XI.Benidorm Satranç Festivali
xı. Benidorm Satranç Festivali

Satranç Festivali Nasıl Yapılır,

Satranç Festivali deyince bizler katılımın çok olması ve yabancıların ilgi göstermesi nedeniyle büyük illerimizden İstanbul'da ve İzmir'de yapılan Satranç turnuvalarını biliyoruz. Aslında ismi üstünde Satranç Festivali içinde Satrançla ilgili her konuya değinebilmeli ki, ismi Satranç festivali olsun.

Yurt dışındaki Satranç festivalleri nasıl yapılıyor bir bakalım , İspanyanın Benidorm sahil kasabasında bu sıralarda Gran Bali Hotel de XI. satranç Festivali yapılıyor. Kasaba sahil kısmında yer aldığı için yazın avrupa ve dünyanın birçok yerlerinden turistlerin geldiği ve yer bulunamayacak kadar yoğunluğun yaşandığı söyleniyor , kışında bu günlerde hala Turistler bulunuyor hatta denizede giriyorlar.Bu kasabayı araştırıp bakmanızı öneriyorum mutlaka hoşunuza gidecektir.

Festivale gelince,

1. Önemli konu:

Turnuvaya katılan oyuncular turnuvanın yapıldığı Hotelde kalırlarsa diğer Hotel müşterilerinden daha az para ödüyorlar. Smile Bu bana garip geldi çünkü bizler Türkiyede böyle birşey yaşayamıyoruz. Üstelikte Hızlı ve Yıldırım turnuvalarına katılan Hotel müşterileri katılım ücreti ödemiyorlar. Bu turnuvalarda nakit para ödülüde var.

2. Önemli konu:

Burada Satranç Festivali yapılıyor, insanlar satranç oynamaya doyamıyorlar. Hangi turnuvada oynayacağınızı seçerek katılabiliyorsunuz. Bayanlar ( 10 katılımcı ) , 2300 altı , 2000 altı ,16,14,12,10,8 yaş ve altı turnuvalar,Takım turnuvaları, gece yıldırım ,gündüz hızlı turnuvalar., tabiki büyük ustaların simultane gösterileride var. Organize edenler Satranç oynamaya gelenlere şölen sunuyorlar.

3.Önemli konu .

Turnuvalardaki katılımcı sayısı 300 civarında olan turnuvalarda bile hakem sayısı 2 arasıra 3 olduğunu gördük.

4. Önemli konu :

Bu kadar çok turnuvanın yapıldığı yerde hiçbir karışıklık,kargaşa yaşanmıyor, acaba neden diye sormadan edemiyoruz. Galiba bu turnuvayı organize yapan kişiler acaba aylarca öncedenmi hazırlandılar ? Diye soruyoruz.

5. Önemli konu:

90+30 sn oynanan Turnuvalarda geç kalma süresi 60 dakika evet yanlış okumadınız. Tam 60 dakika geç kalma süresi var. Durun daha bitmedi hızlı ve yıldırım turnuvalarında ne kadar biliyormusunuz? bunada dikkat ediniz bayrak düşene kadar süreniz var. Birşey daha var oda ne biliyormusnuz ? Festivale katılan oyuncuların çoğunluğu bu Hotelde kalıyor.

Benidorm XI. Satranç Festivalinde satranç camiasına ,oyuncularına ,Hakemlere, Anne Babalara, Antrenörlere, seyircilere hizmet sunuyorlar.Satranç oynamaya, oynatmaya harcanan çabalara herkim olursa olsun emekleri saygıyla takdir ediyor ve destekliyorum .Umarım Türkiyedede böyle güzel organizasyonlar olabilir.

Satranç Festivalleri,Turnuvaları hizmet için yapılmalı ,ulaşabilecek herkesime ulaşması sağlanmalı,böyle organizasyonları desteklemeli bunları yapanların hakettikleri mükafatı, ödülü vermeliyiz.

Hepinizi saygıyla selamlarım.
batıda satranca gerçekten onem veriyorlar. gecenlerde bulgaristanin bir turk koyune gitmistim yasli anneannelere kadar herkes en azından oyunun kurallarini biliyor.
turkiyede bir kahvehaneye gidip satranc oynadıgınızda insanlar uzayli gormus gibi bakıyorlar. oysa orda oyle bir şey yok.
hatırlarsanız geçenlerde turkiyeye gelen yabancı bayan buyuk ustalar otel fiyatlarını vs eleştirmişti.

hatırlamayanlar aşagıdaki linkten bakabilir.
http//forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=2442&highlight=

http//www.chessblog.com/2011/01/open-letter-to-fide-about-wwcc-2010.html
Ara
Novek bey çok özür dilerim size katılmak isterim ama tarzım olmayan bir durum kiminle yazıştığımı bilmek isterim. İnsanların gerçek isimlerini kullanması düşüncesindeyim . İnsanlar birbirlerini tanırsa daha iyi bir iletişim olabilir diye düşünüyorum , belki yanlış olabilir ama ben böyle birisiyim . iyi günler.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi