TSF Forumu
Türkiye (ve dünya) satrancını yakından ve devamlı izleyen sıkı bir satranç taraftarıyım.

Federasyon seçim sürecini de özellikle bu forumda izledim. Yeni başkanımıza yöneltilen eleştirilerden en önemlisi, kendisinin Ali Nihat Yazıcı kontrolünde olduğu ve olacağı idi. Bu eleştirinin doğru olup olmadığını gelecek gösterecek. Kanımca Gülkız Hanımın şimdi yapması gereken bağımsız olduğunu gösteren bir adım atmak olmalı.

Kanımca TSF'nin şeffaflığı ve demokratikliğini gösterecek en önemli girişim çok basit TSF internet sitesinde FORUM'u yeniden açmak. Basit bir şey olmakla birlikte bence çok anlamlı olacak.

Ne dersiniz?

Nurkut İnan
Ara
Orada forum açılırsa buradaki gibi özgür olmaz. Yazdıklarımız silinir. Bence gerek yok. Buranın değeri bilinip burası geliştirilse çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.
Ara
Öneri yerinde ve BÜYÜK ÇEMBER diye tabir ettiğim satranç kamuoyundan destek görebilir.TESBİTLER ÖNERİLER VE YENİDEN YAPILANMA -2- yazımda da önerdiğim gibi TSF YÖNETİMİ tarafından YENİDEN YAPILANMA SÜRECİ ne ışık tutması açısından son derece yerinde olur.Ancak kapsamı ve içeriğinin sınırlandırılması düşüncesi muhtemeldir.ÇÜNKÜ ,Özgür Forum'un işlevi çok farklı...
- MATRANÇ -
Ara
Nurkut bey,
Bu forumun gelişmesi ile yeni bir forum açılması arasında ne gibi farklar olacağını bilemiyorum.Kanımca bu forumun gelişmesi,olgun bir ortamda herkesin kendisini ifade edebilmesi bizi amacımıza ulaştırabilir.Bir fikir üzerinde birkaç kişi biraraya gelmişse önemli mesafe katedilmiş sayarım.Nasıl uzlaşabiliriz?Nasıl anlaşabiliriz?
Bazan en cesur üyelerimizin bile soru sormaktan çekindiğini hissediyorum.Bu çekingenliği aşmak önemlidir.Hangi forumda yazdığımız önemli değildir.Nezaket içinde ve kişileri yıpratmayı amaç edinmeden yazmaya ve tartışmaya devam edelim!Verimli olabilmemiz için en önemli konuları seçmeliyiz!
Ateş Ülker
Ara
Satranç kamuoyu Özgür Satranç Forum 'da YENİDEN YAPILANMA ÖZGÜR SATRANÇ PLATFORMU (yada başka ad da olabilir) kurabilir.Amacı yeniden yapılanmaya yani satranç camiasının da fikir ortamında söz sahibi olmasının yolu açılabilir.Beklenmeyen olumlu gelişme ve mesafa katedilebilir.Ülkemiz satrancı için ilkleri ve nitelikli değişmeyi başlatabilir..TARTIŞILMALIDIR !
- MATRANÇ -
Ara
TSF forumunun açılması fayda sağlamaz. Bunu istemek iyiniyetli bir düşünce ama realist değil.

Diyelim ki TSF forumunu açtı ve aylarca en özgürlükçü şekilde herkese yazı izni verdi (İsveçlilerin TSF binasını işgal edip, 6-7 ay yönetime el koyması ile olabilir bu ya, hadi neyse). Diyelim öyle oldu.

Neticede resmi bir kurum burası. İnsanlar kendilerini frenlerler bir. Yönetim eleştiri dozu artınca karar değiştirir, iki. Herkesin ip bilgisi, özlük bilgisi orada olacağı için açık ve sert eleştiriler yapılamaz, üç. Yönetim değişir, dört. Bu kanal TSF yöneticileri tarafından manipule edilebilir, disipliner kullanılabilir, insanlar satranç oynamaktan men edilebilir, beş.

Bu forum veya başka bir forum üzerinden hatta e-posta grubu üzerinden yazışmak daha sağlıklı. Müdahaleye kapalı.

TSF forumu açılsa bile sadece şekilsel bir önemi olur, geçmişte bu forumda yazılanları o kadar kötüye kullanmadan ciddi bir manevi sabıkası olan yöneticilere de kimse güvenmez.

Fazla romantik olmamak lazım. Öncelik bence bu değil.
Ara
merhabalar,

benim önerim TSF'de forum açmak yerine Özgür Satranç Foruma TSF sitesinde link vermesi. Asıl o zaman TSF'nin özgür düşüncelere karşı tahamülü olduğunu gösterir.

Bence forumlar çoğaldıkça( ayrıldıkça ) değil birleştikçe önem kazanır.
Kimi değerli düşünce ve fikirler burada yazılırken başka bir yerde yazan arkaşların bu fikre ve düşünceye katkı sağlaması mümkün olmaz. Bu da belkide satranca gelişim ivmesi düşürür.

Saygılarımla,
Ara
TSF'de forumun yeniden açılması bir işe yaramayabilir. Ama benim amacım başka idi

Forum açılması yeni TSF başkanının eski yönetimden ne kadar bağımsız ve ne kadar daha şeffaf olduğunu gösterecek bir jesttir. Cesur ve demokrat bir başkan forumu açar ve her koşulda devam ettirir. Forum işe yaramasa benim başkana bakış açım olumlu yönde değişecektir.

Nurkut İnan
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi