Avrupa Şampiyonu Kağan Aydınçelebi !
Kağan Aydınçelebi 10 Yaş Genel kategorisinde 9 tur sonunda elde ettiği 7,5 puan ile Avrupa Şampiyonu oldu.
Kendisini tebrik eder, Bu büyük başarıda emeği geçen herkesi de kutlarım.
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Bu küçük sporcumuzu, ailesini ve antrenörlerini yürekten kutlarım.
Açtığı yoldan diğerleri de gelecektir.

Ancak Avrupa, Dünya ve Olimpiyatlarda böylesi derece getiren sporcuların ÖSF ' nda da tanıtılması, başarı hikayelerinin kısa da olsa yetiştirici antrenörleri tarafından açıklanması bir çok bakımdan yerinde olur görüşündeyim.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın beyin söylediği "kısa özgeçmiş ve sporcu hakkında bilgi verilmesi"konusu çok önemlidir.Bu sporcuyu yakından bir arkadaşımız bu bilgiyi burada yazabilir.Satranca kaç yaşında başladı?Kimlerle çalıştı?Eğer varsa önceki başarıları nelerdir?Bu arada kimlerle çalıştığını yazarken çalıştırıcıların bir kısmını değil hepsinin yazılmasını rica ederim.Eski deneyimlerim bazan gerçeklerin tamamının değil bir kısmının aktarıldığını hatırlatmaktadır.Eğer bu sporcuyu tanıyan bir arkadaşımız yoksa Federasyonumuzun web sayfasının girişinde bu bilgilerin verileceğini umud ediyorum.Eğer küçük sporcumuzun notasyonu ilk öğrendiği zamandan başlayarak kimlerle çalıştığını tespit edemiyorsak bu büyük bir eksiklik olacaktır.
Çok sevindik.Ben de bu başarıda payı olan herkesi kutlarım.Sevgili Kağan Aydınçelebi'nin bundan sonraki Satranç yaşamında da başarılarının devam etmesini dilerim.
Ara
Avrupa Yaş Grupları'nda ülkemizi temsil eden tüm sporcularımızı tebrik ediyorum..

Kağan Aydınçelebi ismini ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda hep en yukarda göreceğiz..

Emeği geçen herkese teşekkürler.. Sevgili Kağan'ın bu noktaya gelmesinde payı olan her kimse onların da isimleri zikredilmeli, onlara da isimleriyle teşekkür etmeliyiz..

Nice başarılara..
Ara
Ateş Bey,

Sizin de belirttiğiniz gibi bu tip sporcularımızın başarı öyküleri elbette TSF' nun görsel elektronik arşiv kayıtlarında yer almalıdır. Bunun ne kadar yol gösterici ve örnek teşkil ederek teşvik edici olduğu ortadadır.

Ben bu girişimin "şimdilik" ÖSF' nda yayınlanmasını istedim.

Ama, biliyorum, TSF Eğitim Kurulumuzun sayfası yapılandırılıyor. En çok sabırsızlıkla ben bekliyorum bu sayfayı.

Orada çok güzel haber, öğreti ve örnek teşkil edecek çok şey yapabilecek ve yayınlayabileceğiz. O sayfanın bir bölümünü nitelikli bir şekilde camiamızın kullanımına da açabileceğiz.

Gerekli arşivde kurabileceğiz, Kağan Aydın ÇELEBİ' ler için...
Güzel ve yararlı düşüncelerimiz var.

Bu konuda yönetimdeki arkadaşlarımı ısrarla ve bıktırıcı bir şekilde deyim yerindeyse sıkıştırıyorum.

Teknik bir konudur. Umarım yakında bu çok ihtiyaç duyduğumuz sayfamıza kavuşuruz.
Selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Merhaba,

Ben Kağan'ın babasıyım.

Kağan'ın antrenörü IM Doğan Reyhan 'dır. Bundan 5 yıl önce Kağan 5 yaşında iken şehrimiz Gaziantep'de Yusuf Kürüz ile satrancı öğrenmiş ve 4 yıl boyunca kendisi ile çalışmıştır. Yusuf Bey'in yönlendirmesi ile Doğan Bey ile çalışmaya başladı. Ben çok satrançtan anlamam ama dışarıdan gördüğüm antrenörlerimiz konusunda şansımızın da yardımı ile doğru kişiler ile buluştuğumuzdur.

Dediğim gibi satrançtan fazla anlamadığımdan diğer sorularınıza (çalışma şekli izlenen yol v.s.) antrenörlemizin yanıt vermesi daha doğru olacaktır.

Kağan'ın geçmişinde ise 9 yaş Türkiye Şampiyonluğu, 8 yaş Türkiye 4.lüğü, 7 yaş Dünya Okullar (Kayseri) 5.liği, 9 yaş Avrupa Okullar (Yunanistan) 3.lüğü, 8 yaş Avrupa yaş grupları (Bulgaristan 13.lüğü) dereceleri bulunmaktadır. Ayrıca geçen sene İstanbul olimpiyatlarında Türkiye 2023 takımında (C takım) yer almıştır.

Tebrikleriniz için sizlere teşekkür ederim.
Murat Aydınçelebi
Ara
Murat Bey,
Bizleri aydınlatmanız çok güzeldi. Teşekkür ederim.

BAŞARILI İNSANLAR BAŞARILI SPORCULARI YETİŞTİRİR.
Başarının öyküsünü en iyi onlar bilir.
Ama şampiyonların da, şampiyonları yetiştirmesi ayrıca bir taktire değerdir.
Ülkemizde kendi çabasıyla bir yerlere gelebilmek ve oradan başkalarının devam etmesini sağlamak ise çok anlamlıdır. Bunun için değerli antrenörümüzü de ayrıca kutlamak isterim.

Sevgili Kağan gibi tüm yetenekli sporcularımıza yönelik bir çalışmamız olacak. BAŞARI ÜZERİNE adlı köşemizde fikirlerinizi, önerilerinizi, başarıya uzanan yolda söylemek, topluma iletmek istediğiniz her şeyi anlatabileceksiniz. Bu sayfamız hayata geçtiğinde ilk söyleşi Kağan ile ya da sizinle olabilir.

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
Murat bey,
Bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Biz neden başarılı sporcumuzun kısa özgeçmişini istedik?Herkes bazı nedenler olduğunu tahmin edecektir.Verdiğiniz bilgilerden Kağan'ın başarısında yerli çalıştırıcıların katkısının ön planda olduğunu anlıyoruz.Şu halde yerli çalıştırıcıları teşvik edelim!Yusuf Kürüz'ü ve Doğan Reyhan'ı teşvik edelim!Mutlaka Gaziantep dışında da çalışan çok sayıda antrenörümüz vardır.Onları da teşvik edelim.Planlı çalıştıktan sonra büyük başarılara imza atmak mümkündür.
Kağan,aralarında Rusya Federasyonundan 23,Ermenistan ve Ukrayna'dan 4 'er,Sırbistan'dan 7 sporcunun bulunduğu 123 kişilik bir grupta Birinci olmuştur.Bu grupta Türkiye'den de 9 sporcu oynamıştır.Kuvvet dereceleri birbirine yakın olan 123 sporcunun bulunduğu grupta Birinci olmak önemli bir başarıdır.Bu başarı onu Satranca devam etmeye de teşvik eden bir neden olacaktır.Ancak Okulu da ihmal etmemesini ve Okulda da çok başarılı olacak şekilde çalışmasını tavsiye ederim.İyi bir Eğitim,Satrançta ilerlemeyi kolaylaştırır.
Ateş Ülker
Ara
Kendisini ve bu başarılı kardeşimizde emeği geçenleri tebrik ediyor, başarıların devamını diliyorum !
H. Sertaç Dalkıran
hsdalkiran
Merhaba,

Atladığım bir nokta var, onu da eklemek, düzeltmek isterim. Kağan Tsf nin daha önce Ankara'da yapmış olduğu merkezi kamplarda, Turkuaz grubunda GM Michael Gurevich ile çalışmalara federasyonun daveti ile katılmıştır. Kendisinin de emeği bulunmaktadır Kağan üzerinde. Dağılan merkezi kamplar sonrası Mersin bölgesi kampına da davet edilmiştir ve bundan sonra GM Georg Mohr ile de federasyon kampına devam edecektir.
Ara
Murat Bey, merhaba.
Bu süreç içinde Kağan için soruyorum, yaklaşım açısından Kağan' da en çok iz bırakan antrenör kim oldu? Amacımız isim bazında birilerini ön plana çıkarmak değil.Bu sizin özelinizdir, cevaplamasanız da saygı duyarım, anlarım. öm ile de uygun görürseniz yazabilirsiniz bende kalır.
Ancak;
Bu soruları sormamın bir nedeni vardır.
TSF Eğitim Kurulu olarak, " BAŞARININ İZLERİNDE YÜRÜYEREK " adlı bir çalışma projemiz var. Bize ve yeni Kağan'lara ışık tutacak ! Çalışmalarda izlenen yol, yaşam biçimleri ve psikolojik yaklaşımlar gözlemlenecek, arşivlenecek ve sonuçlara yönelik değerlendirme raporları hazırlanacak.

Bu konularda bilgi alabilmek ve değerlendirilebilir çıkarımlarda bulunmak,satrancımızın geleceği adına, bizlerce çok değerlidir.

Her kararınıza saygı duyarak sevgi ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Ben de sizin gıyabınızda Kaan'ı tebrik ederim. İstanbul Olimpiyatı'nda oynadığının farkındaydım, ama bu şampiyonadan sonra Ankaralı arkadaşların uyarısıyla partilerini dikkatli inceledim. En çok dikkatimi çeken konu oyunsonu oynamaktan aldığı keyif. Yaşının ortalamasının epey üstünde bir oyunsonu bilgisi olduğu izlenimine kapıldım.

Umarım satrançla ilgilenmeye devam eder, çalışır ve öyle bir kariyeri olur ki yıllar sonra hiç hatırlamayız bu şampiyonluğu.
Ara
Murat bey,
Ek açıklamanızı geç de olsa bugün gördüm.Kağan'ın mutlaka az da olsa yabancı antrenörlerin yönettiği kurslara da katıldığını ben de tahmin etmiştim.Bu nedenle bir önceki mesajımda çok dikkatli bir şekilde "yerli çalıştırıcıların katkısının ön planda olduğu"ifadesini kullandım!Amacım yabancı çalıştırıcıların katkısını inkar etmek değildir.Amacım yerli çalıştırıcıları ve sporcuları teşvik etmektir.Biz bu teşvik kavramını ihmal ediyoruz.Bakın yanlış hatırlamıyorsam Kağan'ın Birinci olduğu yarışmada 5 nciye kadar kupa verdiler.Ben çoğu zaman beşinciye kadar kupa verilmesini dahi savunmadım.Ama "5 nci, 3 ncü ile aynı puanı aldığı zaman 5 nciyi de kürsüye çağıralım" dedim.Benim söylediğim yöntem masraf gerektiren bir yöntem değildir.Mutlaka birbirimizi teşvik etmeliyiz.Aksi halde gelişmemiz hız kazanmayacaktır!
Gelenek olarak ilk 3 dereceye kupa verilir.Oysa bu yarışmada neden ilk 5 dereceye kupa verilmiştir?Nedenini hiç düşündünüz mü?Bunun başlıca nedeni daha çok küçük sporcuyu Satranç oynamaya teşvik etmektir.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi