Meslegimiz Satranc
Herkese merhaba!
TSF'nin kayitlarina gore 17000 den fazla satranc sporcusu var.Pekala cok satranc sporcusu'nun kacının meslegi satranctır.Turkiye'de futbolcunun meslegi futbol,baskebolcu'nun meslegi basketbol vs.dir.Fakat genelde satranccının meslegi satranc degildir.
Kac kisi ben ekmegimi satranc oynuyarak yada satranc ile ilgili bir is yaparak kazaniyorum.Der.Genelde hepimiz ya ögretmen,ya ogrenci ya doktor,ya esnaf,ya serbest meslek sahibi ya polis vs. dir.Bu ise Turk satrancı icin cok buyuk bir kayip.Turkiye'de bir oyuncu kendi imkanlariyla GM dahi olsa eger bir meslegi yada aile'den kalan bir birikimi yoksa gecim sikintisi ceker.Baris Esen'in satranci birakmasinin ana sebebi bana gore ekonomidir.Yani insanlara kuru madalya vermek bir ise yaramiyor.
Ben bu konuyu Turk Satranc kamuoyunun gundemine acıyorum.Tartisalim.Cozum onerileri sunalim.Her kesin goruslerini bekliyorum.
Merhaba arkadaslar.Yeni forumumuz hayirli olsun.Insallah bol bol sohbet edecegiz.
Ara
Hoşgeldiniz Cem bey.

Dikkatimi çektide "Barış Esen satrancı bıraktı" doğrumu?
Bu kararı ne zaman verdi?
Ara
Satrancı bırakmadı, oyunculuğu bıraktı diye biliyorum ben, antrenör olarak çalışmaya karar verdi sanırım.
...
Ara
Biraz önce Barış benimleyedi
Satrancı yada oyunculuğu bırakmış değil, sadece biraz dinlenmek istemiş 6 mayısdaki Bakü'de yapılacak olan turnuvaya katılacakmış.
Ara
ben de çooook önce sporculuktan vazgeçtiğini duymuştum; fakat bunu başaramayacağı(!) kesindi..özellikle bir başarıya erişecek gücü olduğuna inanan insanların o yoldan dönmesi neredeyse imkansızdır..

saygılarımla..
Ara
barış kısa bir süre kafası karışıktır o yüzden öyle söylemiştir barışı tanırım 5. kattan atladı deseler inanırım satrancı bırakacagına inanmam onun bırakması 3 5 günü gecmez o satrancı bıraksa satranc onu bırakmaz
siteye geç üye oldum herkese selamlar
Ara
merhabalar... ben de barış esen'in çok önceden satrancı bırakacağını ancak bırakamadığını duymuştum. cem hocanın değindiği konuda yazmam gerekirse açıkcası ben de bir sporcuyum. henüz satranca yeni başladım diyebilirim sizlere göre ancak gerçekten türkiye'de satranç alanında oyuncu olmanın ne kadar zor olduğunu anladım maalsef. özellikle ekonomik açıdan büyük sıkıntı yaratıyor. gönül ister ki işim sadece satranç olsun hatta oyuncu olmam ama maalsef ki bu mümkün değil. çünkü ülkemizde satranca daha doğrusu oyunculara önem verilmiyo. dediğinize hep katılmışımdır ''kuru kuru madalya verilmemeli''...
bu konu hakkında bir çözüm bulamıyorum açıkcası. yine de duygularımı yazmak istedim.
saygılarımla...
Ara
Tüm Türk Satranc Camiasına Merhabalar!
Açmıs olduğum konu ana fikrinden saptı ara fikri tartışılmaya başlandı.Ben Barış Esen Bey'in satrancı bırakıp bırakmadığını bilmiyorum.Bir yerlerden daha doğrusu ortalıkta konuşulurken duydum.Kendisi satrancı bırakmış olabilir,bırakmayı düşünmüş olabilir,yada bırakıpta vazgeçmiş olabilir.Bence bunun ana sebebi ekonomik nedenlerdir.Barış Esen gibi bir sporcu Türkiye'de satrancı bırakmayı düşünüyorsa bizimTürk Satrancı için oturup, düşünüp, tartışmamız lazım.Çünkü bir Barış Esen Türkiye'de kolay yetişmiyor.İnsanlara belli hedefleri yöneltiyorsanız o hedeflerin ekonomik katkılarıda olması gerekir.Örneğin Nobel ödülü alan bir bilim adamı yada yazarın yada sanatçının hayatının kurtulması gibi.Türkiye'de sporcularımız kendi imkanlarıyla GM dahi olsa eğer bir mesleği yada anneden babadan kalma bir maddi birikimi vs. yoksa inanın açlıktan sürünür.Buda ülkemizin maalesef acı bir gerçeğidir.Açmış olduğum konunun ana fikri budur.
Tüm Türk Satranc Camiasına en iyi dileklerimi sunarım!
Cem Önem
Merhaba arkadaslar.Yeni forumumuz hayirli olsun.Insallah bol bol sohbet edecegiz.
Ara
Judit Polgar, bir röportajında eğer satrançta ulaştığı seviyeye doktor olarak ulaşsaydı çok daha fazzla para kazanabileceğini belirtip "Satranç oynuyorsanız, yaptığını işe göre çok fazla para kazanmayı unutun!" demişti.

Ayrıca bahsi geçen röportajda Barış Esen, oyuncu olarak kendisinden çok daha zayıf oyuncu olan isimlerin ortansızı bir şekilde daha fazla para kazanmasına değinmişti. Haklı veya haksız, bu da ciddi bir tartışma konusudur (ki bence haklı). Satranca ise sadece ara verdiğini söylemişti. Zaten Bakü'deki turnuvada da oynadı.
Ara
Selam,

Barış Esen'in IM maaşının hatırı sayılır bir düzeyde olması ve bir bölgeye yine uygun bir maaş ile antrenör olarak atanması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde bir düzenleme ile hem Barış hakkettiği parayı alabilir, Hemde düzenli bir eğitim verebilir.

Benim fikrim tabi...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi