Türkiye Gençler Şampiyonası Nasıl Bu Hale Geldi?
2013 Türkiye Gençler Şampiyonası sonuçlandı..

http://gencler2013.tsf.org.tr/

Her şeyden önce, başta dereceye giren sporcular olmak üzere, tüm katılımcıları, turnuvada görev alan hakemleri ve katkı sağlayan diğer çalışanları kutluyorum..

2013 Türkiye Gençler Şampiyonası ile ilgili bazı istatistikler paylaşmak istiyorum:

Katılımcı sayısı: 60

ELO'lu sporcu sayısı: 30 (28'i 2000 rating altında)

En yüksek ELO'lu sporcu: 2092 rating

45 sporcunun lisansında İstanbul yazıyor, 15 sporcu ise başka iller adına kayıtlı.. Başka illerden lisans çıkartmış sporcuların pek çoğu da İstanbul'da konaklıyor diye biliyorum.. Mesela bir Antalya kulübünde satranç oynuyorsanız, İstanbul'da yaşasanız bile lisansınızda "Antalya" yazıyor olması lazım(yanlışım varsa düzeltin)..

Yani Türkiye Gençler Şampiyonası'na şehir dışından katılım ya yok, ya da yok denecek kadar az.. Hal böyleyken İstanbul'dan katılım durumu da ortada..

Peki, geçmişte aynı yaşlardaki sporcular için en prestijli turnuvalardan biri olan Türkiye Gençler nasıl bu hale geldi?

Tarihler mi uygun değildi?
İmkanlar mı?
Ödüller mi?

Yetersiz olan neydi?

Bu turnuvanın yeniden aktif hale gelmesi, Ateş Ülker Hoca'mın senelerdir söylediği "piramidin ortası"na yönelik önemli bir yatırım olacaktır..

Bu turnuvayı kaybetmeyelim..

Hatta bundan 4-5 sene önce minikler/yıldızlar/gençler ve "yaş grubu" turnuvası saplantılarından kurtulmak adına; il düzeyinde gençler şampiyonaları yapılması yönünde talepte bulunmuştum ve o dönem Abidin Ünal Hoca'mın ve il temsilcimizin desteğiyle Antalya Gençler Şampiyonası düzenlenmişti..

Şu anda pek çok ustanın bu turnuvalarda yetiştiğini biliyoruz..

Bu konuda neler yapılabilir?
Türkiye Gençler neden bu hale gelmiştir?
Ara
Tespitler çok doğru... İlgili kurullarca konu incelenmeli ve "neden böyle oldu?" tarzındaki sorulara cevap bulunmaya çalışılmalıdır.
Ara
Selamlar,

Öncelikle bu turnuvanın tekrardan başlatılmasında emeği olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye Gençler Şampiyonasının tekrardan hayata geçeceğini duyunca çok mutlu oldum ve çevremdeki tüm genç arkadaşlara bu haberi iletip onları bu turnuvaya girmeleri için teşvikte bulundum...

Fakat ne yazık ki turnuva çok apartopar yapıldı. 7 Mayıs tarihinde turnuvayı öğrendim...16 Mayısta son başvuru tarihiydi. Duyuru aralığı çok kısaydı ve okullarında açık olması eklenince konuştuğum bütün genç sporcular katılamayacağını söyledi...

Bence tek sebep budur bu turnuvada az kişinin olmasının...

Yazın yapılabilseydi bence Türkiye Şampiyonasını bile sollardı bu turnuva.Seneye de sollayacağından eminim.
Salepçi'nin düşüncesi doğrudur.Esasen Gençler Birinciliği birkaç yıl önce FİDE nezdinde gözden düşmüştü.Satrançda ilerlemiş ülkelerin yaklaşımları,beklentileri bizimkilerden farklıdır.Bu gözden düşme nedenleri arasında bana göre Büyükustaların çok erken yaşlarda yetişmesi de vardır.Geçici süre de olsa 20 yaşaltı turnuva yapılmasına gerek olmadığı düşünülmüştür.Yarışma şimdi tekrar eski önemini kazanmıştır.Gelecek sene 19 Mayıs Pazar gününe raslamıyorsa tatil günlerinden daha fazla yararlanmak imkanı da doğacaktır.Gençler Birinciliğinin Türkiye için 2 yararı vardır: 1.Oyun sayımızın artması ve çekişmeli mücadeleler sergilenmesi için iyi bir fırsattır.2.Yaş gruplarında yaş ilerledikçe katılımın azaldığı bilinmektedir.Çoğunlukla haklı nedenlerle Satrançdan uzaklaşmakta olanları bu yarışma ile yeniden kazanabiliriz.İnşallah Hatay'da yapılacak olan Dünya Gençler Birinciliğine mümkün olan en fazla oyuncu ile katılırız.Bazı takım yarışmalarının ve Açık turnuvaların Gençler için çok yararlı olacağını düşünmüyorum!Ama Avrupa ve Dünya Yaş Grupları veya Gençler Birinciliklerinin "bireysel" olmak koşulu ile yararlı olacağını sanıyorum.Bu görüşüm 10 senedir değişmemiştir!"Türkiye birçok turnuvayı düzenlesin" şeklinde bir fikri savunmuyorum!Ama Dünya Gençler Birinciliği'nin Hatay'da yapılacak olması güzel bir fırsattır.
Ateş Ülker
Ara
Dünyada genç büyükustaların seviyesinin yükelmesi uluslararası ölçekte bu şampiyonayı biraz gözden düşürdü. Garry Kasparov, Vishwanathan Anand, Anatoly Karpov, Boris Spassky dünya gençler şampiyonu olmuşlar vakti zamanında, ama artık bu durum geçerli değil. Son 10-15 yılda ilk 10 görmüş dünya gençler şampiyonları Levon Aronian ve Şehriyar Mamedyarov. İlk 10 seviyesine çıkabilecek bir de Vachier-Lagrave ve Dmitry Andreikin olsun. Magnus Carlsen, Hikaru Nakamura ve Sergey Karjakin bu şampiyonayı kazanmayı öncelik belirlemediler kendileri için.

Türkiye'de durum farklı. Bu turnuvaya çok ciddi bir ihtiyaç var. Eminim ki bu turnuvanın düzenlenmesi için girişimde bulunanlar bu seneki sorunun farkındadır. Sanıyorum önümüzdeki yıllarda takvimde daha iyi bir yerde olacaktır. Örneğin, temmuz ayında ligleri takip eden dönem...

Benim vakti zamanında dergilerden okuma şansı bulduğum gençler şampiyonaları bugünkülerden çok daha kuvvetliydi. Yalnız şunu da unutmayalım. Artık Türkiye'ye oyuncu veya antrenör olarak gelen büyükustaların kabul ettiği bir gerçek var, Türkiye'de oyuncuların reytingleri genel olarak seviyelerine göre düşük. Ayrıca genel satranç seviyesi de artan kaynaklar sebebiyle bütün dünyada yükseliyor. Bu açılardan reyting ortalaması aldatıcı olabilir. Bence bu açığı kapatma adına iyi bir fikir. Federasyon, bence bu organizasyonu kaybetmemeli, çok büyük bir yük getirdiğini de zannetmiyorum.
Ara
Federasyonumuzun Denizli’de 6.7.2013 tarihinde düzenlemiş olduğu son yönetim kurulu ve genişletilmiş başkanlar kurulu toplantısına katıldım.

Sayın Gülkız TULAY diyor ki;

“ -Yıllardır çeşitli sebeplerle organize edilemeyen Türkiye Gençler Şampiyonası'nı bu yıl takvimimize ekledik ve Mayıs ayında İstanbul'da düzenledik. Ancak böylesi önemli bir şampiyonayı yeniden kazanmanın getirdiği heyecan ile sürecin istenmeden de olsa çok hızlı geliştiğinin hepimiz bilincindeyiz. Bu kararı çok hızlı bir şekilde uygulamaya koyarak gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik haftasına denk gelen zamanda bu şampiyonada yer almalarını önemsedik. Bizce önemli olan bu adımı bir şekilde atmış olmak idi. Gelecek yıl bu şampiyonayı gençlerimiz için en uygun zamanda gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yapacağız.”

Bu yorumda katıldığım birkaç olumsuz tespit vardır;
1- Gençler Türkiye Satranç Birinciliği’ nin programa geç konması,
2- Organizasyonda acele edilerek kalitenin ve katılımın düşük olması.
3- Turnuvanın zamanlaması.

Ancak tüm bunların en yetkili ağızdan kabulü kanımca en önemli gelişmedir!

Yönetime bu konudaki görüşlerimi aynen şu şekilde aktardım;

“- Gençler ligi düzenleme çalışmaları, adına yakışır bir biçimde olmalıdır. Gençler bizim için asla vazgeçilmezdir. Onları biz yetiştirdik. Çocuklarımızı ve geleceğimizi onlara devredeceğiz. Onlar hayatın içinde her şeyin en iyisine layıktırlar! Küçüklerimize bu ufku gösterebilmeliyiz.”

Sevgili arkadaşlar,
Gerçekten de bu son derece ciddi konuya el atmak zaten temel görevdir!

Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulu adına konuşmuyorum!

Ama yönetimi bu kararlılıkta gördüğümü söyleyebilirim.

Sevgi ve selamlarımla…
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Hocam, bu değerli paylaşımınız için sağ olun, bizi bilgilendirdiniz..
Gülkız Hanım'a da ayrıca teşekkürler.. Bir yanlışı düzeltmek için, önce ortada bir yanlış olduğunu kabul etmek gerekir, Gülkız Hanım da bunu yapmış. Var olsun..

Yalnız bir ufak eleştiride daha bulunayım..
Bu tür gelişmeleri sizler gibi gönüllüler bizlere forumdan aktarmasa haberdar olamayacağız. Gülkız Hanım böyle haberleri, bizlere doğrudan köşe yazılarında vs. aktarabilirse daha iyi olur. Biz de birinci ağızdan öğrenmiş oluruz.. (Söyledi ve ben kaçırdıysam bağışlayın)

Gülkız Hanım'ın geçmişten ders çıkarıp, pek çok konuda bizi ileriye götüreceğine inanıyorum, ümitliyim..

En azından bizleri dinlediğini biliyoruz..

Dinlemek/Anlamak/Uygulamak..

İlk ikisinde, Gülkız Hanım'la bir sorun yaşanmayacağı çok açık; bir de bazı uygulamalar gözden geçirilirse satrançta pek çok şey değişecektir.. (Bilhassa yaş grupları konusu, uzun uzun tartışmıştık..)

Eski Bey'in zamanında ne dinleniyor, ne de anlaşılıyorduk..

Şimdi en azından ümitliyiz..
Ümit güzel şey..

Gülkız Hanım'a ve ekibine kolaylıklar diliyorum..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi