GALİBİYETE 3 PUAN ve ÖDÜLLÜ BİR SORU
Abdulkadir Bey,
"İsviçre sistemi, eleme usulünü (birtakım varsayımlarla) zaten içinde barındırıyor." derken İsviçre Sistemi'nin ana mantığına dikkat çekmek istemiştim.Bilindiği üzere İsviçre Sistemi,eş puanlı oyuncuları, eğer bu mümkün değilse birbirine en yakın puanlıları birbiriyle eşlendirir ve bunları birbirine kırdırmaya dayanır. Bana göre bu da bir çeşit elemedir.Çünkü İsviçre sistemi,hiç bir zaman en alt ve en üst puan guruplarını birbiriyle eşlendirmez.Alt puan guruplarını "elenmiş" varsayar.Yani dolaylı yoldan bir eleme söz konusudur.Emin değilim ama, zannederim güreş sporunda da bu türden bir eleme söz konusudur.
Amacımız eğer beraberlik sayılarını mümkün olabildiğince azaltmaksa sizin önerileriniz tabii ki dikkate alınmalıdır. Ancak önerinizle ilgili bilgi sahibi değilim.Buna rağmen İsviçre Sisteminde tur sayısı çoğalmadıkça kalabalık turnuvalarda daha adil bir sıralamadan asla bahsedilemeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.Ayrıca "beraberlik halinde daha fazla ELO kaybetme" formülünü gerçekçi bulmuyorum. Çünkü ödül söz konusu olunca,oyuncu ELO'yu değil,her zaman ödülü tercih edecektir! Smile

Abdülkadir Bey,
"Güzelim bicibici gitti." diye o kadar üzülmeyin.Sorulara her ne kadar yanıt verilmediyse de yalnız siz değil,yaz mevsiminde mevsiminde yolu Adana'ya düşecek tüm dostlarımıza bicibici ikramı baki kalacaktır.Ben olmasam bile oğullarım Cem ve Ali Can bunu büyük bir zevkle yerine getirecektir.Bekleriz efendim... Smile Smile Smile
Sizi daha fazla merakta bırakmamak için ısrarınız üzerine linkleri veriyorum.10 ve 13. turlara bakın.
http://satrancligi2011.tsf.org.tr/tr/com...ew&kid=198

http://satrancligi2011.tsf.org.tr/tr/com...ew&kid=206
Günay Bey'e yanıtım:
Yanlış anlamadıysam mükemmel bir beraberlik oyununu iki tarafın ezberleyip turnuvada aynen uygulamalarını kasdediyorsunuz.
Zannederim rahmetli Nevzat Süer'in dergisinde yayınlanıp tarihe geçmiş böyle bir oyun mevcut(!) İsteyen tekrar deneyebilir. Smile Smile Smile
Günay Bey,
Puan sistemini değiştirerek Türk satrancını yukarı taşımayı tek koşul olarak görme gibi bir iddianın sahibi değilim.
Bunun sağlanması için tabii ki oyuncuların mutlaka çalışması ve her türlü gayreti göstermesi gerekir.3 puanlık sistem ise oyuncunun deneyimini ve mücadele etme yeteneğini arttıracak, kondüsyonunu yükseltmesine de yardımcı olacaktır!
TSF'nin görevi ise,en yetenekli kişileri seçip, onlara her konuda yardımcı olup yol göstermektir.
Saygılar sunarım...
Cemil SABAHİ
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 27-10-2012, 11:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 27-10-2012, 15:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 27-10-2012, 23:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 30-10-2012, 09:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 30-10-2012, 10:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 30-10-2012, 10:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 30-10-2012, 14:29
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 31-10-2012, 00:05