Türkiye Kupası 2014
2014 Türkiye Kupası'nı çoğu kişi gibi ben de heyecanla bekliyorum.Ama kayıtlar henüz açılmadı,turnuva sayfası da yok ortalarda.Gecikmenin sebebini veya sayfanın ne zaman açılacağını bilen var mı?
Sn. ÖZATEŞ,
Kayıt formu ve yönergenin yarın için (07. Ocak. 2014) tarihinde açılacağını bugün öğreniyorum.
Bilginize...
- MATRANÇ -
Ara
Tuna beyin dediği gibi sabırsızlıkla bekliyoruz merak ettiğim yayınlanan yönergede 7 tur hızlandırılmış isviçre sistemi ile 9 tur üzerinden oynanacak soru 1 hızlandırılmış isviçre sistemi bildiğim kadarıyla belirtilen tur sayısınca üst oyunculara geçici puan verilir belirtilen tura kadar devam edilip ondan sonra verilen puanları geri alıp sporcuları birleştirip turlara devam yanılıyorsam düzeltin alt kademede geçici puan almayacak sporcular için elo tabanı kaç olacak? Soru2 9 tur olarak belirtilen turnuva yine hızlandırılmış sistem için 11 tur olma şansı yokmu ? Soru3 hızlandırılmış turnuvaların sporcular için artısı veya eksisi nedir.
Ara
hızlandırılmış sistemde elo tabanı diye bir şey yoktur başlangıç sıralamasına göre bölünür sporcular (ikiye veya üçe belirtilmemiş)11 tur olsa tabi çok güzel olur fakat bu sene yapılmamış artısı ve eksisine gelince sistem çok değişik sonuçlar doğurabiliyor bu seneki troyaopen turnuvasına bakarsanız az çok anlaşılabilir bence hızlandırılmış sistem olmasa daha iyi olurdu bir de 7 tur hızlandırılmışın çok yanlış bır seçim olduğunu düşünüyorum 5 tur daha iyi olurdu.
Sayın Aslanhan'a bir açıklama yapmak istiyorum.Konu biraz daha aydınlanmış olacaktır.Hızlandırılmış İsviçre sistemi bir bakıma turnuvanın geçici olarak iki gruba ayrılması sayılabilir.Basit ifade ile turnuvayı baştan bölmektir.Bu bölünen parçalar ilerdeki turlardan birinde tekrar yapıştırılmaktadır.Ancak bölmek her zaman kolay iken iş yapıştırmaya geldiğinde ideal bir yapıştırıcı bulmak mümkün olmamaktadır.Hızlandırılmış İsviçre sisteminin görünen amacı turnuvanın çekişmeli oyunlara sahne olması ve ilk derecelerin gerçeğe en yakın şekilde sıralanmasıdır.Ancak pratikte bu yöntemin amacına ulaşamadığına tanık olduk.Çünkü ilk turlarda çekişme olmakla birlikte sonraki turlarda yani bölünmüş parçaların karıştırıldığı dönemde aralarında büyük kuvvet farkı olan oyuncular birbiri ile karşılaşmaktadır.Bu durum ise hepimizin aleyhinedir.Hızlandırılmış sistemde hepimiz birlikte kaybediyoruz.Zaman kaybediyoruz.Moral kaybediyoruz.Hevesimizi kaybediyoruz.Hızlandırılmış sistem ,İsviçre sistemi turnuvaları bölmemekte direnen yöneticilerin kendilerini avutmak ve bize gerçekleri unutturmak için sarıldıkları bir yöntemdir.Hızlandırılmış sistem sadece 300-400 kişi veya daha kalabalık turnuvalarda eğer tur sayısı da 11-13 gibi olursa kullanılabilir.Çok kalabalık olmayan ve tur sayısı az olan yarışmalarda zararı yararından fazladır.Ben bunu yazdıkça birileri hızlandırılmış sisteme daha çok sarılacaktır.Deneyimlerim bunu göstermiştir.Onun için istersiniz bu konuyu kapatalım!Daha fazla yazmayalım!
Ateş Ülker
Ara
Sayın taşan vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda 7 Ocak itibarı ie turnuva sayfası açılacaktı ama açılmadı her kimden duyduysanız sizi açık bir şekilde aldatmış umarım federasyon yetkilileri değildir Ocak 27 turnuvanın son kayıt tarihli olmasını baz alırsak 19 günlük bir süre sürenin kayıtlar için nedenli yeteceği merak konusu küçükler şampiyonası 2 ay önceden belirlenmiş kayıt sayısı 1000 i geçmiştir ilgili kişilerin mantıklı bir açıklamasının olacağını sanmıyorum
Ara
Bu mesajı yayınladıktan 20 sanye sonra sayfa açılıyorSmile ilginç
Ara
Sn. halis aslanhan,
Ben sadece bir sporcu olarak turnuva yönergesinin ne zaman yayınlanacağını öğrenmek için araştırdım , sordum ve öğrendiğimi merak eden arkadaşlarıma ÖSF da yazdım.

ÖSF da tüm üyelerin önünde belirttiğiniz ve itham ettiğiniz şekilde aldatılmadım!
Ben de yarışmacıyım ve ben de son ana kadar sabırla bekledim.

Kontrol dışı gelişmeler ve zorunlu beklemeler var.
Hiçbir çalışan tüm satranççıların kasıtlı bir şekilde tepkilerini çekmek için yönergeyi bekletmez.
İnsanlar neden böyle bir konuda geç kalmış olabilirler hiç düşünüyor musunuz? İl temsilcisine ya da TSF ye soruyor musunuz?
En kolayını yapıp hemen afişe edip eleştiriyorsunuz.

Aldatıldığımı neye dayanarak söylüyorsunuz?
Böyle bir kanıtınız var mı?
İnsanları itham altında bırakmayınız lütfen.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Taşan belirttiğiniz gibi merak edilen bir konuyu ele alıp bazı araştırmalar sonucunda varmış olduğunuz size iletilen bilgileri bizlerle paylaşmış bulunuyorsunuz ve vermiş olduğunuz tarih itibarı ile her hangi bir gelişme yaşanmamıştır bunu şahsımca asla ama asla art niyetli olarak belirtmemiş olsamda tarafınızca bu şekilde algılanmıştır kullanmış olduğum ''aldatma''kelimesi haklı olarak sizi üzmüş bu üzüntüye mahal verdiğimdem ötürü öncelikle sizden Özür diliyorum yazınızda belirttiğiniz gibi sizde son ana kadar sabırsızlıkla beklediniz neden? cevap olarakta anladığım kadarı ile söylüyorum oluşan olumsuzluklar b olumsuzlukların yaşanmaması için organize komitesi hiçmi ama hiç olumlu olumsuz oluşabilecek sorunları masaya yatırmadı örnek verecek olursak ben kamu personeliyim doğal olarak izinli olarak gelmek zorundayım bunun için aşama şu il temsilcisi spor müdürlüğü aracılığı ile valiliğe bu organizasyona gidebilir oluru hazırlatmalıdır il temsilcisi il dışında beklemek zorundayım p.tesi gelecek oluru yazdı spor müdürlüğüne gidildi spor müdürlüğü valiliğe valilik çalıştığım kuruma gönderecek bu aşama geçen yıldan diyeyim size 10 gün alın size sıkıntı alın size hiç düşündünüzmü sorusuna bir soru daha organizasyon komitesi bu sorun karşısında beni mağdur ettğinin farkındamı farkında çözüm varmı yok sorun ne bilmiyoruz sorunu kamu oyu ile paylaşmassanız ben nereden bileyim budurumda ön yargılı olma sebebim budur almış olduğunuz bilgi ancak ve ancak federasyon kaynaklıdırki burada bizlerle paylaşıyorsunuz asla ama asla art niyetli olarak demiyorum özür dileyerek iyi niyetinizden dolayı neden bizi kandırıyorsunuz hani 7 ocakta açılacaktı sorusu gelse emin olunki ister istemez üzülürsünüz bu yüzden aldatma kelimesini kullandım ve kullanmamalıydım özür diliyorum afişe ettiğimi belirtiyorsunuz doğrudur haklı olarak biriken tecrübeler TSF nin genel kitleye hitaben yapmış olduğu tek turnuvadır doğal olarak organizasyon kalitesiyle gündeme gelmelidir sayayım size siz yanılıyorsam düzeltin limrada ilk düzenlendiği zaman odalar ferah yemekler güzel salon iyi kötü olan ne sporcuya yapılmayacak bir hakaret yönergenin şu maddesi bisseden ilk 3 dereceye takım elibse verilir ayıptır alın afişe edilme sebebimi? yine aynı otel budefa farklı yine ödül yok yönerge şunu diyor sağlandığında duyrulacaktır slon iyi odalar iyi yemekler budefa kötü hem ödül yok hem mutfaktan kısıtlanmış sorun bildirdikmi bildirdik çözüm yok niye? turnuvanın en yüksek ratingi 2280 3 turnuva salon iyi budefa odalarda değişik wc nin yanına yatak atılmış 2 kişilik odalara ek yapılmış odalar kötü yemekler kötü resepsiyon görevlisi ile ümit beye sorabilirsiniz sporcu arasında kavga çıktı 4 turnuva geçen yıl odalar aynısı kötü yemek kötü salon rezil su almak için git bkalım birbirimize değmemek için neler yapmadıkkki okadar sıkışmışki ben yemin edebilirimki bir laboya git gel tam 14 dk sürdüğünü söyleyebilirim ikidefa git gel bakalım ne oluyor engelli birey ne yapsın? ve bu yıl şuan tartışma sebebi daha sayfa açılmadan çıkan sorun sayın taşan basit bir şekilde afişe etmiyoruz ha federasyona karşı bir garezimmi var kesinlikl hayır daima güçlen büyüyen bir federasyon onur duyuyorum her başarıda göğsümüz kabarıyor taktir ediyoruz şimdi size soruyorum eleştirilirmi eleştirilmezmi saygılarımla

Halis Aslanhan
Ara
Halis bey,
Bir satranç sporcusu olarak eleştiri yapmakta ve eleştiri konularınızda haklı olabilirsiniz, haklısınız da...
İtirazım eleştirinize değildi zaten, tüm sporcuların yaşadıklarını gündeme getirmişsiniz.
İtirazım, kandırılma olarak ifade ettiğiniz tespitinize idi.
Çünkü sadece bir kişiyi değil en az iki kişiyi bağlıyor söyledikleriniz.
Özellikle de forum ortamında!
Bu sebeple emin olmadan insanlar hakkında hüküm vermekten kaçınmalıyız.
Yanılıyor muyum?

Özür dileme nezaketiniz için de teşekkür ederim. Bilerek ve kasıtlı olarak yapılmış bir şey olarak görmüyorum.

Kamu da çalışan biri olarak çok haklısınız. Sizin takip ettiğiniz yasal yolu ben de takip ediyorum. Ancak bazen elden takiple de zaman kazanabilirsiniz.

Harcırah ve il dışı onayı için dilekçenizde, katılacağınız etkinliğin mutlaka tarihlerini belirtiniz ve ona göre talepte bulununuz.
Başarı dileklerimle...
- MATRANÇ -
Ara
Türkiye Kupası turnuvasına katılmayı çok isterdim.. İş durumumdan dolayı fırsatım olmuyor hiç turnuvalara.. Ancak, TSF sayfasından ilgili turnuva sayfasına baktığımda "Uygulama Yönergesi"nde şu madde dikkatimi çekti;
"Turnuvanın düzenleneceği otel harici başka bir yerde konaklayacak katılımcılardan turnuva katkı payı 185 TL alınır." anlamında bir madde var..bire bir yazmadım maddeyi ama anlamı bu..
**
Yani, Turnuvanın yapılacağı otelde konaklayanlardan alınmıyor ama başka yerde konaklayıp o otele maçlar için gelenlerden 185 TL alınıyor?

Mantığı ve gereği nedir? Haksızlık değil mi?
Ara
An itibariyle ana binada odaların tükendiği söyleniyor TSF sitesinde. Kayıt yaptıran kişi sayısı ise 37. Başvuru yapanların hepsi single oda almış olsa bile yine tükenmemesi lazım.
MUŞ
Ara
neden otelde kalmaya mecbur ediliyor.
niçin devlet tarafından ucretsiz konaklama verilmiyor
ornegin 15 tatilinde yurtkur ögrenci yurtları boş kalıyor.
bunlar verilebilir.
Ara
Kasım Demirçin neden 37 kayıtla 40 odanın dolduğunu sormuş.Hakemlere ve turnuva direktörü gibi görevi olanlara ana binadan oda verilmiş olabilir.
Tuna Bey,Turnuvada görev alacak hakem ve görevliler zaten çok önceden bellidir. Söz konusu 40 odanın sporcu, veli ve antrenörler için ayrıldığını düşünüyorum. Ve bu odaların bu kadar erken tükenmiş olması çok ilginç geldi bana.
MUŞ
Ara
Merhaba,
Hizlandirilmis isvicre sistemi, turnuvaya katilan sporculara kademeli olarak belirli puanlar verilerek sporculari gruplara bolerek kazananlarin ust gruplarla oynamasini ve ust gruptakilerinde elosu yuksek sporcularla daha cok oynamasini saglayan bir sistem.
Benim gordugum faydalari,
- Turnuvadan norm cikma imkani taniyor.
- Maksi turnuvalar icin turnuva sonunda liste basindaki sporcularin birbirleriyle karsilasmis olmasini sagliyor.
- Alt grupta bulunan sporcularin kazananlarini ust gruptakilerle oynatiyor, bir yerde haksiz elo kayiplarini engelliyor. Benzer sekilde ust gruptaki sporcular icin de daha cok elo kazanmalarina olanak taniyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi