Yıldırım turnuvasında ilginç bir tartışma.
Merhaba Ateş Bey,

-Oyuncuların Elo'su 1950 civarında.
-Tahtadaki konum, henüz iki taraf için de keskin bir durum içermeyen, karşılıklı iki-üç alet ve (Siyahın terfi etmek üzere olan piyonu dışında, fazla ilerlememiş) birkaç piyon bulunan, fakat Siyahın açık materyal üstünlüğü bulunan bir konum. (sanırım Vezir+Kale+Ata karşı Vezir+iki Kale+At.) Beyazlar Veziriyle uzaktan bir hamlelik bir mat tehdidinde bulunmuş, iki tarafın da koordine bir atağı vb. yok.
-Masada Vezir bulunmadığından, oyunun başında tahtada bulunan Vezirler de hala oyundan çıkmadığından, yıldırım koşullarında (karşılıklı 15-20 sn.süre kalmış) herhalde Vezir istemek gerekir.
-Siyah, Vezir çıkmaya niyetlendi, fakat mat edileceğini saati durdurduktan hemen sonra gördü ve terfi hamlesinden vazgeçti. Bu süreçte terfi edecek piyona dokunulmadı.

Bu koşullarda bir satranççının başka türlü davranacağını da pek sanmıyorum. Yıldırımda 1 hamlede matı "uyumak" mümkün. Bu talihsiz durumu görmüşken, başka ne yapılabilir? Piyonu son kareye sürmek mecburiyeti yok, gelen Veziri kullanma zorunluluğu olmadığı da açık.

Oyunun sonunda bize hakem tarafından, Siyahın hareketinin "uyarı" cezasına tâbi olacağı, ama imkansız hamleden dolayı kaybın söz konusu olmadığı söylendi. Ben de buna katılıyorum.
A.Karayel
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 03-11-2013, 14:03
re: - Yazar: AKr - 03-11-2013, 15:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 05-11-2013, 00:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 05-11-2013, 00:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 05-11-2013, 15:09
Re: - Yazar: AKr - 06-11-2013, 13:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 06-11-2013, 17:19

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi