SATRANÇ ÖĞRETMENLİĞİ
Sayın Fatih Atakişi çok güzel bir konuya değinmiş, gerçekten de olaylar bu şekilde.

Ancak şunu belirtmek istiyorum.

Okullarda satranç sporununu S'inden anlamayan o kadar çok antrenör var ki, böyle olması da doğaldır. Okullarda satranç antrenörlüğü yapanların satranç sporunun kurallarından da haberleri yok, daha geçerken almayı bilmeyen satranç öğretmenliği yapıyor.

Peki neye dayanarak federasyonumuz tarafından okulları yaygınlaştırılması için Antrenör yetiştirme kurslarından dağıtılan belgelerle, peki bunlar vizelerini yapıyorlar mı? Tabi ki yapmıyorlar.

Yıl boyunca satranç egzersisi sayesinde para kazanan satranç öğretmenleri ne yazık ki ne antrenörlük belgelerini vize ettiriyorlar nede illerinde yapılan turnuvalara sözde yetiştirdikleri öğrencileri götürüyorlar.

Sizce bu reva mı?

Peki böyle bir olaya karşılık neler yapılmalıdır asıl sorgulanması gereken konu budur.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılının başlaması yakın

Soru : Satranç Derslerini verecek eğitmenler önceden tespit edilmeli ve antrenörlük belgelerinin vizelerini yapmaları sağlanmalıdır. Nasıl mı?

Cevap : Milli Eğitim Müdürlüğüne resmi yazı ile bildirilmeli satranç egzersisi açacak öğretmenlerden teslim edecekleri belgelerin yanında Vize işlemlerini gerçekleştirdiklerine dair banka dekontunun örneği istenmeli.

Soru: Satranç dersi vermeye hak kazanan eğitmenlerin en az yılda 6-7 defa yarışmalara öğrencileri ile katılmaları nasıl sağlanır?

Cevap : Yine Milli Eğitim Müdürlüklerinde satranç egzersisi yapan öğretmenlerden üç ayda bir faaliyetlere katıldıklarına dair rapor istenebilir. Federasyonu talebi üzerine

Böylece bu sorunlarda halledilmiş olur.
Kimin gerçekten satranç öğrettiği de ortaya çıkmış olur,

Sözde seçmeli ders olan satranç, ne yazık ki okullarda seçilmiyor. Sadece ders dışı etkinlik olarak kullanılıyor.

Ne zaman gerçekten seçmeli ders olacak?

Teşekkürler
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
SATRANÇ ÖĞRETMENLİĞİ - Yazar: Abidin Ünal - 26-08-2013, 20:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 27-08-2013, 07:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 27-08-2013, 09:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 27-08-2013, 17:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: anand - 28-08-2013, 20:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-08-2013, 20:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ŞAHMAT - 30-08-2013, 20:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 31-08-2013, 07:59