Satrancın Zengin Sporu Olmasından Memnunmuyuz?
Sevgili Hakan,
Ben seni tanıyorum.Senden böyle bir çağrı beklemiyordum.Bugüne kadar bu son konu dışında hiç çatışmadık.Soruyu ve benim ne düşündüğümü bana daha açık sorsan bu tepkiler ortaya çıkmayacaktı.Geç de olsa hepimiz esas soruyu anladık.Sporcunun masraflarını Federasyon karşılıyor,ama velisinin durumu kendi masraflarını karşılayamayacak durumda ise ne yapalım?Bu soru önemli sorudur.Sonuna kadar dinlerim ve yardım ederim.Kanaatım şöyledir:Uzun yıllardır aynı görüşü savunuyorum.Küçük yaş gruplarında sporcunun velisi de kafile içinde olmalı ve ona refakat etmelidir.Eğer veli sporcunun yanında ise kafilede Psikolog bulunmasına da ihtiyaç yoktur.12 yaş ve altı için başarılı sporcunun velisinin masraflarına subvansiyon sağlanabilir.Büyük yaş gruplarında ise ancak maddi durumu uygun olan veliler gelmelidir!Bu benim kişisel düşüncemdir.Düzeltilebilir.Ama küçük yaş gruplarında ister kamp ister yurtdışı yolculuk olsun sorumluluklar veli ile paylaşılmalıdır.Bunu eski deneyimlerime bakarak söylüyorum!
Sayın Velibaba,
Kim olduğunuzu tahmin ediyorum.Yazdığınız satırlar ve uslup bunu bana hemen anlatmaktadır.Siz korkmuyorsanız biz kimliği açık olanların da korkmayacağı bellidir.Bakanla görüşmek sadece velilere ve Velibaba'lara münhasır bir hak olamaz.Veliler ve Velibaba'lar bu kadar kolay Bakana çıkabiliyorsa biz de çıkabiliriz.Bunu uzun yıllar Türk Satrancının sorunlarına kafa yormuş ve 1999 da zamanın Spor Bakanına brifing vermiş bir kimse olarak söylüyorum.O brifingde söylediğim her cümle hiç değiştirilmeden kitaba basılmışsa bugün vereceğim brifingin daha ayrıntılı, daha etkileyici olması muhtemeldir.
Hakkımızda hayırlı olmayacak şey ne olabilir?Kamyon çarparsa kamyonun çarptığı yerde gladyatörün heykelini dikerler.Mahkeme kurulur ve bizi yargılarsa Hakim bize de söz hakkı verir.Bu bugüne kadar anlattıklarım arasında eksik kalanları anlatmak için yeterlidir.O mahkemede esas kararı Hakim değil satrançcıların vicdanı verecektir.Ürkütücü sözü ile anlatmak istediğim de bu mahkemedir.Çünkü hakim önce kimlik kontrolu yapacaktır.
Beni hedef almadıktan sonra kimliği gizli olanların da burada yazı yazmasına itirazım olmamıştır.Ama gerilim içindeki tartışmalara müdahele edecek kişi kimliğini açıklamalıdır.
Sayın Satrançseverler,
46 yıl mı oldu?48 yıl mı oldu?Artık tam hesaplayamıyorum.Benim en çok tartıştığım sorun bellidir.İnsanlara fırsat eşitliği sağladığımızı gösterelim.Herkese eşit mesafede olduğumuzu hissettirelim!Benim tartışmamım özü budur.Sizin en sık yaptığınız yanlış nedir?Sadece kendi sıkıntınız olduğunda sahneye çıkmaktır.Şu halde sizden --kavgaya katılın,saatlerce yazılar yazın-- gibi bir isteğim olmamıştır.Toplumu ilgilendiren meselelere katılın,bugün başkasına zarar veren olayın yarın size de zarar vereceğini unutmayın!Önemli konularda görüşünüzü söyleyin!İsteğiniz olduğunda bunu kademe atlamadan yapın!Kademe atlarsanız hem kazançlı çıkmazsınız hem de haksız duruma düşebilirsiniz.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 22-07-2013, 14:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 22-07-2013, 16:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 22-07-2013, 21:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 22-07-2013, 22:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 23-07-2013, 02:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 23-07-2013, 14:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 23-07-2013, 15:45
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 23-07-2013, 17:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 23-07-2013, 17:57