İl Temsilcilerimize kısa kısa...
Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İl temsilciliği gibi tepeden inme bir sistem olduğu sürece bu daha çok tartışılır. İl temsilcilikleri acilen kapatılmalı.

Sistem dış dünyaya o kadar kapalı ki, 45 yıl aynı sendikada başkan kalan sendika ağaları gibi modeller üretiyor ister istemez. O yüzden bir temsilcinin, Gülgün Feyman'ın Star1'de haber sunduğu, Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi Kadıköyde yendiği, İmarbank'ın dövize en yüksek faiz verdiği zamanlardan bugüne aynı koltukta kalması şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan bu sistemin sorgulanmaması.

İçinde bulunduğumuz durumu iyi özetliyor.Türkiye'de nitelikli oyuncu yetişmemesinin ilk nedenlerinden birisidir bu.
Baktığımız da 17 yıllık bir il temsilcisi var.17 yıl önce Carlsen daha 7 yaşındaydı ama şu an dünya şampiyonu.Yani zamanla birşeyler değişiyor.
Değişmeyen tek şey İl temsilcisi Smile

Peki bu 17 yılda Çorum'dan kaç oyuncu cıktı.İllere göre ukd sıralamasına baktığımızda ilk 10 da gerçekten Çorum'lu olan 3 sporcu var ve bunların 1 pasif biri aktif biriside yarı aktif.Diğer 7 kişi son 2 yıl içinde lisansını Çorum yapmış.İlk 5 te ise hiç Çorum'lu olan yok.

Bu örnek bana Türkiye'de ki genel durumu hatırlatıyor
Kasım ayı Elo listesi Türkiye ilk 5 ine bakarsanız ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.
Evet bunların ilk nedeni en alttan başlıyor.Yani illerden.

İkinci bir neden ise İl birinciliği turnuvalarında(Okullar arası yaş grupları gibi) 1. olan sporcuların Türkiye şampyonalarına gidememesi.
Evet Çorum'da son 3-4 yıldır Meb il birincileri Türkiye şampiyonalarına katılamıyor.Son 3 yılda il birinciside sadece 1 kez katıldı.Yaş grupları birincileri hiç katılamadı.

Bunun nedenini merak etmiştim ve aceba sporcular mı istemiyor da katılmıyorlar diye düşünüyordum.Çünkü 2012 yılı il birincisi katılmıstı.Küçük bir araştırma yaptım ve 1. olan sporcuların bazılarıylada görüştüm.Fakat yine duyunca şaşrmadığım bir olayla karşılaştım.Sporcuları GSİM ye bildirmeyen bir il temsilcisi!?
Peki il birincisi nasıl gitmişti.Kendisi dilekçeyi bizzat alıp GSİM ye bildirmesiyle gitmişti.
Bu yıl çocuğu 1. olan bir veli de gitmek için dilekçeyi kendisi götürecekti ve sonradan öğrendim ki il temsilcisinden dilekçeyi alamamış.

Veliler,sporcular ve satrançla ilgilenen herkesi rahatsız eden bir durum var.Fakat Federasyon denetimi olmadığından dolayı kimsenin yapabileceği birşey yok.

Bu nedenlerden dolayı Sn. Taşan Bey'in dediği "nitelikli örgüt- yapılanma" bir türlü olmuyor ve Sn. Ateş Bey'in sürekli üzerinde durduğu pramitin ortası bir zaman sonra üste çıkmanın bu sistemde çok zor olduğunu anlayıp pes ediyor.
Çünkü sistem yardımcı olmak yerine önüne taş koyan bir yapıda.

Saygılarımla...
Ara
Sayın Wadef,
Milli Eğitim Birinciliklerinin son yönergelerini bilmediğim için yorum yapmam mümkün değildir.Ancak Satranç Federasyonunu ilgilendiren bir konuda sorun yaşayan velilere bazı tavsiyelerde bulunmam mümkündür.Herhangi bir nedenle il temsilcisi ile bağlantı kuramadıkları takdirde doğrudan Gençlik Spor İl Müdürlüğüne başvurabilirler.Sorun devam ediyorsa Federasyona doğrudan yazılı başvuru yapmalarını tavsiye ederim.Çözümü kolay olan sorunlarda ben dahi yardımcı olmak isterim.İlgili sporcunun derdini anlayıp bunu kolay anlaşılacak kısa bir yazı ile Federasyona bildirmek mümkündür.
Çorum'da bugün için kaç lisanslı sporcu olduğunu merak ediyorum.20 yıl öncesi ile kıyaslanırsa mutlaka artış olmuştur.Sayı arttıkça sorunlar da artacaktır.Ama bu sorunların çözümü de bulunacaktır.Çorum'da dikey gelişmenin hızlanması ise sporcuların daha çok turnuvaya katılmalarına bağlıdır.Örneğin çevre illerden gelecek sporcuların katılabileceği bir yarışma düzenlenmiş olsa bu yarışma dikey gelişmeye katkı sağlayacaktır.Günün modası uluslararası turnuva olduğundan, ulusal sporcuların katılabileceği nisbeten daha az masraflı yarışmalar düzenlemek kimsenin aklına gelmemektedir.
Ateş Ülker
Ara
İl Temsilcilikleri Acilen Kapatılmalı (!)
Bir MJ yapımı...

Bu görüş ne kadar sağlıklı ve yerindedir? Aksama varsa her sistemi ortadan kaldırmalı mıyız?
Yerine hangi sistemi koyalım? Belli değil... Öneri, düzenleme, yasal hazırlık, taslak, uygunluk var mı? Yok...
Ama İl Temsilcilikleri acilen kapatılmalı!
Aksamalar elbette olacak. Belki daha kötü olumsuzluklar da. Peki mücadele etmeyecek miyiz?
İdeale yakın, sistemi oturmuş iller ne olacak? Bu illeri örnek alarak gelişmekte olan diğer iller?...
Hiçbir çözüm önerisi ortaya koymadan; il temsilcilikleri acilen kapatılmalı!
Çözüm önerisi olarak sunduğumuz illerin içinde insan olan, kendi demokratik yapılanmalarının bir anlamı yok mu?
Yoksa o insanları seçimlerde oy potansiyeli mi görüyorsunuz? O zaman bu öngörü onlara saygısızlık değil mi? O insanların görüş ve tercihleri hakkında onların yerine karar vermek ne kadar etik?

Bir ilimizde farklı olumsuz gelişmeler varsa, talepte bulunulur. Araştırma soruşturma yapılır. İçinde ve arkasında insan bulunan toplumsal talepler sonuç alır. Yeter ki kararlı bir duruş sergilensin. Bu iddialar nitelikli örgütsüzlüğün eksikliğindendir.
Doğaldır, ama yanlıştır!
Bütçenin sahibi GSİM' dür. Araştırmayı o yapar. Ama bütçenin oluşumunda toplum söz sahibidir. Denetlemeyi de toplum yapmalıdır.
Bu anlamda toplum neden örgütlenemez birleşemez ki? Neden korkulur?
Yanlışı görüp çözüme yürümek!... Hayır!
İl temsilcilikleri acilen kapatılsın!
Yerine?
...
Peki satranç? Adil seçim sistemi? Adil Genel Kurul? Adaylar? Çağdaş projeler?...
Satrancın temeli, üst yapısı, bu günü, geleceği?
...
Tüm bunlar neden istendi?
Neden aday olundu, vaatler verildi, seçime girildi?
Adaylar kapatılacak İl Temsilcilikleri üzerinden mi projeler hazırladı? Ya da başka adaylar kazansaydı İl Temsilcilikleri mi kapatılacaktı?
...
"İleride TSF de bir başkanlık seçimi olursa, gerçekten ve içtenlikle Sabri KOÇAK' ı orada görmek isterim. Benimle aynı fikirleri paylaştığı için değil, tersine hiç savunmadığım bir idari konum taşıyor; ama bu çok zor konumda bile samimiyetini hissettiriyor, çoğumuzda olmayan bir satranç sevgisi ve ciddiyetini bir arada taşıyor; daha da önemlisi samimi..." (Mojo Jojo Perşembe 09 mayıs,2013 22:10-- ÖSF)
...derken sevgili Sabri KOÇAK' ı, kapatılmış il temsilcilikleriyle mi baş başa bırakacaktınız sn. Mojo Jojo?
"İl Temsilcilikleri acilen kapatılsın" derken elbette söylemin arkasındaki gerçek toplumsal niyeti anlıyorum.
Aslında daha sağlıklı bir sistem, daha çoğulcu bir katılım, daha demokratik bir seçim, daha tahammüllü-hoşgörülü insani ilişkiler yaklaşımlar içeren çağdaş paylaşımcı, hakkaniyetli bir sistem özlemini anlatıyor olabilir.
Bu benim tam samimiyetimle ve gücümle destekleyeceğim bir durumdur. Ama söylemleriniz, gayri samimi yaklaşım biçiminiz yüzünden değerini ne yazık ki kaybediyor.

Tüm bu hedefler için öncelikle samimi olmalısınız.
Oysa neredeyse her yazınızda açıkça olmasa bile perde arkasından ironik, küçük düşürme çabası ön planda, teşhir edici, sözüm ona uyarıcı, dikkat çekici ama yaralayıcı ifadeler...
Koyun, faşist, halk düşmanı, tetikçi, kinci yakıştırmaları...
"Çayırda birbirini ezmeden durabilen hakemler..." ifadeleri...
Gereksiz benzetmelerinizle o insanları toplumda hangi konumlara koymak istediğinizin farkında olan çok insan var bu forumda. Suskun kalsalar bile... Hatta zat-ı alinizi alkışlayanlar...

Belki bunları siz yazmadınız by Mojo Jojo.
Ama siz de okuduklarınız karşısında sustunuz. Hiç tanımadığınız insanların gıyabında ağır ifadeler kullandınız.
Sizin deyiminizle;
"Bu skandaldan sonra, bu yönetimin çatısı altında görev alanlar ve görevlerine devam edenler, maalesef artık bu korkunç kararın doğrudan veya (sessiz) suç ortaklarıdır. Hiç bir yaptırım, maalesef size saygı duyan insanlarda yarattığınız hayal kırıklığını bilmenizden daha ağır olamaz."
(Mojo Jojo-CUMA 06.Arl,2013 0:12 --ÖSF)
Ne etkileyici öyle değil mi?
"Hepinize içten sevgilerimle...( Mojo Jojo 9mayıs 2013 Prş 22:10--ÖSF--Ne güzel ve sıcak!)
..diye biten o güzel veda yazınızdan sonra artık çok emin olarak anlamaya başladığım;
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience" by Mojo Jojo
..diye biten yazılarla ÖSF na dönüşünüz, çağ atladığınızın bir göstergesi midir toplumumuza?
Ya da ne kadar açık sözlü olduğunuzun bir kanıtı?
Belki de taşı gediğine koyarak görevinizi yerine getirmenin huzuruyla kazanılmış tatminlik.
Hangisi by MJ?
EVET, HEPİMİZ GÜNÜN EN AZ BİR BÖLÜMÜNDE APTALIZDIR!
Tabi bilgelik de sınırı aşmamaya bağlıdır. Bu lafı biliriz.
Ben kendi aptallıklarımla barışık bir insanım. Bedelini yeri yelince ödedim, öderim.
Topluma karşı o davranışlarımın da sorumluluğunu taşırım, hesabını veririm.
Peki ya siz MJ?
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience" by Mojo Jojo
...derken ne kadar akıllısınız? Maşallah ne kadar da cesursunuz!
Ne kadar yol gösterici, ne kadar anlayışlı, hoşgörülü, güven verici, kendisiyle barışık, samimi, lider özellikli, çözümcü, mücadeliciliği ile örnek ve teşvik edici...
Toplum sizi öyle tanıyor değil mi?
...
Tabi aptallık belli bir kişilikle özdeştir. Ama rumuzla yazınca bundan sıyrılıyorsunuz öyle mi?
Onun için siz kim olursanız olun asla aptal olmazsınız, biz açık kimliklerimizle öylece kalırız. Öyle değil mi?
Gerçekten de böyle mi düşünüyorsunuz?
...
Madem TOPLUMA YAZIYORSUNUZ, o zaman güven verin onlara!
Sizi de bizleri tanıdıkları gibi tanıma haklarından neden mahrum bırakıyorsunuz i onları?
Cezadan mı korkuyorsunuz? İnsan kendi fikirlerinden korkar mı?
Belki dahi bir yetenek görecekler! Örnek teşkil eden, cesaret veren...
Belki bir önder görecekler, çözümcü harekete geçiren...

"Toplumun ihtiyacı yok" mu diyorsunuz? Yanlış mı duydum?
O zaman neden çabalarız ki orada burada?
HAYATTA EN BÜYÜK DERSLERDEN BİRİDİR;
Bazen aptalların bile haklı olduğunu fark etmek, bilmek!
...
Bakın by MJ, size kabul edebileceğiniz herhangi bir ölçüde dostça bir öneri;
İnsanların bulunduğunuz yere çıkmasını beklemeyin, çok yüksek olur.
Kah çıktınız gök yüzüne seyrediyorsunuz hep alemi...
...kah inin yeryüzüne biraz da, seyretsin alem sizi...
Tüm bunları İngilizce de yazabilirdim, Fransızca da...

Ama bir Rus Atasözünde olduğu gibi;
Sarı mavi olmak istediğinde yeşil olurmuş.

Gerçeklere inanmayanlarla tartışmak yararsızdır, by Mojo Jojo,

SAĞLICAKLA...
- MATRANÇ -
Ara
Gördüğüm kadarıyla Sayın Aşkın Beyin Çorum il temsilcisi ile yaptığı mail iletişimi sonuç vermiş.

Bundan dolayı Aşkın beyi tebrik ediyor ve kutluyorum. İnşallah devamlı takipçisi de olur.

Çorum il temsilcisi sitesinde hemen değişiklik yapmış, iptal edilen yarışmaların yönergelerin kaldırmıştır.

www.corum.tsf.org.tr sitesine Türkiye Kulüpler Şampiyonası, Küçükler il Birinciliği, Küçükler ve Yıldızlar Satranç liginin yönergelerini yayınlamıştır.

Ne hikmetse Türkiye Küçükler İl Birinciliği yarışmalarını pazartesi, salı, çarşamba olarak belirlemiştir. Acaba bu belirtilen günlerde turnuvaya katılacak o çocuklar 3 gün boyunca okullarından nasıl uzak kalacaklar bunun hesabını yapmamış anlaşılan. Neden Cuma gününden başlayarak hafta sonunu katmamıştır.

Türkiye Kupası il birinciliğinin ise ocak ayında yapılacağını açıklamıştır. Takvime baktığımızda şunu görmekteyiz. Eğer Bu Turnuvayı 3-4-5 Ocak tarihleri arasında yapmayı planlıyorsa il birincisi nasıl olacakta Türkiye Kupasına katılacak bunun sonuç bildirimi burada yazılanlara baktığım kadarıyla 7 ocaktan önce sonuç bildirimi yapılmalıdır.

Eğer yazılanlar doğruysa burada Aşkın beyin iyi bir araştırma yapması lazımdır. Sadece il temsilcisi ile değil Çorum ilindeki antrenörler, sporcular hatta kulüplerle irtibata geçmelidir.

Bunu neden yazdığımı şöyle açıklayayım;

Eğer bir ilden okul sporlarına 3-4 yıl gibi bir süre zarfında sporcu katılımı olmuyorsa bunun sebebi bana göre il temsilcisinin sporcuları ayrıntılı bilgilendirme yapmamasıdır.

Burada yazılanlara göre benim anladığım kadarıyla Çorum il temsilcisi artık bu işten sıkılmıştır ve verimi düşmüştür. İldeki sporcularıyla fazla ilgilenmemektedir veya antrenörlere gerekli bilgiyi vermemektedir. Sadece ilin web sayfasında turnuva haberlerinin yapılması yeri gelince yeterli olmayabilir. Bunun okullara afiş gönderilerek yapılması gerekmektedir. Nitekim satranç sporcuları okullarda bulunmaktadır. Sokaklarda değil...

Sayın Aşkın bey sizden bu olayı gerçekten detaylı bir şekilde araştırmanızı rica ediyorum. Gerekirse Çorum iline gidiniz ve orada bir toplantı il müdürlüğü vasıtasıyla bir toplantı gerçekleştirin. Gerçekten de burada yazılanlar oluyor mu olmuyor mu bir öğrenin.

Yukarıda wadef arkadaşımızın yazdığı gibi her yapılan turnuvada 10 kişiye 10 hakem mi düşüyor, hakemler görevlerini gerçekten nizami mi yapıyorlar yoksa öylesine mi?

SİZİN BURADA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ TAVSİYELER GERÇEKTEN DEĞERLENDİRMEYE ALINACAK TAVSİYELERDİR.

UMUT EDİYORUM Kİ BU TAVSİYELERİ TÜM İL TEMSİLCİLERİ UYGULAR

SAYGILARIMLA
Ara
Sn. ŞAHMAT,
Hakkımdaki düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Ancak ben satranç camiamız içinden bir sporcu, bir antrenör ve fahri de olsa TSF içinden bir görevli olarak kendisiyle iletişime geçtim. Sorgulama ya da yargılama amacımın olmadığını, buna yetkimin de olmadığını bilmenizi isterim.
Bu benim işim değil demeden, fakat, bu alandaki gerçek görevli arkadaşlarıma da saygı duyarak...
Bu anlamda il gezileri ve il temsilcilerini denetim işi, benim görev alanımın dışındadır.
Ancak beklentim şudur ki tüm illerimizde topyekun, her kesimden satranç için yaşayan insanların gönüllülük başlangıçta esasına dayalı görev alarak,özlenen sistemleri kendileri oluşturmalıdır.
Elbirliği için kimsenin itirazı olabilir mi?
Camiamızın her kesiminden destek ve teşvik veren duruşlar sergilenmelidir.
Bu bugünkü yönetim adına değil, ülkemiz satrancının geleceği adına olmalıdır. Yönetime yarın kim gelirse gelsin.

Bizler geleceğimizi kimlere emanet edeceğiz?
Bu gerekçe için çalışmaya ve başarmaya değmez mi?
Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Yukarıdaki yazımda;

" Ancak beklentim şudur ki, tüm illerimizde topyekun, her kesimden satranç için yaşayan insanların, başlangıçta gönüllülük esasına dayalı görev alarak, özlenen sistemleri kendileri oluşturmalıdır."
şeklinde olacaktı.
Özür dileyerek düzeltmek isterim.
- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,

İçinde bulunduğumuz Kasım, Aralık ve Ocak aylarında illerimizde bitmiş, devam eden satranç turnuvaları sonunda kategorilerinde dereceye (il birincisi) girerek ilini temsil etme hakkı kazanmış sporcularımızın yaralanabileceği kanuni harcırah hakları vardır.

İl Temsilcisi olarak hazırlamış olduğunuz yıllık çalışma programlarınız, ait olduğunuz ilin Spor İl Müdürlüğü tarafından onaylı olduğu sürece belli bir bütçe çerçevesinde değerlendirilir.
Bu bütçede harcırah haklarınız vardır.
Ancak bu hak bir çok ilde çok çeşitli sebeplerle kullanılmayıp adeta gündemden düşmüş, o bütçe farklı branşlara aktarılmış ya da daha farklı alanlarda kullanılmış olabilir.
Burada kararlı bir duruş sergilenmelidir!
Sporcusu ve velisiyle, antrenörü ve idarecisiyle bu hakkınızın takipçisi olmanız gerekir.

6245 SAYILI HARCIRAH KANUNU

" Harcırah Verilecek Kimseler: (İLGİLİ BÖLÜM)
Milli ve resmi yarışmalarda seyahat edecek sporcu antrenör ve idarecilere.

Yol masrafı, gidip gelmeye en uygun ve kullanılması mutad olan bu yoldaki tarifeli taşıtlar esas alınır.
Harcırah hizmetin yapıldığı kurum bütçesinden yapılır. "

Kanundan bir kaç satır...

"Harcırah hizmetin yapıldığı kurum bütçesinden yapılır" diyor.
Yani,Spor İl Müdürlüklerinin.

Bütçe kimin?
...

Bütçe bizimdir, yani onu oluşturan toplumun, halkın!
Kanun düzenlemesi de mevcut!
O halde ?

Hakkınızı istemenin cesaretini göstermeli ve kararlı duruş sergilemelisiniz.

Bunu yapan iller mevcuttur.
Çocuklarımıza, sporcularımıza sahip çıkalım arkadaşlar.

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Ben nasıl il ya da ilçe temsilcisi olabilirim? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Duyduklarım mantıklı gelmedi çünkü.
Ara
Sizin ne duyduğunuzu bilmiyorum.
Ama öğrenmek için sorduğunuzu ve samimi olduğunuzu düşünüyorum.

Onun için;
1- Satranç camiasının içinden gelmiş olmalısınız. Satranççı kimliğiniz önemli.
2- Toplum tarafından bilinen bir kişi olmalısınız.
3- Geçmişte yönetim yeteneğiniz adına az çok bir ürün dosyanızın olması gerekli.
4- Sorunları bilen, çözümlere ulaşabilecek kadroları kurabilecek istekte ve kararlılıkta olmalısınız.
5- Planlı çalışacak ve buna ayırabilecek zamanınızın olması gerekecek.
6- ÖSF da eleştirilere dayanıklı hemen yelkenleri suya indirmeyen bir yapıya sahip olmanız gerekecek.
7- Belki kimliğinizi ortaya koyacak kadar kararlı olacaksınız. İnsanlar sizi nasıl tanıyacak? Hakkınızda kimler nasıl referans verecek? Bunları bilmiyoruz.
8- Spor il müdürlüğü ve teşkilat tarafından tanınmak avantaj olabilir.
9- Ait olduğunuz il-ilçe temsilcisinin yanında çalışmaları (tabi varsa)gözlemek ve yavaş yavaş işin içine girmek gerekebilir.
10- Tabi diğer üyelerin fikirleri de önemli olabilir.

Bir yerlerden başlamak...
Ne dersiniz?
- MATRANÇ -
Ara
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Duyduklarımı mesajdan yolladım.
Ara
Mağara Adamı Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ben nasıl il ya da ilçe temsilcisi olabilirim? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Duyduklarım mantıklı gelmedi çünkü.

soruyu şöyle genişletelim,
il temsilcisi olmak için nereye nasıl başvuru yapılır?
başvuru şartları nelerdir?
süreç nasıl işler?

bu soruların cevapları eminim daha aydınlatıcı olacaktır.
Ara
Arkadaşlar,
İl Temsilciliği fahri bir görevdir. Şu anda gönüllülük esasına göre yapılıyor.
Başvuru ya da sınavı yok. Kadrolu bir iş değil. Meslek de değil. Aslında tüm sıkıntılar da bunlardan kaynaklı. Yasal düzenlemeler ile günümüz koşullarına uyumu gereklidir.
Ancak yürürlükteki uygulama şudur;
İl temsilcisi olabilmek için TSF ve GSİM nün ortak mutabakatı gereklidir. TSF belirlediği bir adayı teklifle GSGM kanalıyla bakanlık onayına sunar. Onay gerçekleşirse atama yapılır.
Resmi bir başvurusu yok. Ama dilekçe ile GSİM ne başvuru yapanlarında olduğunu sanıyorum.
Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili Arkadaşlar burada yazan diğer arkadaşların yazılarını okuduktan sonra federasyonunuzun sayfasında bir incelemede bulundum.

Sayın Tahsin Aktar beyin yayınlamış olduğu ve halen federasyonumuzun sayfasında bulunan Uygulama kulavuzu dikkatimi çekti.

Sayın Tahsin beye böyle güzel bir çalışma yaptığından dolayı teşekkür ediriyorum. Gerçektende illerde bulunan il temsilcelirin bu çalışmaları yapması gerektiğine inanıyorum.

Bu koltuk benim nasıl olsa beni buradan kimse alamaz, ben ne istersem yaparım. İfadelerini ve tutumlarını bırakıp bir an önce bu uygulamalarını hayata geçirmelerini temenni ederim.

İl Temsilciliği gönüllük esasına dayalıdır. Eğer sırf "İl Temsilcisi" ünvanından faydalanmak için bulanan arkadaşların bir an önce görevlerini bırakmaları gerekmektedir.

Yukadıra Wadef arkadaşımızın belirtiği Çorum ilinde açaba il temsilcisi nasıl bir çalışma içindedir. Yoksa 17 yılldır Satranç İl Temsilciliğini yaptığı ile bir katkısı olmuşmuşdur, yoksa olmamışmıdır buna bakmak lazım, kulüplerle , sporcularla ve antrenörle iletişkisi nasıl kendini satranç camiasına kabullendirebilmişmi bunlara bakmak lazım, Spor İl Müdürlüğü ve Milli Eğitimle ilişkileri nasıl ..... vb
Bunlar saymakla bitmez.

Çorum'daki arkadaşlardan özür diliyorum. Burada Çorum ilinin adı geçtiğinden dolayı istemeyerek örnek vererek göstereceğim.

İl Faaliyet Programı halen 2012-2013 yılı yayında yoksa 2013-2014 sezonunun planını il tertip kurulu hazırlamamış mı? İl temsilcisi kendi kafasına göremi yarışmaları yapıyor.

İL HAKEM KURULUHüseyin KARAKUŞ Başkan
Necati ŞAHİN As Başkan
Abdullah TUNCAY Yazman
İdris YAMAN Üye

İL DÜZENLEME KURULUSatı YÜCEL Başkan
Hüseyin KARAKUŞ As Başkan
Necati ŞAHİN İl Hakem Kurulu As Bşk
Mesut ÇETİNOĞLU Spor Kulübü Temsilcisi
Haydar PEŞMEN Spor Kulübü Temsilcisi
Saim BİCİ Yardımcı Antrenör
Hayrettin KAYNAR İl Hakemi

Satranç Merkezleri
1- GSİM Tevfik Kış Satranç Eğitim Merkezi
Ulukavak Mh. GSİM Spor Salonu ÇORUM
Telefon : 0364 226 35 26

2- Altın Hamle Gençlik ve Spor Kulübü
75. Yıl Cumhuriyet Kültür Çarşısı, Kültür Sitesi Zemin Kat, No: 3 Çorum
Telefon : 0538 380 38 20

İlde ikitane satranç eğitim merkezi var biri gençlik sporun diğeri ise bir spor kulübü başka satranç eğitim merkezi yok mu? bu iki kulübün hangisinde satranç eğimleri yapılıyor?

Çorum Gençlik Spor kulübünün sporcu sayısı 192 iken sadece bu sezonda 3 sporcu aktif halde nasıl bir satranç eğitim merkezi oluyor

Altın Hamle gençlik ve Spor Kulübünün Sporcu sayısı 305 iken aktif sporcu sayısı ise 253 buna bir eğitim merkezi diyebiliriz.

Turnuvalar neden hep aynı yerde yapılıyor?
İl de turnuvaları düzenlemek için başka alanlar yok mu?
Sporcular neden turnuvalara Katılmıyorlar. Sebebi nedir? (Araştırılması Gerekir)

Bu sorulara cevap vermek lazım...
[color=blue]BURADAN ÇORUMLU VE DİĞER İLLERDEKİ SATRANÇ SEVERLERE SESLENİYORUM. BİZLER SİZİN YAŞADIĞINIZ SIKINTILARI BİLMİYORUZ, BİLEMEYİZDE
SİZLER BURADA BİR ŞEYLER PAYLAŞMADIKÇA DA KİMSE SİZİN SORUNLARINIZLA İLGİLENMEZ, İLGİLENME LÜZUMUDA GÖRMEZ. SİZLER SESLERİNİZİ YÜKSELTECEKSİNİZ Kİ, BAŞKALARININ İLGİSİNE ÇEKEBİLESİNİZ. YOKSA NE KADAR YAZARSAK YAZALIM HESPİ HAVADA KALIR
[/color]
Tekrar Burada Çorum ilinin adını kullanarak yazdığım bu yazıdan dolayı o ildeki satranç severlerden özür diliyorum.

Çünkü diğer illerde de belki sorunlar var ama buraya yazmaya cesaret edemiyorlar belkide derhal mualif olarck değerlendireceklerini düşündüklerinden dolayıdır.

Bizde bir ata sözü vardır DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR diye bu iş buna benziyor.

Sayın Tahsin Aktar Bey'in hazırlamış olduğu UYGULAMA KILAVUZUNU okumunazı tevsiye ederim.
İL DÜZENLEME KURULU
İl Düzenleme Kurulu, ilde satranç etkinliklerini planlayan, uygulamasını sağlayan ve izleyen çok işlevli bir kuruldur. Genel Müdürlüğün düzenleyici mevzuatı kapsamında kurulması zorunlu bir kuruldur.
? İl düzenleme kurulunun başkanı, GHS Müdürlüğünde görev yapan Spor Şube Müdürüdür,
? İl Temsilcisi, il hakem kurulu As Başkanı ve kulüplerden seçilmiş iki temsilci

kurulda yer alır.
Kurulun başlıca görevleri:
? Federasyon etkinlik programına göre ilin yıllık etkinlik programını hazırlar,
? İl etkinliklerinin yarışma yönergelerini, programlarını düzenler,
? Yarışmalar için gerekli olan her türlü malzemeyi sağlar ve hazır bulundurur. Gerektiğinde Federasyondan destek ister,
? Zorunlu nedenlerle yapılamayacağı anlaşılan yarışmaları başlamadan erteler veya iptal eder,
? İl etkinlikleri için organizasyon standartlarını Federasyon etkinliklerinde benzer standartlara kavuşturulması için plan yapar, destek arar,
? Yerel basın ve yayın organları ile iletişim kurarak ilde satrancın gelişimine ve tanıtımına katkı sağlar,
? Etkinlikler için sponsorlar araştırır,
? Sporcuların yatay ve dikey gelişimleri için çalışmalarda bulunur,
? Yarışma sonuçlarını Federasyona bildirir,
? Standart ?Karar Defteri? satın alınır,
? İl Müdürlüğünün mührü ile her sayfanın onaylanmasını sağlanır. Bu şekli ile defter kullanıma hazırdır.
? İl Düzenleme Kurulunun alacağı her türlü karar, karar defterine yazılır ve üyeler tarafından imzalanır,

İl Düzenleme Kurulları, görevlerini yerine getirirken verimliliği öne çıkarır. Görev paylaşımı yaparak, organizasyonların nitelikli biçimde yerine getirilmesini sağlarlar.
Kurul, çalışmalarında Federasyonun etkinlik programını esas alır. İlgili talimat ve prosedürlerde yer almayan uygulamalara ve çalışmalarında yer vermez.
İl olanaklarının etkinliklere en iyi biçimde yansıması için kurum ve kuruluşlar, sponsor niteliğindeki kişi ve kurumlar ile sağlıklı ilişkiler kurar.
Kurul, yıllık etkinlik programı çerçevesinde etkinlik uygulamalarını yerine getirirken programların uygulanamayışı, ertelenmesi veya iptali durumunda karar defterine bu durum yansıtılır.
İL HAKEM KURULU
İl Hakem Kurulları, Federasyon düzenleyici mevzuatı uyarınca, oluşturulması zorunlu kurullardan biridir. Gerektiğinde ilçelerde de oluşturulabilir.
o Hakem Talimatı

? Hakem sayısı, en az beşi il hakemi olan il ve ilçelerde, hakem kurulları kurulması zorunludur,
? En az, il hakemi unvanına sahip hakemler arasından ve sınıfında en az bir yıl hakem olarak çalışmış olan hakemler arasından oluşturulur. Kurula önerilecek hakemlerin, ilde-ilçede, en üst derecede hakemler arasından olması önceliklidir,
? Söz konusu koşulların sağlanamaması durumunda, kurulun temel görevleri İl Temsilcisi tarafından yerine getirilir,
? İl-İlçe Hakem Kurulları, il temsilcisinin önerisi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün uygun görüşü ve Federasyonun onayı ile oluşturulur,
? İl ve İlçe Hakem Kurullarının başkanı İl Temsilcisidir,
? Kurul, başkan hariç üç kişiden oluşur,
? İl Hakem Kurulu üyeleri kendi aralarından bir asbaşkan ve bir yazman seçerler,
? İl ve İlçe Hakem Kurullarının görev süresi dört yıldır,
? İl Temsilcisi gerek gördüğü zaman, kurul üyelerinin tamamını veya bir kısmını değiştirmeyi gerekçeleri ile birlikte teklif edebilir, karar federasyon tarafından verilir,
? Kurulun alacağı her türlü karar, karar defterine yazılır ve üyeler tarafından imzalanır.
Başlıca görevleri:
? Kayıtlı hakemlerin sicillerini tutmak,
? Hakem bilgilerini güncellemek,
? Hakemlerin vize işlemlerini yerine getirip Federasyona bildirilmesini sağlamak,
? İl ve ilçede düzenlenen yarışmaların hakemlerini atamak,

Bakınız: İl-İlçe hakem kurullarının diğer görevleri ve çalışma usulleri Federasyon Hakem talimatında belirtilmiştir.
Hakem Talimatına ve hakem konulu diğer mevzuata, prosedürlere sık sık başvurmak yerinde olacaktır.
Oluşum için izlenecek yol:
İl Temsilcisi;
? Süre dolduğunda veya gerektiğinde, talimatta belirtilen koşulları taşıyan üç kişinin adını bir dilekçe ile Federasyona iletilmek üzere Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne sunar,
? Müdürlüğün, kurul üyelerinin adını, Federasyona onay için gönderilmesi işlemini izler,
? Federasyon tarafından onaylanma işlemini izler,
? Olası yanlışlıkları, aksaklık veya gecikmeleri sorgular,
? Onaylanan Hakem Kurulu üyeleri ile ilk toplantıyı yapar, görev ve sorumluluklarını aktarır,
? Standart ?Karar Defteri? satın alır,
? İl Müdürlüğünün mührü ile her sayfanın onaylanmasını sağlanır. Bu şekli ile defter kullanıma hazırdır,
İl Hakem Kurulları belli aralıklarla ve gerektiğinde, talimatta yer verildiği biçimde, toplanarak işlevlerini yerine getirirler. Etkinliklerde görev verilecek hakemleri saptarlar. Bu saptamada, ildeki vizeli mevcut hakemler arasından seçecekleri başhakem ve diğer hakemlerin (bir veri tabanı düzeninde) görev sayıları, yetenek ve becerileri dikkate alınır. Hakem olarak görev alacak olanlar ile bağ kurarak, bu göreve uygun olup olmadıkları sorgulanır. İlde her etkinlik için gözlemci ataması yapılması zorunlu değildir. Hakem talimatında yerini alan ?Gözlemci? statüsünün değerlendirilmesinde son derece duyarlı olunmalıdır.
İl Hakem Kurullarının çalışmaları, kararları ve yazılı kaynakları istenildiğinde, Federasyon ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetlenebilir.
İl Hakem Kurulu üyeleri yapılacak il satranç etkinliklerinde görev anlayışı olarak diğer hakemlerin öne çıkarılmasını sağlarlar
KOMİSYONLAR
İl örgütünün temel yapı taşlarını oluşturan iki önemli kurulunun alt çalışma grubu olarak işlev yerine getiren komisyonları, ilin etkinliklerine, aktivitesine, tanıtımına, organizasyonlarına, eğitimine yön verecek alt yapı oluşumlarıdır.
? Komisyonlar; İl Temsilcilikleri tarafından ilin gereksinim duyduğu başlıklarda, İl Düzenleme Kuruluna danışmanlık yapacak birikim ve donanımda olan, satranç bilgi birikimi ve kültürü ile çevrede tanınan, saygın ve donanımlı kişilerden oluşur,
? Komisyonlardaki üye sayısı, ilin gereksinimlerine dayalı olarak karar verilir,
? Komisyonlar, çalışmalarına kendi karar defterlerinde yer verirler,
? Komisyonlar da yaptıkları çalışmaları raporlaştırarak dosyalarlar. Federasyona veya il düzenleme kuruluna sunarlar,
? Komisyonlar hiçbir zaman yetki ve sorumluluk taşımazlar, ancak paylaşabilirler,
? İl Düzenleme Kurulunun yerine iş göremezler,
? Temel bakış açısı örgütlü çalışma çemberi kurabilmektir,
? Bireysel çabalar ile işlerin yürümeyeceği bilinci, paylaşımcı ve yetkileri dağıtılmış, ama sorumluluğun tamamını üzerinde taşıyan bir temsilcilik yapısı düşünülmüştür,
? Paylaşımcı yönetim özlenen ve istenilen bir yapıdır.

Komisyonlarda yer alacak üyeler, gerçekten çalışabilecek kimliklerden oluşmalıdır. Bir yerde sadece isimleri olsun diye, yer verilmiş kişiler olmamalıdır. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, özellikle spor şube şefi veya memurları, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürlükleri veya memurları gibi iş paylaşılan yerlerdeki iş görenler unutulmamalıdır. Veliler, eğitimciler, üniversite temsilcileri bu tür danışma komisyonlarında mutlaka yer almalıdır.
Teknik Komisyon
İlin etkinlik programında yer alan yönergelerin yapısı, mevcut talimat ve prosedürler ile bir üst etkinliğin yönergesine uygunluğu konularında hazırlık çalışmalarını yürütür.
Eğitim Komisyonu
Sporcu, antrenör, hakem eğitimleri konularında gereksinimleri saptayan, program oluşumu ve onaylar gibi konuları izleyen bir kurul yapısı vardır.
Basın-Yayın, Tanıtım Komisyonu
Etkinliklerin ve satrancın tanıtımı, medya kuruluşlarında yer alması için planlama yapan ve gerekli materyalleri toplayarak servis eden bir işleve sahiptir.
Sağlık Komisyonu
Sporcu, antrenör, hakem ve diğer satranç iş görenlerinin genel sağlık sorunları ile etkinliklerde oluşacak sorunların giderilmesi için önlem alan, sporcu sağlığı, beslenme ve benzer konularda aileleri, sporcuları ve satranç iş görenlerine seminer ve konferans gibi programlar düzenleyen bir çalışma grubudur.
İstenildiğinde yukarıda sayılan komisyonlara gereksinimlere göre yenileri eklenebilir.
Ara
Sn. ŞAHMAT,

Ben kendimi uzun yazan ve bu yüzden yazdıkları pek okunmayan biri olarak biliyorken, siz maşallah beni süratle solladınız.

Yazınız sn. AKTAR' ın geçmişte yaptığı, görünmeyen ve bilinmeyen bir çok çalışmasından sadece biri.
Ama okunmadıkları için bilinmiyorlar, öyle değil mi?
Oysa böylesine önemli konular birinci elden (-temsilcilerce-) okunmalıdır.
Ne yazık ki sizin de defalarca yazdığınız, sorunları işaret ettiğiniz gibi sorunların ana sebeplerindendir; okumamak, araştırmamak ve kendini geliştirmemek. Belki de toplumsal bir özelliğimizdir.
Oysa seçtiğimiz ve içinde olmak istediğimiz asli görevin mevzuatıdır, birinci derecede bilinmesi gereken konulardır bunlar.

Sonuçta benim de bu ÖSF sayfasına koymak istediğim bir yazıydı.
Ama uzun diye yazmadım, kopyala-yapıştır yönteminde de teknik olarak yazı ve imla bozuklukları oluşuyordu yapamadım.

Ama sizin de gayretinize tanığım son zamanlarda. Birliktelik ve toplumsal anlamda olumlu yapılanma belirtileri alıyorum yazılarınızda. Forumda uzun zamandır görmemiştim.

Ayrıca teşekkür etmek istedim.

Sağlıcakla kalın.
- MATRANÇ -
Ara
Merhabalar...
Öncelikle ŞAHMAT rumuzlu kullanıcının söylediği gibi ÇORUM sadece örnek.Bir çok ilin sorunu da buna benzer.
Burada İl birinciliğiyle ilgili olarak yazmıştım.Oda ÇORUM'daki diğer olaylar için bir örnekti.
Burada yazmış olmasaydım İl birinciliği yapılmayacaktı.Sayın Taşan'ın duyarlılığı sayesinde ileri bir tarihe ertelenmişti.
Çorum'da ki sorun il temsilcisinin satrancı önemsememesidir ve satrancı bir spor olarak görmemesidir.Peki neden bütün ısrarlara rağmen bırakmamakta direniyor?
İl temsilciliği kadrolu bir iş olmasa veya resmi bir görev olmasa bile bir itibarı vardır.Bu itibarı da çeşitli yerlerde kullanılabiliyor.

corum.tsf.org.tr ye girdiğimizde yıl başında 2 turnuvanın yapılacağını görüyoruz.
1.turnuva Yaş grupları ve tur zamanları

1. Tur Eşlendirmesinin duyurulması 15;30
1. TUR 30 Aralık 2013 Pazartesi 16;00
2. TUR 31 Aralık 2013 Salı 11;00
3. TUR 16;00
4. TUR 01 Ocak 2014 Çarşamba 11;00
5. TUR 16;00
ÖDÜL TÖRENİ 01 Ocak 2014 Çarşamba Yarışma Bitiminde

Buda il birinciliği

Kayıt Kontrol Yapılması

28 Aralık 2013 08;00-10;30
Teknik Toplantı 10;00
1. Tur Eşlendirmesi 10;30
1. TUR 11;00
2. TUR 16;00
29 Aralık 2013
3. TUR 10;00
4. TUR 16;00
30 Aralık 2013
5. TUR 10;00
6. TUR 02 Ocak 2014 18;00
7. TUR 03 Ocak 2014 17;00
Ödül Töreni 03 Ocak 2014
Yarışma Bitiminde

Şimdi iki turnuvaya katılmak isteyen oyuncu nasıl katılacak turnuvaya.

Ayrıca bu il birinciliği de benim bahsettiğim 10 kişiye 10 hakemli turnuvalara bir örnek daha olacak sanırım

turnuvaya kayıt yaptıranlar.Ve en katılım fazla 30 olacak gibi oda zorda
http://corum.tsf.org.tr/turnuva-kayit-fo...orm&tid=41

ve aynı sitede hakem listesi.

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU
ÇORUM SATRANÇ İL TEMSİLCİLİĞİ HAKEM GÖREVLENDİRME BİLDİRİMİ
TURNUVA ADI 2013-2014 TÜRKİYE KUPASI
ÇORUM İL BİRİNCİLİĞİ SATRANÇ TURNUVASI
TARİH 28 ARALIK 2013 ? 03 OCAK 2014
İL ? YARIŞMA YERİ ÇORUM TEVFİK KIŞ KAPALI SPOR SATRANÇ SALONU
İLETİŞİM ( İL TEMSİLCİSİ ) HÜSEYİN KARAKUŞ 0 530 770 65 19

ADI SOYADI
İLİ
SINIFIGÖREV YERİNDE BULUNACAĞI TARİH GÖREV ÇEŞİDİ
1 NECATİ ŞAHİN ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 BAŞHAKEM
2 ABDULLAH TUNCAY ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 BAŞHAKEM YRD
3 SEMA BÜYÜKBAŞ ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 BİLGİSAYAR
4 NURDOĞAN AKMAN ÇORUM ADAY HAKEM28.12.2013 BİLGİSAYAR
5 İDRİS YAMAN ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 HAKEM
6 HAYRETTİN KAYNAR ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 HAKEM
7 NECATİ ÇAMİÇİ ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 HAKEM
8 AHMET DAĞCI ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 HAKEM
9 SAİM BİCİ ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 HAKEM
10 ERHAN ÇİFCİ ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 HAKEM
11 ADNAN TOPAKKAYA ÇORUM ADAY HAKEM 28.12.2013 HAKEM
12 HÜSEYİN KARAKUŞ ÇORUM İL HAKEMİ 28.12.2013 GÖZLEMCİ HAKEM
Ara
Sayın Taşkın bey bizler satranç sporcunun gelişmesi için elimizden geleni yapmanın gayreti içinde olmalıyız, zaten böylede olmalı.

İlk defa bu kadar uzun bir yazı yazdım. Sizinde takdirinizden dolayı memnuniyet duydum. Yazımı uzun yazmak istemezdim ama Sayın Tahsin Aktar beyin yazısını herkesin özellikle il temsilcilerinin okumasını istedim.

Aslında Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta şudur;

İl Temsilcileri başlığı altında Çorum ilinin adı geçtiğinden bu ili örnek vermek zorunda kalıyorum.

Eğer ben çorum ilinde yaşamış olsaydım il birinciliğine katılma şansım olamazdı neden mi?

Birinci nedeni Pazartesi saat:10:00 a 3 tur oynanacak bir çalışan veya bir öğrenci bu tura nasıl katılacak burası hiç düşünülmemiş

Yarışma yerine harita üzerinden baktım. Şehirin olduğunca uzağında her hangi bir alış veriş merkezide yok etrafında. Sabah tura gelen bir sporcu yanında öğlen yemeğinide getirmek zorunda galiba, tam emin değilim.

Bir sonraki tura kadar sporcuların eğer şehir merkezine veya evlerine gitmesi gerekiysa git gel olayı yapması lazım, yada turnuva alanında bekliyecekse 3-4 saat gibi bir zaman zarfında yanında getiriyorsa bir gazeteyi hatim etmesi lazım. Diğer tur başlayıncaya kadar.

PERŞEMBE VE CUMA GÜNLERİ BİR SPORCU YARIŞMA YERİNE GİTMESİ İÇİN ÖĞLEDEN SONRA İŞ YERİNDEN VEYA OKULDAN İZİN ALARAK YADA DEVAMSIZILK YAPARAK YARIŞMALARA KATILMASI GEREKİYOR.

Ayrıca pazartesi sabahı il birinciliği akşam ise Küçükler il birinciliği var bu nasıl oluyor her iki turnuvada da aynı hakemler görevli.

ilin web sayfasına baktığımızda şunu görmek mümkün
[color=red]İL BİRİNCİLİĞİ [/color]28 ARALIK CUMARTESİ
1 TUR 11:00
2. TUR 16:00
29 ARALIK PAZAR
3. TUR 10:00
4. TUR 16:00
30 ARALIK PAZARTESİ
5. TUR 10:00
02 OCAK PERŞEMBE
6. TUR 18:00
03 OCAK CUMA
7. TUR 17:00

[color=red]KÜÇÜKLER İL BİRİNCİLİĞİ[/color]
30 ARALIK PAZARTESİ
1. TUR 16:00
31 ARALIK SALI
2. TUR 11:00
3. TUR 16:00
01 OCAK ÇARŞAMBA
4. TUR 11:00
5. TUR 16:00
AYNI PROBLEMİN KÜÇÜKLER İL BİRİNCİLİĞİNDE DE DEVAM EDECEĞİNİ GÖRMEKTEYİZ.

BU YARIŞMALARIN HEMEN ARKASINDAN DA
OKULLAR ARASI SATRANÇ TURNUVALARI BAŞLIYOR
PEKİ BU İLDE KÜÇÜKLER VEYA YILDIZLAR LİGİ NEDEN YOK?
DİĞER İLLER KÜÇÜKLER VE YILLIZLAR LİGİNİ YAPIYOR

BURADA YAZILANLARA GÖRE ELBETTE BÖYLE TURNUVALARA KİMSE COCUĞUNU GÖNDERMEZ VEYA KENDİ KATILMAZ.
İŞ BÖYLE OLUNCADA 10 SPORCUYA 10 HAKEM GÖREVLENDİRİLMİŞ OLUR.

BEN BURADA YAZILANLARA BAKTIĞIMDA ARTIK İL TEMSİLCİSİNİN SATRANÇ SPORUYLA UĞRAŞACAK TAKATİNİN KALMAĞINI ANLIYORUM. EĞER YAPMAYACAKSA YERİNE YAPABİLECEK BİRİNE BIRAKMALIDIR. KENDİSİNİ TÜRKİYENİN GÜNDEMİNDEN KURTARMALIDIR.

ÇORUM İL TEMSİLCİSİNİN BU PROBLERE ACİLEN ÇÖZÜMLER ÜRETMESİ LAZIM.
EĞER YALNIZ KALIYORSA İLİNDEKİ ARKADAŞLARINDAN YARDIM İSTEMELİ TOPLANTILAR YAPMALI ÇÖZÜM ÜRETME ÇALIŞMALARINA GİRİŞMELİDİR.
HELE HELE BİR İLDE 17 YILDIR GÖREV YAPIYORSA ELBETTE BİR ÇEVRESİDE VARDIR. ÇEVRESİNDEN FAYDALANARAK TURNUVALARA SPONSOR BULABİLİR ÖĞRENCİLERİ VE BÜYÜK SPORCULARI YARIŞMAYA ÇEKEBİLİR.
YARIŞMALARDA SADECE MADALYA VERMEK DOĞRU DEĞİLDİR.
Ara
Sayın ŞAHMAT yazmış olduğunuz yazılarda haklısınız, özellikle Sayın Aşkın beyin yazılarını dikkatle okurasınız il temsilcilerin bazı mesajlar vermek istediğini anlarsınız.

Bana şunu olabilirsiniz!

1) Bu formu kaç il temsilcisi okuyor?
2) Eğer okuyorlarsa kaç il temsilcisi bu tavsiyelere kulak asıyor?

bu sorulara şu cevabı verebilirim. Özgün Satranç Formunu bilen kaç satranç il temsilcisi var bilmiyorum. Mutlaka bilenlerde burada yazılanları takip ediyorlardır. İş tavsiyelere gelince bu onların sorunları isterlerse uygulayabilirler isterlerse uygulamazlar.

Asıl ben şunu bekliyorum bu başlık altındaki adı geçen il temsilcisinden.

Bu kadar ili ve kendileri hakkında yazılar yazılmasına rağmen o ilde görev yapan ne il temsilcisi nede kurullarda görevli arkadaşların cevap vermeme lüks göstermeleridir.

Bu nedenden dolayı akla ilk önce şu geliyor. Demek ki bu ilde olup bitenler gerçekten de oluyor.

Bu konuda haklımıyım haksızmıyım zaman gösterecek.

Aşkın beyin üstüne basa belirttiği şu parağrafı bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

[color=red]" Ancak beklentim şudur ki, tüm illerimizde topyekun, her kesimden satranç için yaşayan insanların, başlangıçta gönüllülük esasına dayalı görev alarak, özlenen sistemleri kendileri oluşturmalıdır." [/color]

Gerçek şudur ki satranç il temsilciliği bir gönüllülük esasından ibarettir, her hangi bir maddi getirisi yoktur. Tek getirisi ünvan getirisidir.

Sayın Hüseyin KARAKUŞ çorum il temsilcisi olduğu gibi ÇORUM, YOZGAT VE SİVAS illerininde bölge temsilcisidir.

Birde bu illerdeki il temsilcilerden bilgi almak gerekmektedir. Acaba bölgesindeki illerle kaç kez iletişime geçmiştir veya ziyarette bulunmuştur.
Federasyonumuzun sayfasına baktığımızda bölge temsilcilikleri ile ilgili haberleri ara sırada olsa görüyoruz.

Adı geçen illerdeki arkadaşlar bölge temsilcilerini kaç kez görmüşlerdir?

İşte iş burada başlıyor, hakkında yazılar yazılan çizelen kişinin burada bu sorulara cevap vermesi gerekiyor.

Eğer cevap verme cesareti gösteremiyorsa, ŞAHMAT arkadaşımızın dediği gibi 17 yıldır görevde bulunan bir kişinin artık yapacak hiç bir şeyi kalmamıştır.

WADEF ARKADAŞIMIZ YAZISINDA ÜSTÜNE BASA BASA ŞUNU ŞÖYLÜYOR

[color=blue]Resmi bir yere yazsam ve hak aramak maksadıyla yazsam rumuz kullanmazdım.Ama yazmam birşeyleri değiştirecekse yazabilirim.[/color]

buradan anlıyoruz ki; Türkiye'nin bazı illerinde olan olaylar Çorum ilinde de nüksetmiştir.

Bunun birinci sebebi ise il temsilcileridir.

Türkiye Satranç Federasyonu bir an önce bu konulara bir el atmalıdır.

Saygılarımla
B
Ara
Bizler tribünden sesleniyoruz , onlar sahada bireysel ya da takım olarak oynuyorlar.
Tabi şartlar çok daha özendirici, kişilerin bu işe ayırabildiği zaman gerçek iş zamanı olsa, satranç meslek olup tüm motivasyonu ve enerjisiyle insanlar birlikte ve örgütsel olarak kendi il-ilçe içlerinde bağımsız olarak bu işe kanalize olabilseler sonuçlar çok daha farklı ve verimli, denetimler daha gerçekçi ve sorgulayıcı olabilir.
Ama satranç meslek değil! Bakın söylüyorum gönüllülük esasına göre yürüyor. Ama bu şartlarda bile çok daha iyisinin yapılabileceğini biliyorum.
Çünkü programı olan insanlar başarıya imza atarlar. Programı olmayan insanların ise her zaman bir mazeretleri vardır.

Ben 80 li yıllarda doğuda bir çok ilde çalıştım, gezdim. Nerede bir satranç merkezi varsa aradım buldum. Ama günümüzde özellikle bu illerimizin bir kaçı hariç durum ne yazık ki aynıdır. Hala kahvelerde oynanır. İnternette bu işe, satranç camiasının oluşumuna sekte vuruyor olabilir.

Ama bunlar mazeret olamaz!

Göreve kimse kimseyi zorla getirmiyor. Ama bazı ilişkiler ne yazık ki ahbap çavuş ilişkileri niteliğinde ve "bu pasta bizim" anlayışı hakim.
Çok yanlış.
Etrafında toplanılacak ve desteklenecek bir il temsilciliği olmadıkça, insanlar zaman ayırdıkları bu işin kalitesini zorlamadıkça, yasal mevzuat ve haklar bilinmedikçe ne yazık ki bu duruma tanıklık etmek zorunda kalıyoruz.

Hani İl Temsilcilikleri Kapatılsın deniyor ya...

Hayır!
Bu, satrançta taşların kutuya konmasıdır.
Bu, maçtan önce anlaşmalı kayıptır.
Bu, çözüm değildir!

Çünkü HERŞEY BİTSE BİLE ZAMAN DEVAM EDİYOR.

Talep var, insanımız da var. Ama aksamaları bilmek ve çözmek durumundayız.

Satranç için...

Doğru kişileri bulmak, doğru yönetimi kurmak ve doğru planlamaları yapmak gerek.
Kaçmak, kapatmak en kolayı. İçinde mücadelesi bu kadar ağır basan bir oyunun; hele bir satranççının söylemi olamaz bunlar!

Yarın kim seçilirse seçilsin, programlarında, seçim bildirgelerinde Çorum ne olacak?
Yine insanlar görev için aranıp bulunmayacak mı?
Yoksa Çorum satranç haritasından silinecek mi?

İÇİNDE OLMAK GEREK.
- MATRANÇ -
Ara
anand Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bana şunu olabilirsiniz!

1) Bu formu kaç il temsilcisi okuyor?
2) Eğer okuyorlarsa kaç il temsilcisi bu tavsiyelere kulak asıyor?
Soruları şöyle sorsak:

1) İl temsilcileri bu forumu okumak zorunda mı?
2) İl temsilcilerine talimat veya tavsiye niye özel bir forumdan verilsin?

Bu yapıya niye karşı olduğumu bıkmadan yine söyleyeceğim ama madem ucu TSF'ye bağlı böyle bir yapı var, onlara hitap noktanız da TSF web sitesi olmalıdır.

O yüzden ben bu başlığı etik dışı buluyorum. İl temsilcisi yarı resmi bir makamdır, onlara hitaben yazılacak talimat veya yönlendirmeler de TSF web sitesinden olmalıdır.

Ama burada amaç, TSF'nin bünyesinde özgür bir ortam istememesi, bundan korkması; sonrasında da bağımsız mecrada insanlar bir araya gelince oraya nüfuz etmek istemesidir.

O yüzden bir Akif Beki tayin edilmiş ve yapabildiği kadar propaganda, telkin, reklamla kamuoyu oluşturulmak istenmiştir.

Tabii bu arada yaramaz çocuklara bulaşma, ciddi başlıkları polemiklerle sulandırma, daha da ciddi başlıkları alta düşürmek için ilgisiz başlıklar açma görevlerini sayabilirsiniz.

İl temsilciliğine karşıyım. Ama varsa ve TSF tarafından bu temsilcilere bazı talimatlar verilecekse toplantı yapılır; özel yazılır; TSF web sitesinden yazılır veyahut yerinde işlem yapılır.

Tabii tüm bunların hiçbiri 17 yıl görevde kalmayı başarmış ve yegane becerisi 15 hakemli turnuva düzenlemek olan birini açıklamaz. 15 hakem -hadi utanmadan söyleyelim- yolsuzluktur, açıktan iltimastır.

İl temsilciliklerinin kapatılması fikri tuhaf geliyorsa şöyle bir çözüm üretelim: Satrançta kalkınmış ülkeleri yazalım, hangisinde böyle bir model varsa işaretleyelim.

Çok samimiyim, varsa Moskova İl Temsilcisi, St. Louis İl Temsilcisi, Yeni Delhi, Tonsberg İl Temsilcilerini falan buraya davet edelim; nasıl bir program, plan ile kalkınıyorlar; Nakamura, Grischuk, Anand, Carlsen, için geçmişte nasıl bir model oluşturmuşlar bize anlatsınlar.

Bu sistem sadece Türkiye'de var. Defolu, bürokrasiye hizmet eden ve doğal olarak satranç oynayanla çelişik. TSF kadar süfli. O yüzden elde edilen üretim ELO bildirimini yapamayan uluslararası hakemle, iç Anadolu'da küçük bir ilimizde çocuk turnuvasına 15 hakem veren temsilci.

Yine o yüzden İstanbul'da belediyenin düzenlediği bir turnuvayı o belediye 2 gün kala kafasına göre iptal ettiğinde koca il ltemsilcisinin varlık nedeni sadece web sitesinde satranç oyuncularına "gelmeyin" demek oluyor (Katibim Turnuvası http://www.istanbul.tsf.org.tr/turnuva-h...i?start=55 )

İl temsilcilikleri kapatılmalı. Zira çoğu zaten kapalı.

dipnot

1) Üniversite öğrencileri için belli not ortalamasını tutturmak ve belli bir ELO üzerine çıkmak şart koşularak burs verilebilir.

Örneğin 2100 -2300 arası bir burs; FM, IM ve GM olanlara kademelerine göre daha iyi imkanlarla bir başka burs düzenlemesi gibi. Bu TSF bütçesinden karşılansa, bu ülkede altyapı patlar.

Öğrenci derslerine asılır, satranca yönelir ve sosyal açıdan ciddi bir fayda sağlar. Anlatılsa, buna daha üst düzeyden de hatta özel sektörden de destek gelir.

2) İl temsilciliği kalkınca bu ülke batmaz, merak etmeyin. Sistemi satranç merkezleri, sponsorlar ve dernekler üzerine yeniden inşa etmek gerekir. Geçmişte Suat Atalık'ı, İlhan Onat'ı, Nevzat Süer'i günümüzde de değerli birçok oyuncuyu il temsilcileri bulmadı. Hepsi derneklerden çıktılar.

3) TSF'de onlarca kurul var. Bu forumda tartışılan herhangi bir konuda daha bir rapor hazırladıkları görülmüş değil. İl temsilcileri keyfi atanan, keyfi görevden alınan kişiler. Bu demokratik mi, sağlıklı mı, faydalı mı en küçük bir fikir, analiz, rapor yok. Olmayacak da Big Grin
Ara
Değerli arkadaşlar,
Forumda yazma sebebim ilk günden bu güne değişmemiştir.
ÖSF da, tıpkı diğer tüm üyeler gibi, tamamen kendi irademle yazma kararı almıştım. Kimseden ne bir talimat ne de bir öneri üzerine yazmıyorum.

TSF' nun önceki forum sürecinde yazmayı çok arzu etmeme rağmen talihsiz bir hastalıkla mücadele sürecimde buna fırsat bulamadım. Orada da çok düzeyli, yerinde yazıların yanı sıra ve çok seviyesizce üslup bozuklukları, kişisel çekişmeler vardı. Önceleri sadece okurken zamanla uzaklaştım. Sonra da forum kapanmıştı.

Ancak 5.Kasım. 2012 de sn. Cengiz KELEŞ' in seçim sonrası konuşmasıyla ÖSF na katılma kararı aldım. O konuşmayı sıcak ve samimi bulmuştum. Yeni seçilenlere başarı diliyordu. Fırsat bu fırsat dedim ve TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE YENİDEN YAPILANMA DÜŞÜNCESİ ile yazmaya başladım.
TSF de henüz fahri ya da resmi bir görevim yoktu. Düşüncem de yoktu.
Ama çok sonraları çok eski İzmir' li bir dostumun davetini kıramadım.

Görevlendirme gelince de yapmamız gerekenleri ve yapılanları elbette satranç camiamızla paylaşma gereği duydum. Ama istediğim nitelikler sahip bir sayfamız ne yazık ki yoktu.
Bu gün ise TSF Eğitim Kurulu sayfamızın hayata geçmesi için son toplantılarda aldığımız karar ile yakında bu sayfaya kavuşacağımızı sanıyorum.
ÖSF da yazmamın en öncelikli sebeplerinden birisidir, toplumla bütünleşebilmek. Tabanın sesine kulak verip çalışmalarımızda olabildiğince yön tayininde bulunmasını sağlamak...
Bunları daha önce de açıklamıştım.
Ve bugüne gelene kadar hakkımda olur olmaz bir çok iftira, yalan -yanlış yakıştırma, aşağılama , küçük düşürme, bazen alaycılıkla hedef gösterme girişimleri oldu, bugünde devam etmektedir.
Allah onlardan razı olsun!
Çünkü ortaya bazı gerçekleri çıkarmama yardımcı olmaktadırlar farkında olmadan.
Çünkü olmamış bir şey, onlar tarafından olmuş gibi gösterilme çabasıyla bu satırlarda tarih, gün ve saat belirlemesiyle yerini almıştır.

Bu satırları yazmamın en önemli sebebi, olayı kendi bireysel çekişme boyutuna çekmek değil, hakkımda yazılanların ve alakasız iddiaların yine bu sütunlarda tarafımdan kanıtlanması amaçlı olmasıdır.

Kendisine anladığı dilden hukuk yoluyla cevap vermek isterim.
İspatlayacağım her bir konu için benden değil, çalışanlardan ve toplumdan özür dilemesini talep edeceğim.
İSPATLAYAMADIĞIM HER KONU İÇİN DE GEREKENİ HER ORTAMDA ,RESMİ ve ÖZEL OLARAK YERİNE GETİRECEĞİM!

(Devam edecek)
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi