Projeler üzerinde konuşalım(Genel kaptanlık)
Seçim günü yaklaştıkça yeni başlık sayısı arttı.Mesajlar çoğaldı.Ama bu hareketliliğin Türk Satrancına en küçük bir yarar sağlayacağını öne sürmek mümkün görünmüyor.İşin en kötü yönü Başkan adaylarının kişiliğini yıpratacak,prestijini zedeleyecek ifadeler kullanılıyor.Bu kabul edilemez.Buradaki yazıları çocuklarımız ve torunlarımız da okuyorlar.Mevcut başlıkları gelecek kuşaklara miras olarak bırakabilecek miyiz?Ve gençler arkamızdan ne diyecekler?
Bu nedenle kafamızda bir proje varsa onun üzerinde konuşalım.Benim kafamda bir proje var.1997 den beri söylemeye çalışıyorum.Ancak Federasyon Yönetiminin ilgisini çekmiyor.Çünkü Yönetim bütün dikkatini kendi önceliklerine vermiştir.Projemin özeti şu şekildedir:
Milli takımların başına bir yerli genel kaptan atanmalıdır.Bu yerli genel kaptan çalışmalara direkt müdahele etmemekle birlikte,program yapılması,işbölümü gibi konularda yetkili olacak ve denetim görevini üstlenecektir.Milli kadro gruplara ayrılacak,A Milli takımı yine eskiden olduğu gibi mevcut teknik kadro ile çalışmalarını sürdürecektir.B,C ve D grupları kurulacak ve bu gruplardan bazılarında sadece yerli çalıştırıcılar görevlendirilecektir.Yaklaşık 2 yıllık bir programın sonunda çeşitli grupların yaptıkları çalışmaların sonuçları değerlendirilecektir.bu değerlendirme aynı zamanda bir çeşit kıyaslama anlamı da taşıyacaktır.Bu 2 yıllık kalkınma programında sadece toplu çalışmalar olmayacak,o gruplardaki oyuncuların yabancılarla karşılaşabileceği turnuvalara katılması da sağlanacaktır.Milli maçlarda antrenör ile takım kaptanının aynı kişi olması şart değildir.Antrenör turnuvanın başlayacağı güne kadar takımı çalıştırır.Ama turnuva sırasında kaptan yerlilerden seçilmiş farklı bir kişi olabilir!
Genel kaptanlık görevini tek kişi veya yardımcıları ile birlikte birden fazla kişi de yapabilir.Genel kaptan ve yardımcıları bütün düşünce ve gözlemlerini rapor halinde yönetim kuruluna verecektir.Bu raporda örneğin gelecek vaad eden küçüklerin hangi turnuvalara katılmasının uygun olduğu yazılacaktır.Genel kaptanlık kurumu belli bir deneme süresinin sonunda,yararsız olduğuna karar verilirse ortadan kaldırılacaktır.
Sayıları giderek artan ve seçim sonrası giderek azalacak olan sansasyonel başlıklara biraz ara verelim ve biraz üzerinde durulmaya değer projeleri inceleyelim!
Ateş Ülker
Ara
Değerli Arkadaşlar,
Her ne kadar bu başlık altında açılan "Proje" kavramına girmese de ben UKD sisteminin artık uluslarararı boyuta taşınıp, ELO halinde olabileceğini düşünüyorum. Bunun için belki UKD sistemimiz tamamen kapatılır ve tüm turnuva sonuçları FİDE'ye gidecek tarzda hazırlanabilir. Gerçi bunun burada 2 satır ile ifade edilemeyecek boyutlarda olduğunun bilincindeyim, temel fikir olarak ele aldım. Bildiğim kadar kendi ulusal hesaplama sistemine sahip tek ülkeyiz ...

Naci Erdem
Balıkesir
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bildiğim kadar kendi ulusal hesaplama sistemine sahip tek ülkeyiz ...

Naci bey selamlar.
Amerika'da NRTG yani "National Rating" (sanırım) diye bir sistem var. Başka ülkelerde de benzer uygulamalar var.
Sadece ELO olsun dersek yapacağımız her turnuvanın Fide tarafından izinli olması gerekli, bunu sağlamak için bir süreç lazım ve uzun yazışmalar gerekiyor. Sadece ELO olacak derseniz turnuva düzenleme prosedürleri sıkıntı yaşar.

Ateş bey'in fikrini çok güzel buldum.
Üzerinde detaylı düşünülmeli ve en uygun modelle uygulanmalı bence de.

Saygılarımla.
A.Kadir
Abdulkadir Bener

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi