KÜÇÜK BİR ADIM...
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DOĞRU HAMLEDE BULUŞALIM PROJESİ

Sevgili satranççılar,

Size, bizim için son derece önemli bir projeden bahsetmek isterim.

TSF sitesinde 24.Ocak 2013 tarihinde haber olarak yer aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ve TSF tarafından imzalanan bu projeye göre, bu yıldan itibaren her öğretim yılında okula başlayan her birinci sınıf öğrencileri OKULLARINDA SINIF ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN SATRANÇ TEMEL EĞİTİMİ alırken, öğretmenlerine de TSF tarafından ücretsiz satranç eğitimi verilecek. Toplam 36.500 kitap ve satranç takımı ücretsiz dağıtılacak. Başarılı ve yatkın öğrenciler yine belediyenin satranç okulları ve satranç eğitim merkezlerinde “satranç sporculuğu” eğitimine tabi tutulacaklar.

TSF Eğitim Kurulu’nun -Okullaşma Süreci- ndeki hedeflerine çok yakın, adeta küçük bir modeli. Ayrıntılar haberin devamında okunabilir.

Ancak farklı bir noktadan bakmak isterim.

Okul satrancımızın ülkemiz eğitim programlarından bir şekilde yer almadığı, 2012-2013 Öğretim Yılında bu proje örnek teşkil eder niteliktedir. Sebebi ise ülkemiz okullarında olmazsa olmaz öneme sahip satranç dersleri bakanlık düzenlemesiyle tepeden değil de, yerel uygulamalar ile tabandan hayata geçirilme aşamasının ilk örneği olmasıdır.

Kapıdan kovulup, evin temelinden girmek gibi…

Bu projeyi kimin hazırladığının bilinmesinin çok önemi yok benim için.

Ancak, işlevi, hayat bulması, örnek teşkil etmesi ve belirlenen hedeflere ulaşabilmesi öncelikli öneme sahiptir.

Fakat buradan şu sonuçlara varmak yanlış olur kanımca;
** Her yerel yönetim bunu yapmalıdır.
** Olması gereken budur.
** Satranç eğitimi için tek uygulanacak çözüm yerel çözümlerdir.

Elbette böyle bir düşüncemiz yok. Bu örnek bazı başka belediyeler, yerel yönetimlerden destek bulmuş ve örnek alınmıştır. Ancak bu uygulamayı hayatın içinde de görebilmemiz gerekir. Elbette ki bu uygulama çeşitli nedenlerle ülkemizin her belediyesince uygulanamayabilir de. Ama sonuçları ve çocuk gelişimine olan uzun vadeli yatırımlar ve sosyo-ekonomik, kültürel ve politik olumlu geri dönüşümleri düşünüldüğünde zamanla hayat bulma umudu saklıdır bu projenin içinde…

Bu proje uygulaması TSF Eğitim Kurulu’nun “ÜLKEMİZDE SATRANCIN OKULLAŞMA SÜRECİNE” tabandan destek bulmuş temel uygulamalardan en öncelikli olanıdır. Sadece diğer yerel yönetimlere örnek teşkil etmesinin çok ötesinde, politik otoriteye de hitap etme özelliği vardır. Siyasi iktidara bir mesaj niteliği taşımaktadır. Satrancın temelde ve tabanda nasıl sevilip sahiplenilebildiğinin göstergesi olacaktır. Kime, hangi kitlelere, ne ölçüde hitap edebildiğini gösterecektir.

Bu uygulama, bakanlığımıza yapılacak sunumlarda örnek referans teşkil edecek konular arasından olacaktır.

Umarım, her şey yolunda gider.

Toplumumuz önemli ve sonuç verecek olan bu tip projelere sahip çıkar ve desteğini sunar.

“ Birleştirici güce” toplumca en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde SATRANCIN İNANILMAZ GÜZELLİKLERİNİ ve BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNÜ toplumumuza anlatabilmek açısından da yerinde atılmış bir adımdır bu proje…

Bu konuda da çok umutluyum.

Çok daha iyi günlere hep birlikte…

Esen kalınız.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi