Yıldırım turnuvasında ilginç bir tartışma.
Selamlar,

Yazılanları okudum, olayla ilgili eksik bıraktığım bir nokta var mı diye düşündüm. Sürenin 3 dk+2 sn eklemeli olduğunu belirteyim. Ateş Bey'in isteği üzerine, hatırladığım kadarıyla, tahtadaki konuma epey benzer olan bir konum (pozisyonun niteliklerini daha önce yazdım) dizdim. Tartışmaya bir katkısı olacaksa bunun üzerinden devam edilebilir (hamle siyahta):

4jn33jshmc7l.png

Oyuncuların zamanı : 0.30 - 0.15. Bu arada meseleye ilişkin kararımızı etkilemeyebilir ama şu bilgiyi değiştireyim: o konumda sanırım alet kaybı vardı, 1 hamlede mat değil.

*Eğer bir oyuncu saati durdurup ek taş isterse, gelen taşı o hamle içinde oynamak zorunda mıdır, burası muğlak. Yıldırımda sık sık görmüşüzdür, tehlikeli bir geçer piyon yaratan taraf Veziri şöyle bir önüne alır, böyle bir durum da sözkonusu olabilir, veya karşılıklı geçer piyonların sürüldüğü bir oyunsonu konumunda taraflar Vezir istemiş olabilir. Eğer tahtanın yanında açıkça görülen bir Vezir varsa, zaman kazanmak istediğini düşünebiliriz, yoksa, saati durdurmak ve hakemden talep etmek mümkün olmalı.

*İnsanın girift sorunlar yaratma kapasitesi yüksek olduğundan, her türlü sorunu yalnızca maddeler ile çözebileceğimizi sanmıyorum. Oyuncuların hali tavrı, niyeti önemlidir. Örneğin ben saatin durduğu durumlarda tahtaya pek bakmamayı tercih ederim, ağır partide tuşe şikayeti olduğunda taraflar anlaşamıyorsa hakem derhal ceza vermez ama masayı "yakından takip eder", vb. Dolayısıyla Siyah için "niyet okuması" farklı şekillerde yapılabilir. Kasıt olup olmadığı konusunda karar verilmelidir.

*Bu olay için verilebilecek cezalara dair: c sanırım pratikte mümkün değil, a mümkün, b olabilir ama yıldırımda nasıl uygulanır bilemiyorum (2 dakika ekleyecek değil ya?), d zaten mümkün, hakemin takdirine kalmış, "faulü verse 'niye verdin' denemez". g (turnuvadan ihraç) maddesi ise elbette ki çok ağır ve oyuncunun başka vukuatı yoksa bu olay için kesinlikle uygulanamaz.
A.Karayel
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 03-11-2013, 14:03
re: - Yazar: AKr - 03-11-2013, 15:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 05-11-2013, 00:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 05-11-2013, 00:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 05-11-2013, 15:09
Re: - Yazar: AKr - 06-11-2013, 13:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 06-11-2013, 17:19

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi