FEDERASYON BAŞKAN ADAYLARININ SEÇİM ÇALIŞMALARI
Değerli Satranç camiası ve arkadaşlar;

Bilindiği üzere 5 Kasım 2012 tarihinde Federasyon Başkanlığı seçimi yapılacak. Başkanlığa adaylığını açıklayan Gülkız Tülay ve Cengiz Keleş seçim çalışmalarından dolayı delegesi olan Kulüpleri gezmekte ve destek istemektedirler.

Cengiz Keleş Bey kulübümüzü ziyaret ederek yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi Bu ziyareti bir seçim çalışması amacıyla yapmadığını memleketine giderken bir nezaket ziyareti olarak uğradığını belirtti. Daha sonradan tekrar ziyarete geleceğini dile getirdi.

Sayın Asbaşkanımız ve Başkan adayı Gülkız Tülay hanımda ziyaretimize geldi. Ziyaret esnasında kulüplerin sıkıntıları ve illerdeki sıkıntıları dile getirilti.

Beni üzen olay ise Sayın Gülkız Tülay hanımın destek yazısı istemesi ve beni muhalefet olarak nitelendirmesi oldu. Kendisine yazıyı veremeyeceğimizi arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptıktan sonra kararımızı vereğimizi dile getirdim. Ayrıca Cengiz Keleş Beyinde memleketine giderken bizleri ziyaret ettiğini ama bizden destek yazısı bile istemediğini dile getirdim.

Buna rağmen ilimizin çok şey kaybedeceğini belirten konuşmalar oldu.
Gönlümden kendisini desteklemek geçmesine rağmen bu ziyarette bir kırgınlık yaşadığımı belirtmek istiyorum. Bir kulübü baskı altına almak istemesinden dolayı üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Diğer aday Cengiz Keleş beyi dinlemeden direk karar veremek ve arkadaşlarımında fikirlerini almadan bir sonuca varmak bana yanlış geliyor.

Arkadaşlarımızla bu durumu hemen değerlendirmeye aldık.
Sayın Cengiz Keleş bey ziyaretimize geleceğinide dile getirdik.
Ne yapmamız gerektiğini, yol haritamızı belirlememiz gerektiğini kimi desteklememiz gerektiğini görüştük ve kararımızı belirledik.

Uzun bir zamandır Sayın Gülkız Tülay hanımın adaylığının belli olduğunu bilmekteyiz ama bu konuşmaların beni üzdüğünü belirtmek istiyorum. Ve buradan açıkca söylemek istiyorum Cengiz Keleş beyi deskeliyeceğim.

Eğer bir destek yazısı yüzünden bir ilin kaderiyle oynanacaksa bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Değerli satranç sever arkadaşlarımızdan özür dileyerek. Görüşlerinizi bekliyorum.
ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ KORDON EĞİTİM MERKEZİ
Mesut Bey,
Şu "destek yazısı" konusunu biraz açar mısınız?
Örneğin "delegelerin vekaletini almak gibi" bir şey mi?!...
Bilindiği üzere Başkan adayları Gençlik ve Spor Bakanlığına Kulüblerden almış oldukları yazı ile müracaat ediyorlar.

Başkan adayının aday olabilmesi için Delegelerin %15 nin aday olarak göstermesi gerekiyor.

Üyelerin en az %15’inin başkan adaylığı için yazılı öneriler. maddesi bulunmakta bu yüzden kulüplerden bu destek yazısını istemekteler.
Bunu sizden istemeleri normal bir davranış. Siz niye kızdınız anlamadım. "Hemen Şimdi" diye bir dayatmada mı bulundular? "Hemen Şimdi" destek yazısı vermediğiniz için mi "ilinizin çok şey kaybedeceğini" söylediler? Değerlendirme sonrası kararınızı bildirecek oluşunuz onların kafasında; "Puf, bunlar muhalefet galiba" diye bir düşünce mi doğurdu? Sizi nasıl "baskı altına almaya" çalıştılar?

"Bir kulübü baskı altına almak istemesinden dolayı üzüldüğümü belirtmek istiyorum."
Özellikle bu tümcenize dayanak olan tavır ve davranışlar, konuşmalar nelerdir?
Elbette istemeleri normal. Konuşmamızda yazıyı veremiyeceğimi önceden telefonla belirttim.
Evet ziyaret amaçlarının yazıyı istemeleri olduğunu anladım. Yazıyı almak için gelmişler. Vermeyincede muhalefetlik yapmakla suçladılar.

Evet İlimizin çok şey kaybedeceğini söylediler bundan ne kasteklerini siz anlarsınız. Ben anladığım ilimize desteklerini kesecekleri.

Hayır direk sen muhalefetsin yazıyı neden vermiyorsun Bizler istemediğimiz halde değir kulüplerden yazıyı geldi. Birinci ligdeki takımlarda bizleri destekliyor oldu.

Bir baskı oluşturmaya çalıştılar.

"Bir kulübü baskı altına almak istemesinden dolayı üzüldüğümü belirtmek istiyorum."

Bazı konuşmaları tam olarak açıklamak istemiyorum. arada çok sevdiğimi bir abimizde var. Önce ondan rica ettirdiler.

Ayrıca bu konuşmalar bir gazetede gerçekleşti.
Sayın Çetinoğlu

Tam olarak görüşmelerde aranızda ne geçti bilmiyorum ama şunu belirtmek isterim.Sayın Tulay ın seçimi kazanması halinde Çorum ilinin satranç desteklerinden yoksun kalacağına inanmıyorum.Çünkü TSF illerde bölge,il temsilcilikleri vb kanallarla zaman zaman çeşitli illere destek olmaktadır.Seçimden sonrada doğal olarak bir çok ilde bölge ve il temsilcilerinde değişimler olacaktır.Bunuda çok anormal karşılamıyorum.
Bu olaydan sonra sanırım çok çok il temsilcisi vb olamazsınız.Mevcut il temsilcinizde sizinle beraber hareket ettiyse o da en fazla emekli olur.Ama devlette işler yürür.Kurumlar kişilere bağlı değildir.İşleyiş ve prosedürler öyle yada böyle yürür.

saygılarımla...
Ara
Gambit Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bu olaydan sonra sanırım çok çok il temsilcisi vb olamazsınız. Mevcut il temsilcinizde sizinle beraber hareket ettiyse o da en fazla emekli olur.

Ben olsam "iş bilenin, kılıç kuşananındır" derdim.
Değerli arkadaşlar form sayfasında yazı yazan bir kişi değilim , sadace gündemi takip ediyorum.
Malesef bu konuyu yazma gereği duydum. Belki başka arkadaşlarımızında başından geçmiş olabilirler. Onlar buraya yazma cesareti gösteremişde olabilirler, belkide yazmakta istemeyebilirler. Eğer yazmış olduğum konuda bir hata yaptıysam sizlerden özür diliyorum.
Değerli arkadaşlar bu konuşmaların hepsi ilimizde günlük çıkarılan bir gazede olumuştur. Neden bir gazetede bir araya geldiniz diye soracaksınız? Yönetim Kurulu Başkan Yardımcım yazar olmasından dolayı gazeteye geçilmiş ve başkan adayımızla tanışması sağlanmıştır. Kulübümüzün kalabalık olması nedeniyle konuşulacak konuların daha nezih bir ortamda gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. İlk fotoğraf kulübümüzde çekilmiştir. Diğeri ise gazetede

Böyle bir kararı almak elbette kolay değil, iyi düşünüp iyi değerlendirilerek almış olduğum bir karar, değerli arkadaşımız Gambit'inde belirttiği gibi ne yapabilirler, en fazla yapacakları şey ne olabilir. Hakemlik yapan bir kişiyim hakemlik görevi verilmeyebilir, hakemlikte yükselemem, kulübüme yapılacak destekler engelleyebilirler bunuda nasıl yaparlar bilemiyorum.
DSC_0001.jpg

DSC_0008.jpg

DSC_0005.jpg
Yukarıda yazanlar oldukça açık.

Düşüncelerini yazan Sayın Mesut Çetinoğlu'nu tanımıyorum. Eğer tanışmışsak ve hatırlayamıyorsam da kendisinden özür dilerim. Bu "tanışıklık" durumunu açıklama ihtiyacım, bir zamanların yegane savunma şekli olan, "Efendim birileri örgütlüyor, gerçek dışı bu beyanlar..." yaklaşımına peşinen cevap amaçlıdır.

Fotoğrafta: Gülkız Tülay ve Prof. Dr. Yusuf Doğruer bulunmaktadır. Eğer yukarıdaki metinde yazan iddialar doğru değilse; sanırım Gülkız Hanım ve Yusuf Hoca'nın bir açıklama yapmaları gerekmektedir.

Kanaatımızı oluşturmadan önce bu açıklamayı dinlemeliyiz.
Ara
Uzatmamak için Mesut beye özel mesaj yazayım dedim ama özel mesaj kanalında sanırım bir problem var yollayamadım.

Kısaca;
"Olup bitenin kare kare resmini çiz ve altına her karenin repliklerini yaz" denilse yazacak kadar ben anladım konuyu... Ancak Mesut beyin anlatımını biraz "flu" bulduğumdan dolayı bir kaç soru sormuş oldum, daha net bir anlatım umarak...

Mesut beyin özür dilemesi gereken bir durum yoktur...
Mesut Bey'in dediklerine göre, açıkça bir tehdit ve baskı söz konusu. Destek yazısı vermeyeceğinden hemen muhalefet ilan edilmiş. (Gülkız Hanım Ne zaman iktidar oldu ki, muhalefeti olsun.)

Sayın Mesut Çetinoğlu Bey, böylesi bir baskı ve tehdide karşı insani bir refleks göstererek, Sayın Cengiz KELEŞ'i destekleyeceklerini ilan etmiştir.
Ara
Değerli Arkadaşlar ve Satranç Severler ;
Kasım demircin arkadaşımızın dediği gibi bir reflekle bu yazıyı yazmış bulundum.

Diğer kulüp temsilcisi arkadaşlarla da görüştüm, Kulübler birliğimizin almış olduğu birlik ve bütünlük kavramına yanlış bir davranışta bulunarak onları da mahcup duruma düşürdüğümden dolayı tüm arkadaşlarımdan ve kulüp temsilcilerinden özür diliyorum.

Kararımızı yönetim kurulu arkadaşlarımızla yeniden değerlendirerek Kulüpler Birligi ile birlikte hareket etmeyi, bir bütünlüğün bozulmaması selameti ile tartışmış olduğumuz bu konuyu burada kapatıyorum.

konuyu buradan silmek istedim ama olmadı.
Mesut Beye selamlarımı iletirim.

Camianın büyük kısmına yerleşmiş olan hastalıktan kapmamış olduğu açıkça görülüyor. Pozisyon kollayanlara, koltuk karşısında susup muhalefete çatmak kolaycılığına kaçanlara, kişiliğini önceleri saklayan ve zamanla yok edecek olanlara örnek olmasını dilerim.

Selamlarımla
Ara
Sayın Asbaşkanımız Tahsin Aktar bey beni arayarak, vermiş olduğum karardan dolayı desteklediğini ve Çorum iline ve Altın Hamle Gençlik ve Spor Kulübüne bugünkü yönetim nede Gülkız hanımın yönetimi tarafından zarar verilemiyeceğini, zarar vermeye kalkacaklara karşıda yanımızda olacaklarını söyledi.

İl Temsilciğine nede Çorum iline herhangi bir zarar verme olayımız olamaz yapmak istiyeninde karşısında oluruz.

Sayın Asbaşkanımız Tahsin Aktar bey desteklerinden dolayı teşekkür ediyor. Saygılar sunuyorum.
Diğer kulüp temsilcisi arkadaşlarla da görüştüm, Kulübler birliğimizin almış olduğu birlik ve bütünlük kavramına yanlış bir davranışta bulunarak onları da mahcup duruma düşürdüğümden dolayı tüm arkadaşlarımdan ve kulüp temsilcilerinden özür diliyorum.

Mesut Bey,yukarıdaki yazınızı okuduğumda fikrinizin değiştiğini anlıyorum.Bu arada kulüpler birliği ne zaman kuruldu,başkanı,yönetimi kim,konya da birkaç arkadasımızla yapılan sohbet toplantılarını düzenleyenleri mi kastediyorsunuz.Yok böyle bir birlik kuruldu da bir başkan adayına destek kararı mı aldı.Benim bu konuda bir bilgim yok,sadece kendilerini önder gören bir arkadaş kulüplere mail atmış 30-35 civarında kulüp kendisiyle hareket ediyormuş,buda kendi fikri bence pek gerçekci değil.
Mesut Bey,kusura bakmayın benden size bir arkadaş tavsiyesi hiç bir zaman böyle sert çıkışlar yapmayın,sonra zor durumlara düşersiniz.
Tahsin Beyin size vermiş olduğu cevabıda yeni okudum,size ilk mesajımda dediğim gibi TSF kurumsaldır,kişilere bağlı değildir.TSF illere yapmış olduğu desteği kendi taşra teşkilatlarına yapmaktadır.Yani iliniz seçimden sonrada mevcut işleyiş ve kurallara göre destekleri alacağına inanmaktayım,ülkemizdeki diğer iller de benzer destekler almaktadır.

Saygılarımla....
Ara
Değerli arkadaşım GAMBİT ;
Şuanda fikrimde her hangi bir değişiklik söz konusu değil. Sadece arkadaşlarımızı tesir altında bırak istemiyorum.

Evet Kulüpler birliği resmi olarak yok. Bildiğiniz üzere Konya ilinde yapılan Türkiye Kulüpler Şampiyonasında toplanarak görüş alış verişinde bulunuyoruz. Kulüpler birliği birinci ligde var benim bildiğim.

Bu toplantıda Birer satranç sevdalısı olarak Satranç sporunu geliştirmenin yollarını ve kendi sorunlarımızı konuşuyor ve çözüm önerilerinde bulunuyor. Benim yapmış olduğum çıkış bir reflekstir. Bununda olması doğaldır. Her insan böyle çıkışlar yapabilir. önemli olan burada camiamızın zarar göremesi değil muhalefetiyle, seçilecek yönetimiyle birlik ve beraberlik içinde hareket etmesidir.

Evet Sayın Asbaşkanımız Tahsin Aktar beyin bu yazmış olduğum yazıdan dolayı araması ve duruşumdan dolayı beni tebrik etmesini memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim. TSF Kurumsaldır ve kişilere bağlı değildir bu söylediğinizde haklısınız.

Görüşlerinizden dolayı size teşekkür eder saygılar sunarım.
Mesut beyin yazısı genel resmi göstermesi açısından bayağı dramatik.

Bu ülkede Suat Atalık'ın, milli takımların, oyuncu seçimlerinin, olimpiyat rezaletinin hatta daha gülüncü, ibra olmamış bir Federasyonun sorun olarak var olduğu yerde, satranç kasabamızın halini gösteren durum.

Benim anladığım şu: Mesut bey ziyaret edilmiş, kendisine il temsilciliği veya beklentisi neyse o konuda Gülkız hanım tarafından destek verilmemiş, o da kızmış oy vermeyeceğini ilan etmiş, sonra hakemliği veya eğitimciliği elden gider mi korkusuna kapılmış, içine satranç sevdası, ilimiz için yapabileceklerimiz, camiamız, büyüklerimize sevgimiz temalı 5-6 cümleyi sos olarak katmış, buraya yazmış.

Neyse satranç sevdamız falan iyi de, neticede pozisyondan olmak var. Sanırım ağbileri onu "ne yapıyorsun" diye uyarmış, öbür taraftan kasaba politikacıları Gülkız hanımı "seçim önce ne yapıyorsun" diye uyarmış, araya tecrübeli Tahsin bey girmiş, sırtını sıvazlamış falan.

Okurken ve yazarken afakan basan bir silsile. Arada kulüpler birliği de mi ne geçiyor, ben ilk kez duydum, İlhan Cavcav'ın kulakları çınlasın, sonu onunkine benzemesin, amin.

Artık hakemlik ve eğitimcilik ve İl Başkanlığı, sonrasında varsa Garnizon Komutanlığı konusunda gerekli desteği alan Mesut bey rahatlamıştır umarız.
Ara
Eğer yazılarımı dikkatle okuduysanız. Bu olayı kapattığımı duruşumda bir değişiklik olmadığını da anlarsınız.

Bir beklenti içinde olmadığımı bilmenizi isterim.

Saygılar sunar.Teşekkür ederim.

[size=18]Değerli Gambit ve Mojo Jojo arkadaşlarımızdan ricam kimliklerini belirtmeledir. Sizleri tanımak bana mutluluk verecektir. Nick kullanmanızdan doyalı , kime cevap verdiğimi bilemiyorum.

Sizden ricam Lütfen isimlerinizi yazıların altına ekleyiniz. Satranç camiasındaki durumunuzu bilmem beni sevinderecektir.
[/size]
Sayın Mesut Çetinoğlu, dikkatimi çeken birşey var.
11.10.2012 tarihinde saat 11:11'de yazdığınız mesajda Gambit'e cevap vermişsiniz.
Aynı tarihte saat 13:01'de yazdığınız mesajda ise gerçek isimlerini bilmediğinizden dolayı Gambit ve Mojo Mojo'ya cevap vermeyeceğinizi söylüyorsunuz.
Bu ilke değişikliğinin iki saatten az bir süre içerisinde gerçekleşmesi bana çok ilginç geldi.
Bu ani değişiklik, size yönelik mesajlara cevap vermekte zorlanmanızdan mı kaynaklanmaktadır?
Ara
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın Mesut Çetinoğlu, dikkatimi çeken birşey var.
11.10.2012 tarihinde saat 11:11'de yazdığınız mesajda Gambit'e cevap vermişsiniz.
Aynı tarihte saat 13:01'de yazdığınız mesajda ise gerçek isimlerini bilmediğinizden dolayı Gambit ve Mojo Mojo'ya cevap vermeyeceğinizi söylüyorsunuz.
Bu ilke değişikliğinin iki saatten az bir süre içerisinde gerçekleşmesi bana çok ilginç geldi.
Bu ani değişiklik, size yönelik mesajlara cevap vermekte zorlanmanızdan mı kaynaklanmaktadır?

Sevgili Kardeşim Oktay bey; her hangi bir değişiklik yok sadece arkadaşlarımızın nick kullanmalarından dolayı yazacakları yazıların altına isimlerinide yazmalarını istedim. İSimlerini belirttikleri süre içerisinde cevap yazabilirim. Saygılar.

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi