Murat Kul'un yazısı, Halil İnalcık
Murat Kul Bey bir yazı yazmış:

http://tsf.org.tr/component/koseyazilari...53&task=yg

Diyor ki Murat Bey:

Tarihçilerin Kutbu" Halil İnalcık "Cumhuriyet"in kuruluşundan söz ederken; "Yeni devletin, millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti biçiminde kurulması, Mustafa Kemal'in 1919'dan beri düşlediği bir amaçtı." der.

...

Efendim şimdi tam olarak şunu merak ediyorum. Halil İnalcık bu sözü hangi kitabında, nerede söylemiştir?

Bu sözün muhakkak bir önü arkası olması gerekir. Çünkü cumhuriyet fikri Mustafa Kemal Paşa'nın aklında çok daha önceleri vardı ve Halil İnalcık gibi bir ismin bunu bilmemesi söz konusu olamayacağına göre, burada muhtemelen tarih bildiğini göstermeye çalışan Murat Bey'in bariz bir hatası vardır.

Hatta Atatürk'ün cumhuriyetçi fikirlerinin 1919'dan öncesine dayanması hususunda, hatırladığım kadarıyla kısa bir anekdot aktarayım:

Padişah Vahdettin, Gazi'nin İstanbul Boğazı'ndan Samsun'a geçişini kolaylaştırmak için İngilizlerle olan gerekli bağlantıları sağlarken, kendisine "efendim Paşa'nın cumhuriyetçi olduğu söylenir" denmiştir. Fakat o dönem Sultan için bu mesele, üzerinde durulacak kadar önemli görülmemiştir ki Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmıştır.

Hülasa, Türkiye'nin en önemli tarihçilerinden olan Halil İnalcık'ın böyle bir söz söyleyeceğine, söylemişse de bunun önü ve arkasıyla bambaşka bir anlama geleceğine, yani Murat Bey'in kullandığı anlamda böyle bir söz söylenmiş olmasının mümkün olmadığına eminim.

Murat Bey bana özel kanaldan veya bir sonraki yazısında açıktan, alıntıyı yaptığı kaynağı belirtirse çok memnun olurum.

Aksi takdirde, kendisinin iki satır "bilgi"yi oradan buradan kırparak tarihçi görünmeye çalışan kimselerden olduğunu düşünmekten kendimi alıkoyamayacağım.

Cumhuriyeti kutlayalım derken elimize yüzümüze bulaştırmayalım efendim..

Nice 89 yıllara..

Saygılarımla...
Ara
Bir de şunu ekleyecektim, atlamışım:

Özetle Atatürk'ün cumhuriyetçi fikirleri 1900lerin başında harp akademisindeyken şekillenmeye başlamıştır.. 1919 alıntısı ne alaka, gelmeyecek yanıtı bekliyorum Murat Bey..!
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi