Bize engel olan alışkanlıklarımızı değiştirmeye varmısınız ?
Sıradan bir makina mühendisi olarak işyerimde bir işçi gibi çalışırım ve çalışma hayatımdan memnunum. İşimin gereği hergün farklı işler karşıma çıkar. Rutinler çoktur fakat farklılıklar beni cezbeder, mıknatıs gibi çeker. 26 yılı dolan iş hayatımda sıklıkla farklı, yeni bir şey öğrenirim. Hergün heyecanla yeni bir şeyler öğrenme isteği ve yeni şeylerin var olduğunu bilmem harikulade bir duygudur.

Geçenlerde elime Alışkanlıkların Gücü adlı Boyner Yayınlarından piyasaya yeni çıkmış bir kitap geçti. İlk sayfasından itibaren beni kendine çekti. Her ne kadar çalışma hayatımdan memnun isem de bu kitap bana daha farklı düşünce ve eylem tarzı için ilham veriyor. Sadece çalışma hayatında değil, sosyal hayat için de çok farklı ve güzel öneriler var kitapta. Kitapta yanlış alışkanlıkların bireyi ve toplumu nasıl durdurduğu, ilerletmediği, doğru alışkanlıkların ise farklı ve güzel dünyalar keşfettirdiği açıklanmakta. Henüz alıp okumayanlara tavsiye ederim.

Buradan hareketle, konuyu satranca getireceğim.
İstisnaları ayrı tutarsak, yıllardır kişi, okul, kulüp, şehir, ülke olarak satranç alanında başarıyı bir türlü yakalayamadık. Satranca başlayanların çoğunluğu kısa bir süre sonra satrançtan uzaklaştılar. Sürekliliği sağlayamadık. Bir eksiklik var bizde. Zeka, çaba eksikliği değil fakat var işte, bir eksiklik var. Nedir diye kendi kendime sorduğumda, cevap olarak, bizi engelleyen yanlış alışkanlıklarımız diyorum.

Kendimize sorsak ; birey olarak, toplum olarak satranç konusunda belirli, değişmeyen alışkanlıklarımız varmıdır ? Var, hem de çok. Bazılarımızın alışkanlıkları olumlu yönde olduğu için başarıyı yakalayabiliyorlar. Fakat bunların sayıları çok az. Çoğunluğumuzun ise alışkanlıklarımız başarı için yeterli değil, belki de engel. Bize engel olan biteviye aynı şeylerle meşgul olmak bezginlik vermedi mi ?

Yanlış alışkanlıklarımızı, yani engellerimizi tespit edip değiştirmeye varmısınız ?
Olumsuz alışkanlıklarımızın değiştirilmesini başkalarından beklemeden bizzat bizim, kendimizin değiştirme gücümüz olduğunu fark ederek, bilerek inisiyatif almaya varmısınız ?
Yoksa, eski hamam eski tas örneği, aynı şeyleri yaparak kendi kendimizi aldatmaya devam mı edelim ?

Eski, gereksiz, yetersiz alışkanlıklarımızdan kurtulup farklı, heyecan verici, bizi olumlu yönde değiştirerek başarıya götürecek yeni alışkanlıklarımızın olacağına inanıyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi