Türkiye'den 2700 ELO Üstü Bir Satranççı Ne Zaman Çıkar ?
Muzaffer ŞEKERLİ:

“…benim peşimde olduğum konu öğretmen zihniyeti camiamıza hakim olmuş vaziyette.işte bunu sizinlede tartışırım. şimdi eğitim fakültelerinde 28 saat satranç dersi alanlara 1. kademe antrenörlük belgesi verilme hazırlığı var . allah aşkına 28 saatte kim ne kadar satranç öğrenecek . yani 1 ayda kim ne öğrenecek…”
28 hafta,56 saat.
Bu program üniversitelerimizde yarıyıl olarak okutuluyor. 14 hafta 1. Yarıyıl,14 hafta 2. Yarıyıl, toplam 28 hafta 56 saat. Yine bazı üniversitelerde bu ders 3 saat seçmeli ders olarak okutuluyor. Örneğin benim ders verdiğim Kocaeli Üniveritesinde iki yarıyıl yani bir dönem 14x3saat x 2 yarıyıl = 84 saat . Bu süre 1. Kademe antrenörlük kurslarının yaklaşık 3 katı eder. Ama iki çalışmayı içerik açısından farklı olduğu için kıyaslayamayız.
Üniversitelerdeki ders satranç temel kültürü ve eğitimini vermeye yöneliktir. İçinde eğitim psikolojisi, sporcu antrenman bilgisi, öğretim teknikleri, beyin parametreleri, spor tarihi, sporcu beslenmesi gibi temel alan bilgileri zaten farklı derslerde alındığı için geriye sadece satranç temel eğitim bilgileri ders süresi kalır ki bu sürede zaten ANTRENÖR EĞİTİM ÇALIŞTAYI’ nda görüşülen ve kararlaştırılan yeni sürelere yakın ve uygun sürelerdir.
Tabi bu 1. Kademe içindir. Antrenörün ilerlemesi ve istenilen aşamalara ulaşabilmesi için önünde daha 4 aşama vardır.
Muzaffer ŞEKERLİ :

“… ama karşımızda öyle bir zihniyet var ki temel eğitimin sadece okullarda verilebileceğini söylüyor. ona göre düşünüyor ,bütün öğretmenlerede 1. kademe antrenörlük belgesi vermek istiyor. bu benim kabul edemeyeceğim bir zihniyettir. eğitimin en temel anlayışı olan ''bilen bilmeyene öğretsin'' gerçeğini tersine döndürüyor ve '' bilmeyeni bilene öğretmen'' yapıyor. tek amaç bütün öğretmenler 400- 500 lira ek para kazansın…”

M.A.T. :
Ben hiçbir zaman temel eğitimin “sadece” okullarda verilmesi gereğini söylemedim.
“Satranç temel eğitimi okullarda verilmeli” dedim. Zaten sizin söylediğiniz + 1800 okullardan çıkmaz! Okullarda eğitim çağındaki çocuk, eğitim normları bilgi ve yeteneğine sahip temel eğitimcilerle 1200-1300 aralığına gelmesi bile yeterlidir. Bu aşamadan sonraki amaç çocuklarımızın eğitimci ve aile kararı ya da önerisiyle uygun eğitim merkezlerine, kulüplere ve ya özel eğitim merkezlerine yöneltebilmektir.
Bütün öğretmenlere satranç öğretmek ya da satranç antrenörü yapmak niyetimiz yoktur. Ama temel olarak sınıf öğretmenlerine satranç temel eğitim bilgisi verebilecek aşama ve yeteneğinde olmasını hedefleriz.
2200-2600 aralığındaki sporcularımızın zorunlu kalmadıkça temel eğitimde yer almak isteyeceklerini düşünmüyorum. Birkaç istisna olabilir. Sürekli bu temel eğitim düzeyinde ders veren aktif sporcularımızın oyun güçleri örseleniyor, düşüyor. Bunu çok gözledim ve kendimden de bilirim. Ama temel eğitimden de hiçbir zaman geri durmam.
Temel eğitim, sadece satranç bilgisi yeterli kişilerce verilebilir. Ama daha sağlıklısı eğitim ve çocuk psikolojisine sahip satranççılarca verilmesi çok daha uygundur. Onun için üniversitelerde öğretmen adaylarına satranç eğitimi verilir. Siz ilk maçlarında sürekli kaybederek satrançtan kopma aşamasına sürüklenen sporculara gerekli yaklaşımı gösteremez ve bunu bir antrenör olarak başkalarından beklerseniz;
NE KADAR YETERLİ SATRANÇ BİLGİSİNE SAHİP OLURSANIZ OLUN ÇOCUKLA ARANIZDA SEVGİ-SAYGI ve GÜVEN BAĞINI GÜÇLÜCE KURAMAZSINIZ!
Bunun önemini anlatmayacağım burada.
Bir de şu Muzaffer Bey,
“… Öğretmenler okullarında bu dersi zaten haftalık ders saati programında yaptıkları için ek ders ücreti almıyorlar. Ama eğer ders saatleri dışında ek çalışma olarak yaparlarsa o zaman 6 saat ders dışı olarak ek ücret alırlar. Fakat okul her ek çalışma yapan öğretmene bu şansı veremiyor ne yazık ki. Çünkü o okulda başka alanlarda da çalışmalar yapılıyor. Örneğin, spor, tiyatro, drama, müzik, resim, halk oyunları, bilgisayar vb. Ücret yönetmeliği bu tip çalışmaların hepsine birden olanak tanımıyor ne yazık ki…”
Öğretmenler toplum nezdinde farklı bir yaklaşımda bulunmayın lütfen! En azından bunu ayırın.
İYİ ÖĞRETMEN, KÖTÜ ÖĞRETMEN TARTIŞMASINA GİRMEM!
Benim de yetersizliklerim vardır elbette. Ben bu konuda tüm öğretmenleri savunmuyorum, yanlış anlamayın.
Ama öğretmenlik mesleğine kusura bakmayın söz söyletmem!

Muzaffer ŞEKERLİ :

“…1800 raitingi görmeyenlere 1. kademe antrenörlük belgesi vermeyin ..eğer birilerine 1800 raitingi görmeden belge verirseniz onlar artık kendilerini geliştiremez. ama bul 1800 raitingi al belgeyi derseniz eğitim fakültelerinde kurulan kulüpler canlanır. herkes belgeyi almak için okul satranç kulüplerinde toplanır. belgeyi alanlarda 1500-2000 arası ek para kazanma şansına sahip olur. bu da bir çok büyük ustanın öğretmenler arasından çıkmasını tetikler. nasıl doktorun öğretmenin yetişmesi kolay olmuyor ise satranç öğretmenlerinin yetişmeside kolay olmamalı…”

M.A.T. :

Büyük usta bu şekilde öğretmenler arasından çıkamaz. Büyük ustanın o
zaman gününün 24 saat değil, 48 ya da 50 saat olması gerekir. Büyük usta daha 4-6 yaşlarda kendi parıldar. 8-10 lu yaşlarda üst kategorilerde parlak başarılar gösterir, norm kazanır. 12-13 yaşından sonra da büyük mucizeler olmazsa treni kaçırır. Söylediğiniz gibi büyük usta okul satranç kulüplerinde toplanarak çıksaydı ben şu anda ülkenin en kıdemli GM si olmuştum, oysa 2000 lerde bile tutunamıyorum.
“Satranç öğretmenlerinin yetişmesi de kolay olmamalı” sözünüz bu yazınızda katıldığım tek satırınızdır.
Selamlarımla…
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 29-05-2013, 21:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 29-05-2013, 22:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 30-05-2013, 09:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 30-05-2013, 11:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: trueblueturk - 30-05-2013, 22:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 30-05-2013, 23:23
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 31-05-2013, 10:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 31-05-2013, 10:54