Yeni İl temsilcileri
20.02.2013 tarihli yeni il temsilcileri atamalaları yapılmıştır.
İnceleyebildiğim kadarıyla değişen illeri aşağıya çıkarıyorum.

Camiamız adına hayırlı olsun. Yeni atanan arkadaşlara başarılar dilerim.

Ankara : Adı Soyadı : Nilüfer Çınar ÇORLULU Atama.Tarihi : 20.02.2013

Konya :Adı Soyadı : Ali KARA Atama Tarihi : 20.02.2013

Denizli : Adı Soyadı : Ömer SEVİNÇ Atama Tarihi : 20.02.2013

Muğla :Adı Soyadı : Mustafa BULUT Atama Tarihi : 20.02.2013

Hatay :Adı Soyadı : Sultan DABAN Atama Tarihi : 20.02.2013

Adana : Adı Soyadı : Veysel TUNCİL Atama Tarihi : 20.02.2013

Kırklareli : Adı Soyadı : Rafet GÜLMEZ Atama Tarihi : 20.02.2013

Muş : Adı Soyadı : Yaser KESKEÇ Atama Tarihi : 20.02.2013

Çankırı : Adı Soyadı : Nadir KAYAŞ Atama Tarihi : 20.02.2013

Çanakkale : Adı Soyadı : İsmail Hakkı ŞENEL Atama Tarihi : 20.02.2013

kaynak adres : http://www.tsf.org.tr/kurullar/il-ve-bol...eri/harita
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Kalan iki temsilciliği de ben aktarıyım:

Bilecik : Adı Soyadı : Ali KARAPINAR Atama Tarihi : 20.02.2013

Kırıkkale : Adı Soyadı : Bülent KÖKSAL Atama Tarihi : 20.02.2013

Tüm atananlara ve atanacak olanlara yürekten başarılar...
Uğuray ÖZALP
Ulusal Hakem - ANKARA
Ara
Nilüfer Çınar Çorlulu yeni Ankara İl Temsilcisi olduğu yönünde duyum almıştım bir süre önce, ama az önce TSF web sitesinde aşağıdaki sayfayı gördüm ve kendisinden de teyit ettim. Dolayısıyla kendisini tebrik ederim ve görevinde başarılar dilerim.

Bu cümleleri 4-5 saat önce yazmıştım, tam foruma da kopyala-yapıştır ile aktarırlen bu başlığı gördüm.

Kendisini tebrik ederim ve görevinde başarılar dilerim. Umuyorum ve inanıyorum ki gelecek hafta yapılacak Ali İpek Anı Satranç Turnuvası da kendisinin varlığı da Ankara'da yeni bir dönemin başlangıcı olur.

Not: Atanan diğer yeni il temsilcilerine haksızlık olmasın ama sırf bunun için yeni başlık açmak gereksiz geldi.
Ara
il temsilcilerinin hepsini görevlerinden dolayı tebrik ediyorum . ilerde kendilerine maaş da bağlanacağını umuyorum . inşallah umut ve dileklerim gerçekleşir ve bu satranç camiamız için yeni ve güzel bir dönem olur .
Ara
Türkiye Satranç Federasyonumuzun il temsilciliklerine yapılmış olan yeni atamalardan dolayı görevini devreden arkadaşlarımıza çalışmaları ve emekleri için teşekkür eder, yeni gelen arkadaşlarımızla birlikte tüm il temsilcisilerimize yeni dönem çalışmaları için başarılar dilerim.
.
İl temsilciliklerinin çalışma koşullarının, daha kolaylaştırlması, hedeflenen etkinliklere ulaşılabilmesi, paylaşımcı bir modelle hayata geçirilmesi için yapılan düzenlemelerde sona yaklaşıldığı bu süreçte satranç toplumumuzun yapılan çalışmalara omuz vermesi gerekmektedir.

Umarım ve beklerim ki, bu dönem ülkemiz satrancının geleceğinde ve YENİDEN YAPILANMASI SÜRECİNDE, beraberinde getireceği yeniliklerin uygulanmasında teşkilatımızın vazgeçilmez temel yapı taşı olan temsilciliklerinin dönemi olur.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Aşkın bey diğer illerde de değişikliğe gidilecekmi acaba, sormamım sebebi şu ; bu başlığı görüdüğüm zaman harita üzerinde bir inceleme yaptım halen 2007 2008 dönemlerinde atanan il temsilcileri bulunuyor bunlar değiştirilecekmi yoksa görevlerine devam edeceklermi?

İLİ GÖREVE ATANMA TARİHİ

EDİRNE 2006
BALIKESİR 2007
MANİSA 1991
UŞAK 2007
KÜTAHYA 1997
ÇORUM 1997
BURDUR 2007
ŞIRNAK 2009
AĞRI 2008
KAHRAMANMARAŞ 2009

BU İLLERDE YILLARDIR İL TEMSİLCİLİĞİ YAPAN ARKADAŞLARIMIZ VAR
NEDEN UZUN ZAMANDIR GÖREVDE OLAN KİŞİLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ YOKSA BU İLLERDE İL TEMSİLCİLİĞİ GÖREVİNİ YERİNE GETİRECEK KİMSE YOKMU?

SAYIN AŞKIN SİZİN GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ DUYARLILIKTAN DOLAYI KUTLARIM BUNDAN ÖNCEKİ YAZILARINIZDA ÇALIŞMALARIN YAPILDIĞINI YAZMIŞTINIZ. YENİ GÖREVLERİNE ATANAN ARKADAŞLARADA BAŞARILAR DİLEMEK İSTERİM. UMARIM GÖREVLERİNİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜRLER

YALNIZ 13-14 YIL GİBİ UZUN BİR ZAMANDIR İL TEMSİLCİLİĞİ GÖREVİ YAPAN ARKADAŞLARIN DA BİR AN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM. BELKİ HAKSIZLIK YAPIYOR OLABİLİRİM BUNLARIN İÇLERİNDE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ DA VARDIR. ONLARDAN ÖZÜR DİLEYEREK ARTIK BU GÖREVLERİ DİNAMİK BAŞKA ARKADAŞLARA BIRAKIRLARSA İYİ OLACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM.
Ara
İlke olarak il temsilciliğe kavramına karşıyım, bürokratik ve içine kapalı bir mefhum.

Keza yukarıda da belirtildiği gibi belirli bir süre tahdidi konmadan süregeldiği için kendini unutturma ve o makamı yıllarca işgal etme imkanı sağlayabiliyor, malum ABD başkanının bile 8 yıldan fazla yönetimde olamadığı bir dünyada yaşıyoruz.

Bununla birlikte madem böyle bir yapı var, çekincelerimizi belirterek ona saygı duymayı da bilmek gerekiyor. Bu çerçevede benim il temsilciliği makamından beklentilerim şöyle:

1 - Burası bir çalışma makamıdır. İl Temsilcisinin çevre edinme, edindiği çevreden satranç yararına sonuçlar sağlama görevi olmalıdır. Bu yüzden siyaset üstü davranmalı, ilin milletvekkillerinden önemli bürokratlarına, belediye başkanından, valisine ve özellikle İl Eğitim Müdürüne kadar herkesle tanışık ve yakın olmalıdır.

2 - İyi giyinmeli, makamı iyi temsil etmeli, sosyal birçok etkinlikte bulunmalı ve bu etkinliklerde satrancın yararını bir şekilde gündeme sokabilmelidir.

3 - Mutlaka bir plana göre hareket etmeli, sorunları sıralamalı (kalıcı ve geçici oyun yerleri, altyapı çalışmaları, ilin yetkin oyuncularının maddi ve sosyal olarak önünün açılması gibi benim aklıma rasgele şeyleri bir düzen içinde kaydetmeli); sonrasında bunları eyleme dökmek için yukarıda bahsettiğim kuvvetli ilişkileri tesis etmelidir.

4 - Önemli oyuncuları hatta ailelerini tanımalıdır.

5 - Sosyal etkinlik kapsamında yetiştirme yurtlarından huzurevlerine, ıslah evlerinden meslek odalarına kadar heryere girebilmeli ve satranç aracılığı ile popülarite sağlamalıdır.

Belediye başkanları bu etkinliklere çok açık insanlar. Bundan aylar önce Bakırköy Belediyesi, engelli oyuncular ile belli meslek odalarının oyuncularını bir araya getirdi, bu organizasyon hem sosyal kaynaşma sağladı, hem satrancı gündeme getirdi hem de (Ateş Ünal Erzen de bizzat katıldığından) basında kuvvetle yer aldı. Ayrıca arada satranç da oynandı Big Grin

Demem şu ki, il temsilcisi işini sadece kulüp, lisans onaylama, oyuncuları gezdirme, satranç turnuvalarına depo sarf malzemesi bulma olarak görmesin.

Basit ama etkili organizasyonlarla ilin leri gelenlerini kavrasın. Bu imkanları veriyorlar, belediyeler, idari makamlar artık eskisi kadar kapalı değiller.

6 - Anı turnuvaları düzenlemek için yine ilin maddi durumu iyi insanlarını ziyaret etsinler, maddi ve moral kaynak yaratmaya çalışsınlar. Herşeyi TSF'den veya devletten beklemesinler. Tamamen kafadan atıyorum, örnek olmak üzere, Gümüşhane'li olan Aydın Doğan'la temasa geçilse adına Gümüşhane'de bir anı turnuvası düzenlemeye hayır demez.

Yine iddia ediyorum bunu bir sosyal sorumluluk görüntüsü ile mesela çocukları-gençleri satranca kazandırıyoruz teması ile işlerseniz, parayı basıp Gelfand'ı davet eder. Vakfı var, oradan ayıracağı çok basit bir kaynak bizim için büyük bir adım olur.

Ki böyle bir aşamada TSF'nin de devreye gireceğine eminim (Aydın Doğan rasgele uydurulmuş bir örnektir).

7 - İl temsilcisinin maaşlı olmasına karşıyım. Bu görev gönüllü yerine getirilmesi gereken zor bir iş aslında.

İl temsilcisinin 2 ana maliyeti ve sorunu vardır, ilki zaman maliyeti ikncisi de temsil gücünün gerektirdiği çevre ilişkileri ve parasal maliyet.

Bir il temsilcisi satrancın önemini anlatacağı bir toplantıya mutlaka düzgün kıyafetle gitmeli, yerine göre basit ama etkili hediye götürmeli, yayın, kaynak, kitap konusunda bazı taahhütler verebilmelidir. Bunun için maddi birikimi olması, maddi sorunlarını çözmüş olması gerekir.

Esasen bir "temsil görevi" olan bu iş, akşam 18.00'de mesaiden çıkan birinin yapabileceği bir iş değildir.

İl temsilcisinin geniş ve saygın bir çevresi olmalıdır ve seçiminde bu kriter önemle düşünülmelidir. Çünkü bu makam bir turnuvanın açılışına gelip takımları dizmek için değildir, bilinen açılış konuşmalarını yapıp gitmek de değildir. Yukarıda dediğim gibi sabah Melih Gökçek'le kahvaltı edip akşam Muharrem İnce ile rakı masasında lobi yapabilme işidir.

8 - İl temsilcisinin düzgün konuşma ve kendini ifade yeteneği olmalıdır.

Zeki olmalıdır. Öğretmenler gününden babalar gününe kadar her önemli günü fırsat bilmeli ve işin içine satrancı katabilmelidir.

İlinin şartlarına göre hareket edebilmelidir. Doğudaki insan samimiyeti başka bir canlılık gerektirirken, Ankara'da daha formal, İzmir'de daha rahat ve esnek hareket edilmek gerekebilir.

Son olarak il temsilcileri mutlaka iyi denetlenmelidir. Bütçe, organizasyon ve yapılanlar sıkı takip edilmelidir.

Okurken yoruldunuz mu bilmiyorum ama bana göre hakkı verilerek yapılırsa o kadar da kolay bir iş değildir bu. Ben örneğin asla yapamam, kalibrem ve kapasitem buna yetmez.

Sanırım bazılarının da bayağı yetiyor olmalı ki 1990'lı yıllardan beri bu görevi yapıyorlar.
Ara
Bu önemli göreve atanan değerli Satranççılara başarılar diliyorum.

Mojo Jojo Bey;
Her seferinde zaman ayırıp güzel yazılar yazıyorsunuz. Yazılarınızı okurken keyif alıyorum. Teşekkür ederim. Bir İl Temsilcisinin nasıl davranması gerektiğini çok güzel bir şeklide sıralamışsınız.
MUŞ
Ara
Sayın Şah Mat,

Bana sorduğunuz konu benim alanımın çok dışında bir konu.

Bu konuyla ilgili federasyonumuzun kurulları ve kurullarda çok yetkin ve değerli çalışma arkadaşlarımız var. Değerlendirme ve karar hakları onlarındır.

Konuya olan ilginizi biliyorum. Yapılacak il temsilcileri toplantısında sanırım gündeme gelebilir. Çok öncesinden fikir belirtme aşamasında bile olsa, böyle bir davranışı doğru bulmam. Arkadaşlarımızın görüş ve değerlendirme tasarrufunda olan bir konudur.

Böylesinin doğru olduğunu düşünüyor ve biliyorum.

Ayrıca çok uzun yıllar bu görevde kalan il temsilci arkadaşlarımızın ürün dosyalarına bakmak gerekir. Bu konuda da bizler değil öncelikle bu konuda karar verme hakkı kendinde olan, belki de kendi yerel toplumunun düşünceleri ve tercihleri öncelik taşıyabilir.

Olası olumsuzluklar varsa da mutlaka değerlendirilmelidir.

Ama gelişmelerle daha güzele doğru birlikte yol almaya başladığımızı görmek umut vericidir. Düzenlemeler yapmak çok kolaydır. Önemli olan hayatın içinde bu güzellikleri görebilmektir. Biz o güzellikleri hep birlikte görebileceğiz.

Hani daha önce yazmış (“ GÜL” başlıklı, şu çok tepki aldığım yazı), kendi ilimden bir örnekle açıklamıştım.

Bir çiçek ekerek, ekipçe bu çiçeği sulama, gübreleme, budama işlerini paylaşır ve çiçeği özenle büyütürsünüz. Ama sonraları sizinle birlikte başkaları da koklamaya gelir ya. Orada bir paylaşım süreci ve sonucundaki “ürün”dü anlatılmak istenen.

“Sizinde bir gülünüz olsun” derken satranç il temsilciliği ve satranç etkinliklerinin düzenlenebileceği, Kocaeli SASEM örnek gösterilmiş ve orada yıllarca özverili çalışan ekip anlatılmıştı. Bu örneğin çok daha iyilerini, ekibini kurabilen tüm illerimizin de sahip olabilmelerini tüm samimiyetimle çok isterim.

Aslında bu konuda, illerimize geçmişten de çok iyi örnekleri birinci elden sunabilecek Özgür Satranç Forumu’nun çok değerli insanları da var. Bunlardan biri de sn. ŞEKERLİ ’dir. Seksenli yıllarda Adana’ da çabalarına tanık oldum.

Özetle, tek başına bir il temsilcisi belki ilin her etkinliğine yetişemeyebilir.

Ama düşünen, çalışan ve bilinen saygın bir il temsilcisi kendi aklından ve ortak akıldan fayda bulacaktır. Örgütlediği komisyonlarıyla yerel ya da dışarıda, etkin dinamiklere, hazır potansiyellere hep birlikte ulaşabileceklerdir. Satranca yatırım yapmayı bekleyen kişi ya da kuruluşları hep birlikte keşfedeceklerdir. Yeter ki istesin ve inansın, başarı geldikçe yenileri takip edecek, su akıp yolunu bulacaktır, güç paylaşıldıkça büyüyecektir.

Çalışmalarınızda başarılar diler, esenlikler sunarım…
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Taşkın bey;

yazmış olduğunuz yazıyı dikkatli bir şekilde okudum, tabi diğer arkadaşlarımızında yazmış oldukları yazıları inceledim.

Size teşekkür etmek istiyorum yazmış oludunuz açıklamadan dolayı, gerçekten de açıklayıcı bir şekilde konunun üzerinde durmuşsunuz, yalnız diğer arkadaşlarada katılmamak onları bu alanın dışında tutmak istemiyorum.

Elbette yapılan il temsilcilikleri yerinde olmuştur. Yeni atanan arkadaşlara başarılar dilemek isterim.

İl temsilcilikleri bilgimiz üzere federasyonu temsil etmektedir. Temsil ettiği federasyonunuda en iyi şekilde temsil edebilmesi için; il hakem kurulunun, il tertip kurulunun iyi ve uyumlu bir şekilde çalışması gerekir. Zira uyumsuz bir çalışma gerçekleştirdikleri takdirde o ilde başarının artırılmaması, turnuvaların düzgün yapımaması gibi sorunlar çıkmaktadır. Bu kurulların yanında birde düzenlenen turnuvalarda dağıtılacak ödüllerin dağıtılması için sporsorluk görüşmelerini yapmak üzere bir kurulunda oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.

Federasyonumuzun sitesinde illerde yapılan turnuvalara ilişkin haberleri baktığımda bazı illerde oldukça yoğun bir şekilde turnuvalar düzenlendine aişar oluyoruz, malesef bazı illerimizde ise bir sezonu bir veya iki turnuvaya kapattığına şahit olduğumuz iller bulunmaktadır.

Şahmat arkadaşımız da neden eskiden beri il temsilciliği görevi yapanların hala görevlerine devam ettiğini yoksa yeni birilerinin bulunmasının zor olduğunu sormuş.

Federasyonumuz eskiden beri çalışan il temsilcilerin çalışmalarından memnun olmaliki görevlerine devam etme karar vermiş olmalı.

Bu federasyonumuzun takdiridir.

Yalnız şunu belirtmek istiyorum. Sayın Gülkız Tülay hanımın seçim çalışmalarında yapmış olduğu bir açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Federasyon başkanımız illerde satranç il temsilciliği tercihleri yapılacağız zaman o ildeki satranç sporuyla uğraşan kulüplere, antrenörlere hakem ve sporcuların görüşlerini alacağını seçim beyannamesinde yayınlamıştı.

Ve il temsilcilerinin yapacağı projelelerden bahsetmişti inşallah yeni atanan il temsilcilerimiz görevlerinde bu kıshasları yerine getirek illerini satranç sporunda en ileri seviyeye götürürler.

[color=red]İL VE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ
İl Temsilcilerinin belirlenmesinde o ilde satranç ile uğraşan kulüp, antrenör, hakem ve sporcuların görüşleri alınacaktır.

İl hakem ve il düzenleme kurulları oluşturulurken yaşanan aksaklıklar ortadan kaldırılacaktır.

Bölge temsilciliklerinin bölge müdürlüklerine dönüştürülmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacaktır.

İllerde yapılan özel turnuvalarda standardı sağlamak amacıyla örnek projeler yapılacak ve destek ekipleri oluşturulacaktır. Ayrıca bu turnuvalar denetlenebilir hale getirilerek, bölge temsilcisinden veya federasyondan mutlaka geçirilmesi beklenecektir.

İllere malzeme, teknik destek, organizatör desteği verilecektir.

Büyük illerde satranç sarayı, satranç merkezi ve satranç evi projesi yapılacak, bu yerlerin kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için alt yapı oluşturulacaktır.

Büyük ilçelerde mutlaka ilçe temsilciliği kurulacak ve ilçe temsilcileri bölge temsilciliğine bağlanacaktır.

Bölge, il ve ilçe temsilcilikleri arasında koordinasyon sistemi oluşturulacaktır.

Yerinde yönetim ve karar mekanizmaları oluşturulacaktır. Her şeyi Ankara'dan yönetmek yerine bölgelerde sorunları çözmek için gereken önlemler alınacaktır
[/color]
ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ KORDON EĞİTİM MERKEZİ

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi