Yazışmalı Satranç ve Bilgisayar Kullanımı
Abdülkadir Bey, hislerime tercüman olmuşsunuz.
Yazışmalı satranç tarihçesine şöyle bir göz attığımda gördüm ki eski yazışmalı şampiyonları, masabaşı performansları oldukça üst seviyede olan kişiler. (Bu bakımdan Tansel Turgut üstadın son masabaşı turnuva başarısı çok önemli bir yerde duruyor.)
Fakat zaman ilerledikçe bu çizginin kaybolduğunu görüyoruz.
(Not: CC GM ünvanı konusunda günümüz noktasında sizinle aynı fikirdeyim, fakat ikimizin de düşündüğünden çok daha öncelerde verilmeye başlanmış bu ünvan.)

ICCF sitesinden Dünya Şampiyonlarının listesine baktım. İlk 3 şampiyonla son 3 şampiyonun oyun güçlerini karşılaştırdığımda aralarında inanılmaz bir seviye farkı tespit ettim. Paylaşıyorum:

1. Cecil PURDY (1950-53): IM, satranç yazarı, yayıncısı ve editörü. Bobby Fischer tarafından "harika bir satranç antrenörü" olarak tasvir ediliyor. "Satrançta piyon oyun sonları, golfteki son atış kadar önemlidir." benzetmesinin sahibi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cecil_John_Seddon_Purdy

2. Viacheslav RAGOZİN (1956-59): GM, Uluslararası Hakem, satranç yazarı. Botvinnik'in antrenman partneri olan bu usta, 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Af3 Af6 4.Ac3 Fb4 savunmasına adını vererek satranç teorisine adını sonsuza dek kazımış bir kişidir. Başarıları saymakla bitmez: http://en.wikipedia.org/wiki/Viacheslav_Ragozin

3. Alberic O'Kelly de GALWAY (1959-62): GM, 13 kez Belçika Şampiyonu. 1947 Zonal, 1951 Dortmund şampiyonu. Petrosian - Spassky maçını yöneten Uluslararası Hakem. http://en.wikipedia.org/wiki/Alb%C3%A9ri..._de_Galway

...
...
...
(Değinmeden geçmemek adına alıyorum, konudan bağımsız olarak)
16. Tunç HAMARAT (1999-2004): Yazışmalı satrançta ülkemizin gururu, beyazlarla kaybetmeyen adam. Avrupa Şampiyonu Fatih ATAKİŞİ ile birlikte Türkiye'de yazışmalı satranç dendiğinde akla gelen en önemli isim. Yaşamının önemli çoğunluğunu Avusturya'da geçirmiş olması bana göre gururumuzu azaltmamalı. 3 kez Türkiye Şampiyonası finallerinde yer almış, Viyana'da Top League'de mücadele etmiş. Avusturya devletinin adına pul bastıracak kadar önem verdiği kişi. Bilgisayarların yazışmalıya yardım edecek düzeyde olmadığı zamanlarda becerisini, ustalığını kanıtlamıştır.
...
...
...

O kadar enteresan ki, 20. ve 21. şampiyonlar 2200 üstü düzeyinde iken 23. ve 24. şampiyonlar 2100'lerde seyretmeye başlıyor.

25. Fabio FINOCCHIARO (2009-13): FIDE'de reytingi yok, Wikipedia sayfası boş, Google aramasında ICCF ve Chessgames dışında bir sonuç yok.

26. Ron LANGEVELD (2010-14): FIDE'de reytingi yok, Wikipedia sayfasının Flemeknçesinde iki satır bilgi, Google aramasında şampiyonluğuna dair birkaç haber, Chessgames'te partiler.

27. Aleksandr DRONOV: (2011-14): FIDE reytingi 2043, Wikipedia sayfasında yazışmalı performansına dair iki satır bilgi, Google aramasında birçok sayfa, haber niteliğinde, Chessgames'te partiler.

Kalitedeki azalmayı görüyor musunuz? Bilgisayarın ağırlıklı kullanımı işin içine girdikçe oyuncuların profili nasıl değişmiş?
Şimdi, reytingsiz veya 2000'lik bir adamın Dünya Şampiyonu olabildiği ve bilgisayarın yardım alınan değil, bizzat özne durumunda olduğu bir alanı hala savunabilir miyiz?
Emek sarfedip vakit harcamıştır bu kişiler, tebrik ederim.
Ama satranç bilgileri konusunda ciddi şüphelerim var.

Sevgi ve saygılarımla.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yazışmalı Satranç ve Bilgisayar Kullanımı - Yazar: Oktay ERTAN - 29-07-2014, 02:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 22-03-2014, 18:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 23-03-2014, 22:29

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi