Kimliğini açıkla!
Oktay Ertan'ın haklı olarak söylediği gibi bu başlık bir diğer ciddi konunun perdelenmesi amacıyla açılmış ve buraya yazı yazmak bir anlamda tuzağa düşmek demek ama şu konu üzerinde madem ısrarla duruluyor, görüşümüzü yazalım.

Önce şu altta alıntıladığım yerde ciddi bir güvenilirlik sorunu var. Çocuk kandırmaca da diyebilirsiniz.

M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:“KİMLİĞİNİ AÇIKLAMAK! ”adlı başlık yazısını taslaktan ÖZF na aktatırken “KİMLİĞİNİ AÇIKLA!” şeklinde yazmışım, geç fark ettim, belki yanlış yönlendirmelere de sebep olmuş olabilirim. Ama fikirlerimin arkasındayım.
Ana başlık küçük harflerle "kimliğini açıkla !" olarak yazıldıktan sonra yazının girişine tekrarla ve büyük harflerle KİMLİĞİNİ AÇIKLA YAZIP...

M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:KİMLİĞİNİ AÇIKLA!
Yanlış anlamalara meydan vermemek için öncelikle öz samimiyetimle açıklamalıyım ki, bu sadece bir başlık, dikkat çeksin diye yazdım (...)
sonrasında Mehmet Ali beyin yazısına cevap verirken bu ibare farklı yazı ve zaman aralıklarında 3.kez tekrarlanırsa,

M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İşte bu!
Yazı daha tam olarak okunmadan “KİMLİĞİNİ AÇIKLA!” başlıklı yazım, “KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” ile karıştırılıyor ve emir kipinden yazmışım gibi algılanıyor.
bu yazının okutulduğu herkes bunu mastar haliyle değil emir kipinde okur.

O yüzden bu yazıldıktan 10 saat sonra yazılan kimliğini açıkla değil de kimliğini açıklamak demek istemiştim cevabı biraz gülünç kaçar.

-------------
Rumuzla yazmak konusunun kaç kere konuşulduğunu hatırlamyorum ama canlanması hep aynı psikolojiye denk geliyor. Fikir konusunda tıkanıklık oldu mu birden celalleşme ve "sen kimsin hele şöyle endamını görelim" tonunda bir saptırma mı diyelim, esas konudan kaçma mı her neyse konu fikirden çıkıp kişiselleştirmeye dönüyor.

Rumuz bu forum yönetiminin insanlara tanıdığı bir haktır. Sanal mecrada yazılan forumların en az % 90'unda da bu böyledir. Amaç fikirlerin teatisidir çünkü.

Alt nedenleri de olabilir. Cemil beyin örneğinde olduğu gibi faşizan bir baskı aracından kaçmak gibi. Çünkü yazısında hiçbir suç unsuru olmadığı halde o insanın hobisine ve ekmek kapısına kilit vurulabiliyor bu ülkede.

Üzücü olanı ise bunu eleştirmek yerine, bu konuyu perdelemek üzerine olağanüstü çaba gösterilebilmesi.

Daha önce de yazdım sanırım, faşizmin ciddi tanımlarından biri insanlara bir fikri yasaklamak, söylemesine engel olmak değildir. Faşizm bunun bir adım ötesidir, insanlara benimsemedikleri bir fikri zorla söyletmektir.

Bu dinsel inanç olabilir, entisite olabilir, kimlik açıklatmak olabilir. Şimdi bu forum bana (hakaret etmeme ve sözlü suçları işlememe şartıyla) bu imkanı vermişse, fikirsel açıdan her sıkışıldığında şu meşhur "kimliğini açıkla" emir kipini yazmak, zorla söyletmeye çalışmaktır.

Bu zihniyet bir başka tartışmada "kimliğini açıklamışken dinsel inancını da açıkla" veya "yetmedi siyasi görüşünü açıkla" gibi sonsuz emir kiplerine gidebilir.

Burada 2 paradoks var. Rumuzla yazanların hakaret ettiğini görmedim, kaldı ki edenin yazısını yönetim hemen kesip budayabiliyor. Keza dava açarsanız herhangi bir C.Savcısından ip numarasını öğrenebilirsiniz.

Ha ne yapamazsınız, kafanıza göre disiplin cezası uygulayamazsınız. Savcıdan ip numarası öğrenmek için ceza davası açmanız lazım ama o savcı yazıda hakaret görmez ve davayı açmazsa, karşılığında ciddi bir tazminat davası yersiniz TSF olarak. Satranç bilmeyen disiplin kurulu avukatlarınızın bunu bildiğine eminim. Rumuz hiçbir işe yaramıyorsa bu işe yarıyor.

2 paradoksun bir şu: Rumuzla yazarak korktuğunu anlattığınız kişiler savundukları fikirleri zik zak yapmadan ifade ediyorlar. Siz sayın Taşan, TSF tarafından Türk satrancındaki tek tartışma zeminine gönderilmiş bir kişisiniz. Göreviniz propaganda yapmak, TSF yönetiminin yaptığı işleri bir üslup içinde anlatmak.

Buna asla karşı değilim. Diğer tarafta da belirttim bu forumun temel eksikliği TSF'den de birilerinin gelip burada yazmaması. Ama bu TSF için riskli, Cemil Sabahi'nin displin cezasına ne yazacaklar mesela?

O bakımdan sizin her yazıda bir bahane bularak TSF'ye övgüler düzmenize, bana çocukça gelen o cemreler düştü, çiçekler açtı yazılarınıza itirazım yok.

Ama bunu yaparken, bana atfettiğiniz o kimlik gizleme işini yapmayacaksınız. TSF tarafından görevlendildiğinizi söyleyeceksiniz. Asıl kimlik gizleme, bir görevle ve misyonla gelip objektif görünerek insanları saf yerine koymaktır. Birinci paradoks bu.

Kimlik gizleme bir korkaklık değildir. Buradan ikinci paradoksa gidelim.

Kazara Trinidad Satranç Federasyonunda Disiplin Kurulu başkanı olsaydım ve bir satranç oyuncusunun dosyası (üstelik te satranç oyunu dışındaki bir eyleminden dolayı) önüme gelseydi ve ben onu imzalamayıp cezalandırma işini altımdakilere bırakıp sokağa kaçsaydım bakın o zaman bana korkak bir Disiplin Kurulu başkanı diyebilirdiniz. Allah'tan Trinidad'da değiliz ve bu ülkede korkaklar sadece forumlarda rumuzla yazan 3-5 başıbozuktan ibaret.

Son olarak, sizin TSF sözcüsü olarak burada yazmanızdan mutluluk duyuyorum. Her tez karşı tezi ile çarpışmalı, ama bizi korkaklıkla falan suçlamadan önce kendi kimlik kontrolünüzü yapmanızı öneririm.

Bir de şu zorlukla başa çıkmak zordur. Savunduğunuz kale çürükse, orada yapılan eylemler hukuka, insan haklarına aykırı ise, bunu yapanların yetkinlik sorunu varsa, ne kadar tatlı dille yazarsanız yazın, altından kalkamazsınız.

O yüzden sizin büyük coşku ile yazdığınız cemre yazısına, il temsilcileri dahil bir kişi bile cevap vermedi. Çünkü asıl sanal ortam bu forum değil, bizler değiliz, asıl sanal ortam sizin kapalı kapılar arkasında toplantılar yaptığınız o bürokrasi.

Burası sokak. Burada saatin yeri de konuşuluyor, notasyon kağıdı da, çadırda yapılan kötü turnuva da, Magnus Carlsen de. Ama sizin kapılar kapılarınız ardında sadece kulis, adam asmaca, ayak kaydırmaca ve altına imza çakamayacağı konularda insan cezalandırmaca oyunu oynanıyor.

Bizim mizah gücümüz de mizah yeteneğimizden gelmiyor, satranç bilmeyen avukatın verdiği cezayı satrancı az bilen başkan imzalamaktan korkunca ve öğrenci velisi olan başkan bunu kabul edince, o işin mizahı kendi kendine ortaya çıkıyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Kimliğini açıkla! - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 20-04-2013, 21:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 20-04-2013, 22:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 20-04-2013, 22:45
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 20-04-2013, 22:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 20-04-2013, 23:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 21-04-2013, 14:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: trueblueturk - 21-04-2013, 20:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 21-04-2013, 22:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 22-04-2013, 12:02
İçtenliğin dili... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 22-04-2013, 23:06