Piramid nedir?
Bu konu hakkındaki görüşlerimi ilgili bölümde sürdüremediğimden yeni başlık açmak zorunda kaldım.Bu moderatörlerin çözebileceği teknik bir soruna benzemektedir.
Piramid nedir?Piramid Satranç lisansı çıkarmış tüm sporcularımızı temsil eden bir kavramdır.Elo ve UKD puanları yüksek olanlar Piramidin üstünde yer almaktadır.Elo puanı olmayanlar piramidin tabanında bulunmaktadır.Ben Piramidin orta ve alt kesimleri için bazı kolaylıklar sağlanmasını ve bu kesimlerin teşvik edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.
Yaklaşık 130.000 kişinin lisans çıkardığı söyleniyor.Buna karşılık Elo puanı olan oyuncu sayımız 1220 civarındadır.Bu 1220 kişi de Piramidin içinde puanlarına göre sıralanmaktadır.
Şimdi önemli olan düşünce şeklimizdir.Son tartıştığımız örneği daha basit bir şekilde anlatacağım:
Yöneticinin elinde 4 adet elma var.Bu elmaları sporculara dağıtmak istiyor.Bu elmalar kime verilir?Bu elmalar Elo puanı yüksek olan 4 kişiye verilebilir.Bu klasik bir uygulamadır.Bu elmalar yarışma sonunda ilk 4 dereceyi alan sporculara verilebilir.Bu da alışılagelmiş bir yöntemdir.
Şimdi, bizim yöneticimiz şöyle söylüyor: 4 elmayı Elo puanı yüksek olan 4 kişiye vereceğim.Ama 2200 üzerinde puanı olanlardan kimse gelmezse elmaları vermeyeceğim.
Olayın en basit anlatım şekli böyledir.Demek ki bu yönetici 2200'ün altını tanımıyor.Onun kafasında ya Piramid kavramı yoktur.Ya da onun piramidi 2200 den başlamaktadır.Bu doğru bir düşünce şekli değildir.Bu gibi yanlış düşünceler gelişmemizi baskı altına alır.
2200 altındakiler zaten profesyonel koşullara ayak uyduramıyorlar.Sayın yönetici de onlara 1 adet elmayı vermek istemiyor.
Mojo Jojo Emre Can'ı örnek göstererek üst kısımların önemini vurguluyor.Ama sorun Emre Can ile ilgili değildir.Düşünce şeklimiz ile ilgilidir.Normal olarak sözüedilen yarışmaya Emre Can katılırsa puanı yüksek olduğundan elmaların birini alacaktır.Buna kimse itiraz etmez!Ama Emre Can katılamadığı takdirde katılanların arasında 2200 üzerinde başka da kimse yoksa sırası gelenin elmayı alması gerekir.Bizim yönetici diyor kiSadOlmaz!2200 altına elma vermem!)Oysa elmayı 2200'ün altına da vermeli ki 2200 altındakiler de 2200 üstüne çıkmak için bir fırsat bulsun!
Bir adet elma için bu kadar tartışma yapılır mı?Yapılır.Çünkü kötüye gidişi değiştirmenin başka yolu yoktur.
Ateş Ülker
Ara
düşündüğüm gibi..

sayın ateş ülker federasyona ihtar veriyor.. benim yaşım geçiyor , ölmeden bir şeyler görmek istiyorum diyor . zamanında sayın nevzat süer de bana öyle bir şeyler demişti . beni en çok şaşırtan şey 1220 elo lu satranççının olduğunu söylemesi oldu .220 000 lisanslı oyuncu olduğunu sanıyordum 120 000 diyor . 1220 elo lu oyuncu olması beni çok şaşırttı ..

önceki konudaki önerilerimi aynen buradada yazıyorum . türkiye satranç federasyonunun acilen bir danışma kurulu kurması gerekiyor . bu işi yapan. satrançta atılım yapmak isteyen ülkelere bu tür hizmet götüren yabancı bir kuruluşla anlaşması lazım .danışma kurulunun başındada bir yabancının bulunması ve en az iki yıl görev yapması gerekiyor .ancak böylece iki yıl sonra taşların yerinden oynadığına satranca bir çeki düzen geldiğine hep birlikte şahit olacağız .

ikinci önerim ; sponsorumuz türkiye iş bankası ''dünyada karşılaştırmalı satranç yönetimleri'' konulu telif bir eseri türkçeye çevirtip yayınlamalı. böyle bir kitap vardır ve yayınlanması türk satrancına en büyük hizmet olacaktır .

satrancın '' bir şey bilmez bimediğinide bilmez '' kişiler tarafından yönetilmesinden ben de şahsen bıktım usandımm .

hoş geldin ateş ülker .
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi