müzik Tarihinin bu büyük ismine haksızlık yapılıp yapılmadığını anlamaya çalışıyorum.Düşündüğüm gibi haksızlık varsa,bunlardan kendime ders çıkarmak ve bilahere Satranç Dünyasındaki haksızlıklara karşı hazırlıklı olmak istiyorum.
Ara
Ateş bey,

Aslında satranç dünyası Carlsen'i Mozarta benzettiğinden dolayı başlığı bu şekilde açtım. Mutlaka ikisinin arasında farklılıklar vardır ancak Carlsen'in maçlarını izlerken Barcelona maçı izlemiş gibi oluyorum. Yani oyunlarındaki sanatsal dahilik için bence Mozart lakabını vermiş olabilirler.

Keşke bizim tarihimizde de Mozart gibi insanlar olabilseydi de sadece Padişahların ne kadar kudretli ne kadar cesur ne kadar adaletli oluşlarından konuşmuyor olsaydık.

İnsanlar, hakkettikleri gibi yönetilir sözünün çok doğru olduğuna inanıyorum. Gücenmeyin, kırılmayın ancak hakettiğimiz gibi yönetiliyoruz.
Ara
orheen Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İnsanlar, hakkettikleri gibi yönetilir sözünün çok doğru olduğuna inanıyorum. Gücenmeyin, kırılmayın ancak hakettiğimiz gibi yönetiliyoruz.

Bu konuyu uzaktan takip etmeyi düşünüyordum ancak bu sözün altına imzamı atmam gerekli...
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi