odul olmayan turnuvaya katilmayalim.
icerisinde odul olmayan satranc turnuvalarina katilmayalim arkadaslar.
ozellikle bazi avm lerin yaptigi madalyadan başka odul olmayan turnuvalara katılmayarak tepkimizi gösterelim.
nasil olsa satrancilar odul olsada olmadasa katilir dusuncesiyle bir cok turnuyaya odul koymuyorlar.

Diger bir konuda AVM turnuvalarinda genelde 12 yas altına katilma hakki taniyorlar sanirim bundaki asil amac 12 yasindan kucuk cocuklar yaninda velisi olmadan gelemez ve gelmisken anne babasi alisveris yapar dusuncesi var.
Ara
Meşhur hikayedir;
Çocuk ilk kez babasıyla at yarışlarına gittiğinde sorar:
-Baba bu atlar niye yarışıyor?
Babası:
- Oğlum içlerinden birisi birinci gelecek de ondan.
Çocuk gene merakla sorar:
- O zaman diğerleri neden yarışır?
...

Babanın verdiği cevap değişebilir. Bunun cevabını bizler de bir şekilde verebiliriz.

Ödül elbette olmalıdır.
Ama ödül acaba her şey midir?

Koskoca alış veriş merkezlerinin kitleyi çekebilmek için satrancı kullanmasına ve onca ekonomik güce rağmen minnacık, komik ödüller vermesi çoğu kez tepki toplar.
Bu tepkiler de genellikle haklıdır.

Bir dostum yazmıştı, aynen aktarıyorum.

" Turnuva organizatörlerince, satranççıya verilmesi ilk akla gelen ödül/hediye, nedense satranç takımıdır, daha makbul olanı telefon, laptop veya nakit paradır anlayışı az biraz mola versin.

Turnuva organizatörleri, satranç dostları, birbirine arada sırada tablo, konser- tiyatro- seyahat-tatil bileti, sözgelimi arşivlerden hoş anısı olan bir ?fotoğraf?, tarihsel değeri olan bir turnuva veya film afişi, bir sanat dalı üzerine veya hayata dair bir anı kitabı, şiir, mizah kitabı, rastgele atıyorum bir olta takımı, aile boyu kuru-pilav, balık ziyafeti, atıyorum 4 kişilik pasta ve yanında da mumu olan şamdan, yaşayan veya dalından koparılmış gerçek bir çiçek, bir, müzik enstrümanı, müzik cd si, olmadı bir şarkı armağan edebilsin.

Hatta bir evcil hayvan, hatta büyüklere bile birer oyuncak verilse de abiler, ablalar, babalar ?bunu ben kazandım? diye gururla çocuklarına, yeğenlerine götürebilse, hediye edebilse, kendi çocukluklarını hiç unutmasa?"

Ödül, o eseri ortaya en iyi koyanın hakkıdır.
Turnuvaya her insan ödül için katılmıyor.

Turnuvaya katılarak bu durumu daha da etkili bir biçimde ortaya koyabilir, duruşumuzu sergileyebiliriz diye düşünürüm.

Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Evet, çok doğru. Ödül verilmeyen turnuvaya katılınmamalı! Hatta, az ödüllü turnuvalara da katılınmamalı.
Ara
Özel okulların veya Alışveriş Merkezlerinin yaptığı turnuvalarda ödül vermemesine sitem duyuluyor ve buna bir tepki verilmek isteniyor ise, bu tepkinin doğal çözümü turnuvaya katılmamak olmamalı. Satrançta önemli bir ilke "İyi hamle bulduğun zaman oynamadan önce daha iyisi varmı diye bak" ilkesidir. Öyle ise bizde bu tepkiyi Ödüllü turnuvalar düzenleyerek ortaya koyalım. Organizatörlere daha iyisini göstererek teşvik edelim.

Somut örnek 23 Mart tarihinde Aydında Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulunun düzenleyeceği Tematik Turnuvadır. Cepten 1 lira harcamadan satranç sever desteği ile nasıl ödüllü turnuva düzenlenirin örneğidir.

1. Tablet
2.Mp3 Player
3.USB Bellek
4.Satranç Kitabı
5.Satranç Kitabı

Ve Çeşitli kategori ödülleri...

http://e-satranc.com/ahmet-serife-sanli-...turnuvasi/
Turnuva Yönergesi: Burada
Ara
Merhaba değerli arkadaşalar. Uzun süredir yazıları takip ediyorum ve olabildiğince cevap yazmadan uzaktan izleme düşüncesindeydim. Ancak baktım ki böylesine yorum yazılması gereken bir konuya değinilmiş bende bir kaç cümle aktarayım.

Ben yaklaşık 7 yıldır satranç oynuyorum. Prof. olarakta 4 yıl diyebiliriz. 4 yıl boyunca geceli gündüzlü çalıştığım açılışlar oldu. Bir sürü soru çözdüm. Etütler çözdüm. Antrenman ve uygulama maçları yaptım. Tüm bunlara koskaca '4 YIL' harcadım. İşin mantık kısmına bir gelelim. Şimdi bir düşünün. Ben 4 yıl boyunca geniş kapsamlı, sistemli ve düzenli bir şekilde satranç çalışacağım ve kendimi iyice geliştireceğim. Bu durumda katıldığım yarışmalardan derece elde etmeyi bekliyorsam, aldığım derecenin sonunda ödül kazanmayıda beklerim. Çokca vaktimi harcadığım, paralar döktüğüm bu sporda geri kazanım elde etmem mantıklı olandır. Ancak turnuvalarda ödül olmazsa, bunu kendime hakaret sayarım. Satranç sporcularının uzun yıllardır emeklerini hiçe sayarcasına ver kuru bi madalya geç düşüncesi satranca zarar vermektedir.

Elbetteki yarışmalar ödülden ibaret değildir. Ancak ödül olmayınca da bizim satranç çalışmamızın bir anlamı kalmıyor. Ne için çalışıyoruz yani? kuru kuru 1 tane madalya birde ufak kesimlerin belirli bir süre anacağı derecem.

Ödül olan turnuvalarda rekabet daha çok olur. Ödül olmayanlarda ise az. Çünkü ödül olmayan turnuvada oyuncu 1 maç kaybedince turnuvanın henüz başında turnuvayı terk ediyor. Bu sıklıkla gerçekleşen bir durum.

İşin ve sözün özü eğer ben emeklerimin karşılıksız çıkmasını istemiyorsam, katıldığım yarışmalarda ufak tefekte olsa bir ödül beklerim. Ödül olmayan turnuvalarıda pek aldırmam. Saygılarımla..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Uygulanması gereken bir eylem.Bence de emeğin karşılığı maddi yollarla verilmeli.Yerel 6-7 turluk resmi turnuvalarda cüzi miktarlarda(250 tl falan)para ödülü verilmesi hem katılımı hem seyir zevkini arttırır.Bu tip turnuvalarda şu anda hem rating ortalaması düşük oluyor hem de satranca bir katkı sağlanmıyor.
Tabii, 6-7 tur uğraşıp uğraşıp kazandıktan sonra, ulaşım, kalma-konaklama ve yemek masraflarını düştükten sonra 250 TL'den elimize kalan kısmı bozdura bozdura harcarız.
Ara
GokhanDemir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Tabii, 6-7 tur uğraşıp uğraşıp kazandıktan sonra, ulaşım, kalma-konaklama ve yemek masraflarını düştükten sonra 250 TL'den elimize kalan kısmı bozdura bozdura harcarız.
Yerel-resmi turnuvalardan bahsettim.Evimizden gidip gelirken o kadar masraf olmaz herhalde.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi