GALİBİYETE 3 PUAN ve ÖDÜLLÜ BİR SORU
Mojo jojo arkadaşımızın ileri sürdüğü fikirler, Dünya satrancı açısından bakıldığında tamamen doğrudur.
Buna diyeceğim bir şey olamaz.
Fakat yazısındaki bazı fikirler Türksatrancı sözkonusu olduğu anda küçük itirazlarım olacak.Smile
Çünkü ülkemiz satrancıyla Dünya satrancı bugün aynı düzeyde değildir. Ben yazarken, Türk satrancının bulunduğu şu anki durum ve onun gelişimini göz önüne alarak birtakım önerilerde bulunmuştum.Onların düzeyini yakaladığımızda FİDE'ye biz de aynen uyarız.
Bu nedenle "FİDE'nin makro politikaları" başlangıçta bizi çok fazla ilgilendirmemeli,kendimize özgü ve bize uygun düşen politikaları uygulamaya koyabilmeliyiz diye düşünüyorum.
Örneğin FİDE; turnuvalarda galibiyete 1,beraberliğe 1/2 puan veriyorsa,biz ondan bağımsız olarak turnuvalarımızda galibiyete 3,beraberliğe 1 puan verebilmeliyiz.En azından bazı turnuvalarımızda galibiyete 3,beraberliğe 1 puan sistemini uygulayabilmeliyiz. Çünkü bize uygun olanı budur! Ancak yurt dışındaki turnuvalara katıldığımızda FİDE Kuralına biz de aynen uyarız.Bunda da herhangi bir sorun yoktur.

İkinci itirazım,"eleme sistemi satranca yabancı." söylemine.
Çünkü "İsviçre sistemi", eleme usulünü (birtakım varsayımlarla) zaten içinde barındırıyor.Herkesi herkesle oynatmıyor.Smile

Gelelim "anlaşmalı beraberlik" konusuna...
Aslında "galibiyete 3 puan" uygulaması bu sorunu da çözmektedir. 1 puana razı olduğu sürece oyuncu istediği turda 1-e4 e5 ile tek hamle beraberliği yapabilir.Ama rakipleri 3 puan alırken kendisi 1 puana razı olmayacak ve mutlaka galibiyet için oynayacaktır! Dolayısıyla anlaşmalı beraberlik sayısı mutlaka azalacaktır.Bu durum bence etiğe ve sportmenliğe de aykırı sayılmaz.Burada yazmayı unutmuşum ama önceki forumlarda dile getirdim.
Ödül miktarının arttırılmasıyla beraberliklerin azalacağı fikrine ben de katılıyorum.Ancak gelir seviyesinin diğer sporlar düzeyine getirilmesi bence hayaldir.Çünkü satranç,seyircisi olmayan bireysel bir spordur!
Seyircisi olmayan bir spora da servet harcayabilecek bir sponsor bulmak bana göre hiç de kolay değil.
Bu nedenle yurdumuzda amatörce satranç oynayan oyuncularımız için düşük bazlı ödüller bile çok çekici gelebilir.Profesyonelleşmeye de yardımcı olur.
Esenlikler dilerim...
Cemil SABAHİ
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 27-10-2012, 11:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 27-10-2012, 15:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 27-10-2012, 23:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 30-10-2012, 09:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 30-10-2012, 10:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 30-10-2012, 10:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 30-10-2012, 14:29
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 31-10-2012, 00:05